چگونه اختلال وسواسی خود را درمان کنیم؟

به گزارش مجله دامپزشکی، افرادی که مبتلا به وسواس هستند ممکن است رفتار های اجباری، وسواس فکری و یا هر دو را داشته باشند. وجود این علائم می تواند زندگی زناشویی، کار و روابط اجتماعی را مختل کند و تحت فشار قرار دهد.

چگونه اختلال وسواسی خود را درمان کنیم؟

وسواس می تواند مسائل جدی برای فرد ایجاد کند، آدم های مبتلا به وسواس ساعت های زیادی در طول روز مشغول انجام رفتار های وسواسی خود هستند. اختلال وسواس فکری - عملی بیماری شایعی است که از هر چهل نفر یکی در طول زندگی اش به این بیماری مبتلا می شوند.

افرادی که مبتلا به وسواس هستند ممکن است رفتار های اجباری، وسواس فکری و یا هر دو را داشته باشند. وجود این علائم می تواند زندگی زناشویی، کار و روابط اجتماعی را مختل کند و تحت فشار قرار دهد در واقع وسواس فکری، افکار ناخواسته ای هستند که باعث اضطراب در فرد می شوند.

فرد مبتلا در این گونه موقعیت ها تلاش می کند این افکار را نادیده گرفته و سرکوب کند. در این شرایط مصاحبه های ذهنی فرد افزایش، می یابد و پیوسته با خود در حال تجزیه و تحلیل مسائل است. از تبعات این اختلال، عدم توانایی در تمرکز حواس، خستگی ذهن، حواس پرتی و بی حوصلگی است.

این افکار، عمومی نیستند و فرد هرچه سعی می کند تا آن ها را از ذهن خود دورکند، پیروز نمی شود. افکار افراد در طول زمان تغییر می کند و حتی می تواند مخالف رفتار و ارزش هایی که در گذشته به آن باور داشته، نیز باشد. یکی از عوامل وسواس فکری، شیوه های سختگیرانه و تربیت باید ها و نباید های والدین در دوران کودکی است که منجر به وسواس در علم روانشناختی، اضطراب و استرس در فرد می شود.

وسواس می تواند مسائل جدی برای فرد ایجاد کند، آدم های مبتلا به وسواس ساعت های زیادی در طول روز مشغول انجام رفتار های وسواسی خود هستند به همین دلیل این افراد فرصت کافی برای رسیدگی به امور خانواده خود را ندارند.

علاوه بر این بسکمک از افراد مبتلا به وسواس فکری - عملی از رفتن به مهمانی ها و مکان های عمومی اجتناب می کنند و به همین دلیل ممکن است خانه نشین و منزوی شوند.

رقیه نوری پور درباره راهکار های رفع مشکل وسواس، گفت: فرد باید یاد بگیرید اضطراب خود بدون انجام رفتار های تکراری کنترل و از تمرین های آرام سازی، ذهن آگاهی و شیوه های تفکر استفاده کند؛ فرد با ورزش کردن می تواند اضطراب خود را کاهش دهد در نتیجه راحت تر می تواند با افکار تکراری مقابله کند.

نوری پور اشاره کرد: این افراد از تنهایی دوری کنند چرا که از مسائل کمک کننده برای حل این مشکل است این افراد باید با خود تکرار کنند این افکار منبع بیرونی ندارد و فقط منبع درونی دارد.

این روانشناس اعلام نمود: یکی از تکنیک های مهم برای درمان اختلال وسواسی مواجهه سازی است؛ در این تکنیک فرد با چیز هایی که از آن اجتناب می کند، روبه رو می شود و از انجام کار های مانند چک کردن، شستن، قرینه کردن کاملا خودداری می کند و گاهی اوقات از دارو درمانی استفاده می شود.

وی اضافه کرد: افراد مبتلا به وسواس خواب کافی و از دامنه دوستی و روابط اجتماعی خوبی برخوردار باشند، از موارد استرس زا و سرزنش خودداری کنند؛ همچنین این افراد به تنهایی برای رفع این مسئله اقدام نکنند و از روانشناسان که در این حیطه فعالیت می کنند کمک بگیرند.

فرد مبتلا در این گونه موقعیت ها تلاش می کند این افکار را نادیده گرفته و سرکوب کند. در این شرایط مصاحبه های ذهنی فرد افزایش، می یابد و پیوسته با خود در حال تجزیه و تحلیل مسائل است. از تبعات این اختلال، عدم توانایی در تمرمز حواس، خستگی ذهن، حواس پرتی و بی حوصلگی است.

همچنین مهدی امامی روان شناس در این باره اظهار کرد: برای درمان این اختلال روش های روان درمانی و دارویی وجود دارد. اما در شرایط خیلی خفیف می توان با شیوه های رفتاری از پیشرفت آن جلوگیری کرد. زمانی که اینگونه افکار به ذهن هجوم می آورد بهتر است آن ها را یادداشت کنند، و اگر در طول روز دوباره دچار این حالت شدند به خودشان یادآوری کنند که قبلا آن ها را یاداشت کرده اند.

وی گفت: فعالیت های روزمره تان را افزایش دهید طوری که زمان خالی برای پرداختن به این افکار مزاحم باقی نماند. افزایش روابط اجتماعی و دوری از تنها ماندن می تواند به درمان این اختلال کمک کند.

منبع: فرادید
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1277

به "چگونه اختلال وسواسی خود را درمان کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه اختلال وسواسی خود را درمان کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید