آلرژی بهاری را چگونه درمان کنیم؟

به گزارش مجله دامپزشکی، متخصص طب سنتی گفت: در آلرژی بهاری معمولا افراد دچار سرخی چشم و چهره می شوند، سوزش و خارش بینی دارند و رطوبت هایی که سوزان هستند از چشم و بینی خارج می شوند.

آلرژی بهاری را چگونه درمان کنیم؟

به گزارش خبرنگاران، مژگان تن ساز، متخصص طب سنتی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مصاحبه با فارس درباره بروز آلرژی در فصل بهار و روش های درمان آن، گفت: از دیدگاه طب سنتی گاهی گرم شدن یا سرد شدن بیش از حد مغز و گاهی نیز مسائل معده و شُل بودن دریچه معده، منجر به بروز چنین مسئله ای می شود.

وی ادامه داد: مکانیسم های مختلفی برای آن ذکر شده است.گاهی بدن نیز محلی از مواد زائد و فضولات می شود و یکی از مسیرهای دفعی آن از طریق زکام و نزله از بدن خارج می شوند.

این متخصص طب سنتی درباره اینکه چرا در فصل بهار آلرژی ها بیشتر است؟، گفت: با توجه به اینکه در فصل بهار حرارت افزایش پیدا می کند؛موادی که در بدن تجمع کردند شروع به پخته شدن و نزج می کنند.

تن ساز یادآور شد: یکی از راه های دفعی نیز از طریق خروج مواد از مغز، از راه زکام و نزله است؛ در واقع علت تشدید آلرژی ها در فصل بهار همین است.

وی بیان داشت: نکته مهم دیگر، راه های دفعی دیگر است؛ به طوری که افراد حتما لینت مزاج داشته باشند و اگر ندارند شکم خود را با ملین های انجیر و آلو بخارا به شکلی که افراد دارای طبع گرم تر آلو بخورند، نرم کنند تا مواد بدن مضر دفع شود.

این متخصص طب سنتی با اشاره به اینکه بهتر است تا جایی که امکان دارد از مصرف سرخ کردنی پرهیز شود، افزود:همچنین از مصرف ترشی ها که تشدید کننده هستند بپرهیزید.

تن ساز ابراز داشت: علائم آلرژی بیشتر با علائم زکام از دیدگاه طب سنتی تطبیق دارد و معمولا افراد دچار سرخی چشم و چهره می شوند، سوزش و خارش بینی دارند و رطوبت هایی که سوزان هستند از چشم و بینی خارج می شوند.

این متخصص طب سنتی گفت: بهتر است این افراد مصرف غذا را کم کنند، گوشت کمتر مصرف کنند و از غذاهایی که رقیق کننده خون هستند مانند آش جو که بسیار موثر است، استفاده شود.

وی یادآور شد: در این حالت بیمار می تواند سه روز از آش جو استفاده کند و گاهی مصرف ماورالشعیر طبی را نیز توصیه می کنیم.آش جویی که در آ ن سبزیجاتی مثل گشنیز واقع شده است، بسیار خوب است؛ ضمن اینکه در داخل آن می توان حبوباتی مثل ماش و نیز گوشت مرغ بریزیم.

تن ساز افزود: می تواند روغن بادام شیرین استفاده شود تا لینت مزاج بهتری داشته باشد؛همین طور غذاهای دیگر مثل پلو با ماش، پلو با عدس یا آش عدس و سبزیجاتی مثل اسفناج کمک کننده هستند.

این متخصص طب سنتی با بیان اینکه مصرف میوه هایی مانند لیموشیرین و مغز خیار خوب است،گفت: بهتر است غذاهای تند و شور نخوریم.

وی با بیان اینکه کارهای دیگری مثل خون گیری نیز آن هم توسط پزشک می تواند انجام شود،افزود:در هر صورت باید علت اصلی بیماری برطرف شود و بعد از برطرف کردن علت، علامت درمانی ها انجام شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1618

به "آلرژی بهاری را چگونه درمان کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلرژی بهاری را چگونه درمان کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید