از جولان کرونای انگلیسی در کشور تا افزایش آمار کرونا

به گزارش مجله وتورلد، تهران (پانا) - افزایش آمار مبتلایان و فوتی های کرونا، جولان کرونای انگلیسی در ایران، وضع نگران کننده بیماری کرونا در خوزستان، شروع فاز دوم واکسیناسیون کرونا، مرگ بهنام محجوبی و زلزله سی سخت بخشی از اخبار اجتماعی بود در هفته ای که سپری شد.

از جولان کرونای انگلیسی در کشور تا افزایش آمار کرونا

در هفته ای که گذشت اخبار متعددی در حوزه اجتماعی منتشر شد که بیشتر این اخبار تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا نهاده شد. در ادامه مروری بر مهم ترین رویدادهای این حوزه آمده است:

آمار کرونا در ایران

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، از ابتدای ویروس کرونا تا به امروز یک میلیون و 598 هزار و 875 نفر به این بیماری مبتلا شده اند که از این تعداد 59 هزار و 736 نفر جان خود را از دست داده اند و تا به امروز یک میلیون و 365 هزار و 253 نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. در عین حال سه هزار و 705 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.

بر این اساس، اکنون 11 شهرستان قرمز، 52 شهرستان نارنجی، 217 شهرستان زرد و 168 شهرستان آبی هستند همچنین شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در شرایط قرمز قرار دارند.

جولان مرگبار کرونای انگلیسی

تعداد مبتلایان، قربانیان و بستری های کرونا در کشور از ابتدای هفته جاری فرایندی صعودی پیدا نموده است و وضع بعضی استان ها از نظر شیوع موج جدید بیماری نگران کننده است. فرایند نزولی ابتلا و فوتی های ناشی از بیماری کرونا طی هفته های گذشته موجب شد تا رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم کاهش و افت قابل توجهی پیدا کند و به گفته مسئولان وزارت بهداشت در بعضی استان های کشور رعایت دستورالعمل های بهداشتی به زیر 30 درصد رسیده است. نگرانی ها درباره شروع موج چهارم کرونا در کشور در حال افزایش است و متاسفانه آن طور که آمار روزانه شیوع ویروس در کشور نشان می دهد، این نگرانی ها هیچ تاثیری در کاهش سرعت شیوع ویروس نداشته است و فقط باید پروتکل های بهداشتی از سوی مردم بیشتر رعایت گردد. علی رغم اینکه وزارت بهداشت بارها خاطرنشان کرد که ویروس جهش یافته انگلیسی به مراتب مهاجم تر از ویروس چین است اما فرایند صعودی موارد ابتلا و فوتی های ناشی از بیماری کرونا از ابتدای هفته جاری، کشور را به موج چهارم بیماری نزدیک تر نموده است. آنالیز آمار فوتی ها، مبتلایان و بستری های ناشی از بیماری کرونا طی روزهای اخیر نشان می دهد که آمار رو به افزایش است و به گفته مسئولان وزارت بهداشت این فرایند افزایشی در روزها و هفته های آینده می تواند به معنای درگیری ایران با چهارمین موج کرونا باشد. موجی که با تلاقی شیوع ویروس انگلیسی کرونا می تواند مرگبارتر از موج های گذشته باشد.

فرایند افزایشی کرونا در خوزستان

در هفته ای که گذشت، سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت از فرایند افزایشی شیوع کرونا در استان خوزستان اطلاع داد و گفت: فرایند موارد بستری روزانه در استان خوزستان به شدت در حال افزایش است و متاسفانه این استان از جمله استان های با کمترین میزان رعایت پروتکل های بهداشتی است. با توجه به گردش ویروس موتاسیون یافته در این استان و سایر استان ها و قدرت سرایت بالای آن ادامه فرایند کاهشی در رعایت پروتکل های بهداشتی می تواند فاجعه بار باشد.

شروع فاز دوم واکسیناسیون کرونا

فاز اول واکسیناسیون کرونا با اولویت کادر درمان از 21 بهمن ماه و به وسیله واکسن روسی اسپوتنیک وی شروع شده بود. بر اساس اولویت های سند ملی واکسیناسیون کووید19، یک میلیون و 300 هزار نفر از گروه های آسیب پذیر شامل کادر بهداشت و درمان و سالمندان تا پیش از نوروز 1400 در کشور واکسینه خواهند شد. در هفته ای که سپری شد به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو، فاز دوم واکسیناسیون کادر درمان علیه کووید 19 در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی کشور به دستور وزیر بهداشت شروع شد. کیانوش دنیاپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار کرد: پس از ارزیابی مطلوب فاز اول، به دستور وزیر بهداشت، فاز دوم واکسیناسیون کادر درمان و مدافعان سلامت، این بار با واکسیناسیون 100 هزار نفر در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی سراسر کشور کلید خورد.

محدودیت های تردد در نوروز 1400

در هفته ای که گذشت یکی دیگر از جلسات قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا برگزار گردید، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در حاشیه این جلسه با تاکید بر این که فروش فوق العاده ویژه نوروز توسط اصناف پیگیری خواهد شد از برگزار نشدن نمایشگاه های بهاره برای امسال اطلاع داد و گفت که مقرر شد برای ایام نوروز طرح ویژه ای ارائه گردد که با جدیت تردد در جاده ها به ویژه اتومبیل هایی که افراد مثبت در آنها حضور دارند با اتصال سیستم نیروی انتظامی به وزارت بهداشت نظارت روی آنها انجام گردد. از سوی دیگر مقرر شد منع ترددهای شبانه نیز با جدیت پیگیری گردد و در محل های تجمع اتوبوس و کامیون ها نیز طرح جدید با جدیت اعمال گردد.

ماجرای مرگ بهنام محجوبی

بهنام محجوبی در سال 1366 به دنیا آمد او در سن 33 سالگی در جریان درگیری های خیابان گلستان هفتم پاسداران دستگیر شد بهنام محجوبی پس از دستگیری به دو سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت در عضویت و همکاری با گروه ها و احزاب محکوم شده بود و برای اجرای حکم خود در سی و یکم خرداد ماه امسال به زندان اوین منتقل شد. او در هفته ای که گذشت جان خود را در یکی از بیمارستان ها از دست داد. اداره کل زندان های تهران، ضمن ابراز تاسف، نسبت به این واقعه خاطرنشان کرد: مرحوم محجوبی، اخیرا، دچار مسمومیت به وسیله مصرف خودسرانه دارو شده بود که بلافاصله جهت درمان به یکی از بیمارستان های تهران منتقل گشت. بنابراین اطلاعیه، فرد مورد اشاره، دارای سابقه بیماری بوده و به همین دلیل در جریان تحمل محکومیت، تحت نظر پزشک قرار داشته و تمام مراقبت های پزشکی در طول دوران حبس این محکوم به صورت کامل صورت گرفته است. پس از بستری شدن این فرد در بیمارستان، اقدامات ویژه درمانی برای وی در نظر گرفته شد، که علی رغم کوشش های فراوان کادر پزشکی، متاسفانه زندانی مورد اشاره فوت می نماید.

زلزله شدید در سی سخت

در هفته ای که سپری شد، زلزله 5.6 ریشتری شهر سی سخت را لرزاند. در پی وقوع این زلزله کسی جان خود را از دست نداد اما این زلزله باعث آسیب 60 تا 70 درصدی به منازل مردم شد. به گفته کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر، برآوردی که پس از وقوع زلزله در سی سخت صورت گرفته مبنی بر آسیب 20 تا 30 درصدی منازل، اشتباه بوده و در بازدید از این مناطق معین شد که ظاهر منازل سالم است اما داخل خانه ها، سقف ها ریزش داشته و دیوارها ترک برداشته تا جایی که این زلزله آسیب 60 تا 70 درصدی به منازل مردم وارد نموده و حادثه دیدگان با این شرایط مایل به سکونت در منازل خودشان نیستند.

تهیه لایحه اصلاح ماده 18 قانون گذرنامه توسط معاونت زنان

چندی پیش سمیرا زرگری سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین به علت ممنوع الخروج شدن از سوی همسرش نتوانست تیم ملی را در مسابقات قهرمانی دنیا ایتالیا همراهی کند، اتفاقی که واکنش های بسیاری از فعالین حقوق زنان را به منظور اصلاح ماده 18 قاندن گذرنامه مصوب سال 51 مبنی بر اذن همسر برای خروج از کشور زنان را به همراه داشت. معصومه ابتکار در حساب توییتری خود نوشت: اصلاح چنین قوانینی نیازمند پشتوانه فقهی-حقوقی و همکاری قواست. معاونت رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با برگزاری نشست و تهیه سند پشتیبان با همکاری دانشگاه مفید قم، لایحه اصلاح بند 3 ماده 18 قانون گذرنامه و الحاق یک تبصره به آن را نیز علاوه بر لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان... تهیه نموده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1542

به "از جولان کرونای انگلیسی در کشور تا افزایش آمار کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از جولان کرونای انگلیسی در کشور تا افزایش آمار کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید