اهمیت پیوستن ایران به ارز واحد اوراسیا

به گزارش مجله وتورلد، تهران (پانا) - معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با اشاره به برنامه اتحادیه اوراسیا برای ایجاد ارز مشترک تا سال 2025 گفت: پیوستن به این ارز یکپارچه در دستور کار ایران نیز قرار گیرد.

اهمیت پیوستن ایران به ارز واحد اوراسیا

سید علی مهاجر در مراسم افتتاحیه همایش روابط ایران و اوراسیا با بیان اینکه در شرایط تحریم ها، گسترش روابط با کشورهای دیگر برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: یک سال از الحاق ایران به موافقتنامه تجاری اوراسیا می گذرد. در این یک سال 3.4 میلیارد دلار تجارت داشته ایم که 1.2 میلیارد دلار آن صادرات بوده و رشد 34 درصدی در روابط تجاری اوراسیا پیش از الحاق ما به این موافقتنامه را شاهد بوده ایم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه باید در حوزه تعرفه ها، اقدام محتاطانه داشته باشیم، گفت: قبول تعهدات در قالب روابط آزاد تجاری، از دیگر الزامات افزایش روابط تجاری با اتحادیه است، چرا که ما نیازمند روابط قابل اعتماد هستیم.

وی تأکید کرد: اتحادیه اوراسیا، دروازه ورود ما به دیگر کشورها را تسهیل می کند. باید دید تا چه میزان می توانیم در آزادسازی تعرفه ها و همکاری با کشورهای منطقه تلاش کنیم.

مهاجر شرح داد: اصلاح تعرفه ها در این یک سالی که گذشت، می تواند کمک بزرگی برای ورود دائمی به اتحادیه اوراسیا باشد. همچنین مقدمه الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی (WTO) خواهد بود.

معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه گفت: این وزارتخانه از ابتدای فرآیند الحاق دائمی ایران به اتحادیه اوراسیا در کنار همه دستگاه ها حضور داشت و ظرفیت وزارت خارجه در خدمت بخش های خصوصی، دولتی و عمومی واقع شده است چرا که افزایش تبادلات اقتصادی در سطوح دوجانبه، منطقه ای و جهانی در خدمت منافع ملی است.

وی با تأکید بر اینکه روابط اقتصادی به استقرار صلح در منطقه کمک شایانی می کند، گفت: فعالان بخش خصوصی بازوان توانمند وزارت خارجه در دیپلماسی اقتصادی هستند. ازاین رو اداره کل اوراسیا وزارت امور خارجه ذیل معاونت اقتصادی این وزارتخانه راه اندازی شده و برای تسهیل مراودات در تلاش است.

مهاجر گفت: ضروری است ضمن امعان نظر به محدودیت هایی که تحریم ها بر کشورمان نهادینه کرده، پایه های اصلاح رویه های تجاری گذاشته شود. در این راستا باید سازوکار هماهنگی بین دستگاهی مستمراً با حضور همه دستگاه ها و پشتیبانی لازم اندیشیده شود.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: تیم مذاکراتی ایران و اوراسیا نیز باید گروهی حرفه ای و آموزش دیده باشند و در این گروه از کارشناسان اقتصادی حوزه روابط تجاری ایران و اوراسیا بهره برده شود. همچنین مطالعات تحلیلی از سوی پژوهشکده های عالی کشور برای شناساندن اقتضائات بازار کشورهای همسایه به بازرگانان داخلی و معرفی مزیت های ایران به تجار اوراسیا، در دستور کار قرار گیرد.

به گفته وی، نظام حمایتی تعرفه ای برای تجارت ایران و اوراسیا باید جوابگوی یک تجارت آزاد بوده است. همچنین پروتکل های بهداشتی و تشریفات گمرکی به صورت تدریجی اصلاح شود تا روابط تجاری کشورمان با دیگر کشورها را قابل اتکا کنیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، خواستار تقویت مواصلات ریلی، جاده ای و چندوجهی میان ایران با اتحادیه اوراسیا شد و گفت: کریدورهای حمل و نقلی زیادی در منطقه داریم که باید تقویت شوند.

به گفته مهاجر، علاوه بر تجارت کالا، باید تجارت انرژی و خدمات نیز به حجم مبادلات ایران و اوراسیا افزوده شود.

وی گفت: معرفی ارز مشترک تا سال 2025 در دستور کار اتحادیه اوراسیا است که ما نیز باید به این ارز واحد بپیوندیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1491

به "اهمیت پیوستن ایران به ارز واحد اوراسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت پیوستن ایران به ارز واحد اوراسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید