ابراز تعجب کولاکوویچ از ترجمه سخنانش در رسانه ملی

به گزارش مجله دامپزشکی، سرمربی سابق تیم ملی والیبال ایران از اشتباهات در ترجمه سخنانش در گفت وگو با شبکه ورزش، ابراز تعجب کرد.

ابراز تعجب کولاکوویچ از ترجمه سخنانش در رسانه ملی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از سایت فدراسیون والیبال، روز شنبه در یکی از برنامه های شبکه ورزش به موضوع فسخ قرارداد ایگور کولاکوویچ سرمربی تیم ملی والیبال ایران پرداخته شد. در این برنامه با کولاکوویچ گفت وگوی ویدیویی انجام گرفت و به صورت همزمان، ترجمه آن نیز پخش شد.

متاسفانه در ترجمه صحبت های سرمربی سابق تیم ملی والیبال ایران، اشتباهاتی انجام گرفت که بازتاب رسانه ای آن به وی نیز منتقل شد و کولاکوویچ در پیامی به فدراسیون والیبال، از ترجمه اشتباه سخنانش در رسانه ملی ایران ابراز تعجب کرد.

همچنین مترجم این برنامه که لهجه خاصی نیز داشت، واژه واقع بین بودن را به اشتباه ناشکرم ترجمه کرده و آن را به گونه ای تلفظ می کند که مشکوکم شنیده می شود و همین کلمه، تیتر نخست بازتاب این گفت وگو در رسانه ها می شود. حتی در کانال تلگرامی مجری این برنامه نیز این واژه به اشتباه درج شده است.

روابط عمومی فدراسیون والیبال برای شفاف سازی بیشتر، ویدیوی صحبت های کولاکوویچ را در اختیار رضا چلنگر که تبحر خاصی در ترجمه همزمان زبان صربی دارد و سال ها در ورزش ایران مترجم متون و سخنان مربیان بوده، قرار داد و نامبرده نیز اشتباهات در ترجمه صحبت های کولاکوویچ در برنامه ورزش تعطیل نیست را تائید کرد.

ترجمه صحیح و متن کامل گفت وگوی سرمربی سابق تیم ملی والیبال، در این برنامه تلویزیونی به توضیح زیر است:

سوال: دلیل فسخ قرارداد چیست و آیا برخلاف انتظار شما بود؟

پاسخ: اگر جویای نظر من در مورد چنین چیزی باشید، واقع بین بودن در این اوضاع، برای من راحت نیست.

تا جایی که شنیده ام، من پس از سه سال حضور در ایران، تنها مربی هستم که پس از صعود تیم ملی به المپیک، تیمم را در بازی های المپیک هدایت نخواهم کرد و دلیلش را نباید از من جویا باشید بلکه باید از فدراسیون بخواهید. آقای داورزنی این تصمیم را گرفتند و قطع همکاری ما به شکل صحیحی صورت گرفت.

سوال: از آنجایی که فدراسیون توضیح روشنی در این خصوص نداده، علاقه مندیم شما دلیل اصلی که منجر به فسخ قرارداد شد را ذکر کنید.

پاسخ: من می توانم نظرم را خدمتتان عرض کنم و همان مواردی است که در مصاحبه با سایت رسمی فدراسیون، پیش تر عنوان کردم و همان طور که مسئولین فدراسیون نیز مطرح کردند و به گفته آقای داورزنی، شیوع ویروس کرونا دلیل فسخ قرارداد است. در این اوضاع نباید به دنبال کشف اسرار بود زیرا قرارداد من در اول سپتامبر خاتمه می یافت و تیم ملی ایران، تا آن تاریخ هیچ مسابقه ای نداشت.

سوال: به نظر شما، آیا می شد از راه حلهای دیگری برای ادامه همکاری استفاده کرد؟ همانند راه حلی که فدراسیون های فرانسه و لهستان با تیلیه و هاینن سرمربیان خود انجام دادند. آیا می شد تعاملی از نظر مالی صورت گیرد که همکاری شما با تیم ایران تا المپیک ادامه داشته باشد؟

پاسخ: هیچ یک از این موارد، به من پیشنهاد نشد و فقط گفته شد که می خواهند قرارداد را فسخ کنند.

سوال: بازیکنان تیم ملی، در مصاحبه های خود از همکاری با شما ابراز رضایت کردند. آیا اگر پیشنهادی به شما می شد مبنی بر این که شش ماه در یک باشگاه حضور داشته باشید و بعد با تیم ملی به المپیک بروید، قبول می کردید؟

پاسخ: حضور در بازی های المپیک، آرزوی هر کسی است و نمی شود روی ارزش آن، اندازه گذاشت. تمایل من بر این بود که با بازی های المپیک به کارم در ایران خاتمه دهم. هیچکس از این که به شکل دیگری این اتفاق صورت گیرد، صحبتی نکرد.

سوال: زمزمه هایی در مورد جذب مربی تراز اول جهان برای تیم ملی والیبال ایران مطرح است؛ آیا شما خودتان را با توجه به پرونده کاری تان، مربی تراز اول جهان نمی دانید؟

پاسخ: خوشایند نیست که من درباره خودم صحبت کنم. نتایج و عملکرد من می توانند مرا ارزیابی کنند و همچنین بازیکنان و کسانی که با من در ایران کار کردند.

سوال: با توجه به شناختی که در سه سال گذشته از تیم ایران دارید، به نظر شما در حال حاضر مربی خارجی مناسب تیم ملی والیبال ایران است یا باید از مربی ایرانی برای حضور در بازی های المپیک استفاده شود؟ (مجری برنامه در مقدمه طرح این سوال، دوباره از واژه مشکوک به نقل از کولاکوویچ استفاده می کند که اصلا گفته نشده است).

پاسخ: هرچه که باید به زبان بیاورم را گفته ام. باید بگویم که با فدراسیون والیبال ایران، همکاری بسیار حسنه ای داشتم و هیچ چیزی نمی تواند بر خاطرات فوق العاده ای که در طول 3 سال در ایران داشتم، خدشه ای وارد کند. حالا که از من می پرسید مربی خارجی یا مربی ایرانی کدام یک برای تیم ملی ایران مناسب است، به نظرم تنها راه حل منطقی پس از این اتفاقات، این است که همکاران من در تیم ملی که شامل دستیارانم پیمان اکبری، سعید رضایی، سیامک افروزی و سایرین بودند، به کارشان در تیم ملی ادامه دهند زیرا آن ها در طول 3 سال گذشته، کنار تیم ملی با جدیت کار کردند و مشارکت داشتند. مربی خارجی، زمان کافی برای انتخاب ملی پوشان و کار با آن ها را نخواهد داشت؛ درحالی که پیمان اکبری و سعید رضایی با تمام خصوصیات بازیکنان آشنایی دارند و این راه حل منطقی است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1005

به "ابراز تعجب کولاکوویچ از ترجمه سخنانش در رسانه ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز تعجب کولاکوویچ از ترجمه سخنانش در رسانه ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید