با سمی ترین مار ایران، کبرای خزر آشنا شوید

به گزارش مجله وتورلد، کبرای خزری (Naja oxiana) که به آن مار کبرا آسیای میانه، مار ملاقه، کبرا Oxus یا کبرای ایرانی نیز گفته می گردد، گونه ای از مار های سمی از خانواده Elapidae است.

با سمی ترین مار ایران، کبرای خزر آشنا شوید

به گزارش خبرآنلاین، این گونه بومی آسیای مرکزی است؛ در سال 1831 به وسیله کارل آیشوالد کشف شد و برای سال ها به عنوان زیرگونه ای از مار کبرا هندی در نظر گرفته می شد تا اینکه تجزیه و تحلیل ژنتیکی آن را به عنوان گونه ای متمایز نشان داد.

کارل آیشوالد، طبیعت شناس آلمانی بالتیک، مار کبرا خزر را در ابتدا با نام Tomyris oxiana در سال 1831 کشف کرد. الکساندر استراوخ طبیعت شناس روسی آن را در سال 1868 در تیره ناجا قرار داد. نام عمومی ناجا، لاتینی کردن کلمه سانسکریت nāgá (नाग) به معنای کبرا است. لقب خاص oxiana از کلمه Ōxus در لاتین یا Ὦξος (Ôxos) در یونانی گرفته شده است و اشاره به نام باستانی رودخانه آمودریا دارد.

در بیشتر قرن بیستم، همه کبرا های آسیایی زیرگونه مار کبرای هندی (ناجا ناجا) در نظر گرفته می شدند. در این دوره، نام های فرعی N. naja oxiana و N. naja caeca برای جمعیت های مقیاس ساده N. naja از شمال هند و بعلاوه جمعیت های مربوط به مار کبرا خزر به کار رفت. رنگ بندی و میزان بسیار متغیر در گونه های منفرد، طبقه بندی را تا زمان ظهور تجزیه و تحلیل ژنتیکی سخت می کرد.

یک مطالعه DNA میتوکندریایی روی مار های کبرا آسیایی در زیرجنس ناجا نشان داد که مار کبرا خزر از دودمانی که باعث پیدایش مار کبرا (Naja kaouthia) و مار کبرا آندامان (Naja sagittifera) در حدود 3.21 میلیون سال پیش شد، جدا شده است. به نظر می رسد که این گونه علیرغم جدایی جمعیت ناشی از کوه های هندوکش از نظر ژنتیکی همگن است.

بنابر داده های وزارت جهاد کشاورزی زهر مار ها عمدتاً از پروتئین ها و پپتید های مختلفی تشکیل شده است که بسته به منابع جغرافیایی آن ها دارای اثرات سمی و دارویی هستند.

ناجا ناجا اکسیانا یکی از مهم ترین مار های سمی در ایران و آسیای میانه است. نیش این نوع مار می تواند باعث درد و تورم شدید و بعلاوه مسمومیت عصبی گردد. بدون درمان پزشکی، علائم به سرعت بدتر می گردد و مرگ می تواند به زودی رخ دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 بهمن 1401 بروزرسانی: 14 بهمن 1401 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 2234

به "با سمی ترین مار ایران، کبرای خزر آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با سمی ترین مار ایران، کبرای خزر آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید