کشف تازه دربارۀ انسان های آدمخوار در بریتانیای عصر یخبندان

به گزارش مجله وتورلد، تحلیل قدیمی ترین دی ان ایِ بریتانیا متعلق به بقایای دو انسان، برخلاف انتظار از دو تبار مجزا پرده برداشت. دو تباری که هم به لحاظ ژنتیکی و هم به لحاظ فرهنگ و رژیم غذایی تفاوت چشمگیری با هم داشته اند.

کشف تازه دربارۀ انسان های آدمخوار در بریتانیای عصر یخبندان

خبرنگاران | قدیمیترین دی ان ای انسانی یافت شده در بریتانیا نشان می دهد که این سرزمین خانه حداقل دو گروه انسانی مجزا به لحاظ ژنتیکی در سرانجام آخرین عصر یخبندان بوده است. حدود 19 هزار سال پیش، صفحات یخی که بیشتر بریتانیا را پوشانده بودند در حال ذوب شدن بودند و زمین بار دیگر برای انسان ها قابل سکونت شد. شواهد بازگشت آن ها به حدود 15500 سال پیش بازمی گردد. این گروه های اولیه از سرزمین های غرق شده امروزی عبور کردند که زمانی بریتانیا را به سرزمین اصلی اروپا وصل می کرد.

به گزارش خبرنگاران ، بقایای انسانی از آخرین عصر یخبندان در تعداد انگشت شماری از مکان ها در بریتانیا کشف شده است، از جمله غار گاف در سامِرسِت و غار کِندریک در ساندیدنو در ولز. معروفیت اولی به این علت است که خانه مرد چِدار است، انسانی که حدود 10 هزار سال پیش زندگی می کرد؛ بعلاوه شواهدی مثل جمجمه های انسان که به عنوان ظرف استفاده شده اند، نشان دهنده احتمال رواج آدم خواری در بین ساکنان غار کاف بوده است. حالا محققان دی ان ایِ دو فرد دیگری که در این مکان ها یافته اند را استخراج و تحلیل کردند که از قرار معلوم قدیمی ترین دی ان ای متعلق به بریتانیا است.

دکتر سوفی چارلتون نخستین نویسنده این مطالعه از دانشگاه یورک می گوید: می توانیم ببینیم دو تبار ژنتیکی مجزا در طول آخرین دوره یخبندان در بریتانیا بوده است و این چیزی نیست که ما انتظار یافتنش را داشتیم. چارلتون و همکارانش در روزنامه Nature Ecology & Evolution نحوه انجام تحلیل ایزوتوپ روی بقایا را توضیح داده اند. این تحلیل به آن ها اجازه شناساییِ سهم منابع غذایی مختلف در رژیم غذایی آن ها و درنتیجه اصلاحِ تاریخ گذاریِ رادیوکربنی آن ها را داد.

تصویر: استخوان حکاکی شده انسان از غار گاف، سامِرسِت. عکس: موزه تاریخ طبیعی

این تیم به پشتیبانی تحقیقات پیشین دریافت که ساکن غار گاف اساساً به حیوانات زمینی از قبیل اسب ها متکی بوده در حالی که رژیم غذایی ساکن غار کِندریک شامل موجودات دریایی می شد. محققان دی ان ای هسته ای و میتوکندریاییِ این دو نفر را تحلیل کردند. نتایج نشان داد که بقایای یافت شده از غار گاف متعلق به زنی است که حیاتش متعلق به حدود 14900 سال پیش است. این زن که آدم خوار شده بود با فرد یافت شده در غاری در بلژیک تبار مشترک دارد که به Goyet Q2 معروف است و تاریخ حیات آن به 15000 سال پیش بازمی گردد.

این تبار با گروه هایی مرتبط است که از جنوب غربی اروپا توسعه یافتند، با انواع خاصی از ابزار سنگی، برخورد با مردگان، هنر غار و سنت های دیگری که به آن ها برچسب فرهنگ ماگدالنی (وابسته به فرهنگ دوران کهنه سنگی آغازین) زده می گردد. در واقع، آثار باستانیِ سبکِ ماگدالنی در غار گاف پیدا شدند.

با این حال، به رغم وجود ابزار سنگی سبک ماگدالنی در غار کندریک و یک استخوان بریده شده گاو از دوران زیست زن غار گاف، بقایای غار کندریک متعلق به تبار متفاوتی بود. این فرد مردی بوده که حدود 13500 سال پیش می زیسته و با بقایای 14000 ساله یافت شده در ویلابرونا، شمال ایتالیا تبار مشترک دارد. چنین تباری با شکارچی -گردآورندگانِ غربی که از جنوب شرقی اروپا یا شرق نزدیک توسعه یافتند، ارتباط دارد.

تیم تحقیقاتی عقیده دارد که حداقل دو گروه انسانی مجزا با تبار، رژیم غذایی و فرهنگ های متفاوت از جمله شیوه های تدفین در سرانجام آخرین عصر یخبندان در بریتانیا وجود داشته است. با این حال، دکتر ریانون استیونز نویسنده مشترک این اثر از دانشگاه کالج لندن می گوید این مطالعه تنها دو فرد را تحلیل کرد، به این معنا که هنگام گردهم آوردنِ داده های مختلف احتیاط لازم بود. برای مثال، انسان های ماگدالیانی در جا های دیگر اروپا به خوردن ماهی معروف بودند.

پروفسور پل پِتیت از دانشگاه دارهام گفت آثار باستان شناسی پیش از این نشان دادند که انسان های غار گاف و غار کندریک هم عصر نبودند و نشانه هایی از رژیم غذایی و تبار آن ها یافته بودند. اما تحقیق نو بر قدرت تحلیل دی ان ای باستانی برای حل این معما تاکید نمود که آیا تغییرات ناگهانی در فرهنگ در ماقبل تاریخ ناشی از جابجایی ها و گسستگی های جمعیتی بوده است یا ناشی از توسعه ایده ها؟ بر اساس تحقیقات، مورد اول علت تغییرات ناگهانی بوده است.

پتیت می افزاید: با توجه به آنچه که ماقبل تاریخ ها مدت ها درباره جمعیت های کوچک و سیار شکارچی گردآوردندگانِ عصر یخبندان می دانستند، این تحقیق شواهدی افزوده بر تصویر رو به رشدِ گروه های انسانیِ بسیار کوچک و شکننده زیست محیطی است که در سراسر اروپای اواخر پلیستوسن، مختصراً پخش شدند.

منبع: theguardian

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 7 آبان 1401 بروزرسانی: 7 آبان 1401 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 2189

به "کشف تازه دربارۀ انسان های آدمخوار در بریتانیای عصر یخبندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف تازه دربارۀ انسان های آدمخوار در بریتانیای عصر یخبندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید