بورس وارد فاز نزولی شد

به گزارش مجله دامپزشکی، خبرنگاران : شاخص کل بورس تهران با افت چشمگیر در دادوستدهای امروز فاصله خود از قله تاریخی را به بیش از 20 درصد رساند.

بورس وارد فاز نزولی شد

به گزارش خبرنگاران، برخلاف انتظار بسیاری از فعالان بورسی افت قیمت ها در بازار شدت و وسعت بیشتری پیدا کرد. شاخص اصلی سهام با عقب نشینی 3.8 درصدی خود در انتها دادوستدهای امروز رسما وارد فاز نزولی شد و حمایت های کمرنگ سهامداران حقوقی در برابر حجم زیاد عرضه ها به چشم نیامد.

فاصله شاخص با قله تاریخی بیشتر شد

شاخص کل بورس تهران با افت چشمگیر در دادوستدهای امروز فاصله خود از قله تاریخی را به بیش از 20 درصد رساند و مطابق ادبیات مالی، رسما وارد مدار نزولی(Bear Market) شد.

بازار نزولی در ادبیات مالی بیانگر ترس و بدبینی شدید سرمایه گذاران نسبت به فرایند آینده قیمت ها و آغاز دوره رکود معاملاتی است. وضعیتی که نشانه های آن در معاملات امروز آشکار شد. نه تنها شاخص کل با افت امروز بیش از 20 درصد از اوج تاریخی خود عقب نشست بلکه ارزش معاملات خرد تمامی تابلوهای سهام-بورس و فرابورس- نیز کاهش معناداری را نسبت به روز گذشته، و همچنین، نسبت به میانگین یک ماه اخیر ثبت کرد و به زیر 10 هزار میلیارد رفت.

تلاش کمرنگ سهامداران عمده

امروز، معاملات 500 بنگاه بورسی و فرابورسی با صف فروش بسته شد. ارزش صفوف فروش کلیه تابلوها اعم از بورس و فرابورس و بازار پایه در میانه معاملات تا بیش از 20 هزار میلیارد تومان هم رفت. تلاش های کمرنگی از جانب سهامداران عمده برای جمع آوری صف های فروش صورت گرفت.

بیشترین حجم حمایت ها در سهم های بزرگ گروه فلزات و بانکی نظیر فملی و فولاد و وبصادر و وتجارت رقم خورد. با این حال، تمایل شدید برای فروش تا انتها کار به قوت خود باقی ماند؛ به طوری که در انتها معاملات حدود 17 هزار میلیارد تومان نقدینگی در صف های فروش باقی ماند.

افزایش سه برابری صف فروش نسبت به دیروز

صف فروش 17 هزار میلیارد تومانی امروز در بازار سهام در مقایسه با رقم روز گذشته رشد چشمگیری داشت.دیروز صف فروش حدود 6 هزار میلیارد تومان بود که با رقم ثبت شده در معاملات امروز می توان گفت صف ها فروش در معاملات روز یک شنبه تقریبا سه برابر شده است.

صف فروش نشان دهنده این است که در مقابل تقاضا عرضه ای وجود نداشته است و سنسور درجه نقدشوندگی بازار است.

گلایه سهامداران از دولت!

برخی از فعالان بازار در معاملات امروز از عدم حمایت عملی دولت و سهامداران عمده برای کاستن از هیجان فروش در بازار گلایه داشتند. در واقع، از منظر این گروه، سهامداران حقوقی موظف به جمع آوری صف های فروش و کنترل هیجان حاکم بر رفتار معامله گران خرد هستند.

اما از نظر برخی از تحلیلگران، بدبینی جاری در فضای عمومی بازار محصول محدودیت های حاکم بر معاملات است که بدون رفع آنها صحبت از حمایت بی معناست. از نظر این گروه، رفع محدودیت دامنه نوسان یا دست کم، افزایش دامنه نوسان قیمت در بورس و فرابورس می تواند زمینه را برای بهبود سازوکار بازار فراهم کند و تاخیری که در اثر محدودیت قیمت در فرایند تعادلی بازار به وجود آمده را از میان بردارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1211

به "بورس وارد فاز نزولی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس وارد فاز نزولی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید