بغداد به دنبال خرید جنگنده رادار گریز سوخوی 57 روسی

به گزارش مجله دامپزشکی، بعضی رسانه های عراق روز شنبه نوشتند که آمریکا تهدید نموده است در صورت اقدام بغداد به خرید این جنگنده های رادارگریز روسیه، علیه عراق تحریم اعمال می نماید.

بغداد به دنبال خرید جنگنده رادار گریز سوخوی 57 روسی

به دنبال فزونی جنگنده های رادارگریز سوخوی 57 روسیه موسوم به (SU -57) در مقایسه با انواع آمریکایی معروف به اف 22، عراق تمایل خود را برای خرید این نسل جدید از سوخو اعلام نموده است.

به گزارش ایرنا، همزمان با این ابراز تمایل وزارت دفاع عراق برای خرید نسل پنجم سوخو های پیشرفته روسی رادار گریز، آمریکا از اکنون به حربه تهدید به تحریم برای ممانعت عراق از خرید جنگنده های روسی روی آورده است.

بعضی رسانه های عراق روز شنبه نوشتند که آمریکا تهدید نموده است در صورت اقدام بغداد به خرید این جنگنده های رادارگریز روسیه، علیه عراق تحریم اعمال می نماید.

در همین حال مجله فوربس آمریکا در گزارشی به کوشش عراق برای خرید جنگنده های رادارگریز SU-57 روسی اشاره نموده است.

فوربس در گزارش خود نوشته است که رسانه های روسی به نقل از عماد الزهیری، بازرس وزارت دفاع عراق از قصد بغداد برای خرید جنگنده های SU-57 روسیه خبر داده که مسکو هنوز تنها نمونه های اولیه آن را فراوری نموده است.

گرچه به طور رسمی هنوز بغداد و مسکو در باره درخواست عراق برای خرید این جنگنده ها موضع نگرفته اند این مجله آمریکایی ادعا نموده است که به دلایل مالی و نظامی، خرید این جنگنده ها از سوی عراق محل تردید است، زیرا بغداد اکنون با بحران مالی ناشی از شیوع کرونا و سقوط بهای جهانی نفت رو به رو است و صرف هزینه هنگفت برای خرید این نوع جنگنده ها برای عراق سخت خواهد بود.

این در حالی است که مقام های ارشد نظامی عراق بار ها از تمایل کشورشان برای تنوع تسلیحات خود از کشور های مختلف خبر داده اند.

بعضی رهبران سیاسی عراق مانند نوری المالکی از جمله شخصیت هایی هستند که به شدت از خرید تسلیحات روسی حمایت نموده و در دوره نخست وزیرش برای امضای قرارداد با روس ها کوشید و بخشی از تسلیحات آن ها را وارد عراق کرد و در جنگ با داعش از آن ها بهره برد.

در عین حال، نشریه فوربس آمریکا نوشته است که جنگنده های SU-57 هنوز در مرحله آزمایش های اولیه قرار دارند و با وجود این که روسیه فراوری آن را از ژوئیه سال 2019 به صورت جدی کلید زده است، اما این امر به چندین سال زمان احتیاج دارد تا جنگنده مذکور در شمار ناوگان هوایی روسیه وارد گردد.

این مجله ادامه داده است که فرایند صادرات این جنگنده ها به زمان طولانی تری احتیاج خواهد داشت همچنین عراق با مشکل دیگری مربوط به نگهداری جنگنده ها روبه رو خواهد شد.

بغداد در اوایل سال 2010 میلادی چهار میلیارد دلار برای خرید ناوگان جنگنده های F-16 آمریکایی هزینه نموده است، اما طبق گزارش های رسانه ای از زمان خروج تیم فنی مهندسی آمریکا، با مشکل راه اندازی مناسب این جنگنده ها روبه رو شده است.

عراق در میانه سال 2015 نخستین جنگنده F-16 خود را تحویل گرفت، اما وزارت دفاع عراق متوجه شد که جنگنده های آمریکایی را بدون تجهیزات یدکی از جمله موشک ها و سامانه های راداری تحویل گرفته تا جایی که بعضی از فرماندهان نظامی از این جنگنده ها به عنوان آهن پاره یاد کردند.

فوربس در ادامه گزارش خود اضافه کرد که نگهداری جنگنده های SU-57 برای عراق چالشی سختتر از جنگنده های F-16 آمریکا در بر خواهد داشت به ویژه اینکه روسیه تیم تکنسین و مستشار نظامی در عراق ندارد و آموزش خلبانان عراقی برای به کارگیری این جنگنده های پیچیده زمان بر خواهد بود.

فوربس نوشت که عراق در صورت خرید جنگنده های روسی به موجب قانون کاستا CAATSA آمریکا احتمالا مورد تحریم واشنگتن قرار خواهد گرفت؛ قانونی که ترکیه را بعد از خرید سامانه پدافندی S-400 روسیه از در اختیار داشتن جنگنده های امریکایی F-35 محروم کرد.

فوربس با انتشار این گزارش از اکنون به مقام های عراقی و وزارت دفاع این کشور هشدار داده است که در صورت خرید تسلیحات از روسیه با تحریم های آمریکایی روبه رو خواهند شد.

آمریکا در حالی به حربه تهدید عراق روی آورده که هنوز طبق قرارداد تمام جنگنده های اف 16 که به مراتب ضعیف تر از اف 22 هستند را تحویل عراق نداده است.

روسیه بار ها آمادگی خود را برای همکاری با عراق و فروش تسلیحات پیشرفته به این کشور را برای جنگ با داعش اعلام نموده است و سفیر روسیه در بغداد نیز به تازگی بر آمادگی مسکو تاکید نمود.

منبع: عصر ایران
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1220

به "بغداد به دنبال خرید جنگنده رادار گریز سوخوی 57 روسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بغداد به دنبال خرید جنگنده رادار گریز سوخوی 57 روسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید