وزیر خارجه افغانستان: دامنه جنگ به کشورهای منطقه و جهان می رسد

به گزارش مجله وتورلد، وزیر امور خارجه افغانستان به کشورهای منطقه و جهان هشدار داده است که جنگ در افغانستان تنها داخلی نخواهد ماند و دامنه این جنگ به کشورهای منطقه و جهان هم کشیده خواهد شد.

وزیر خارجه افغانستان: دامنه جنگ به کشورهای منطقه و جهان می رسد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روزنامه هشت صبح، محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه افغانستان در گفت وگو با فارن پالسی گفته است که جنگ جاری تنها به افغانستان خلاصه نخواهد شد، بلکه تأثیری بیش از تصور خواهد داشت و به شبکه های تروریستی بین المللی و به گروه های جرایم سازمان یافته جهانی اجازه فعالیت مشترک علیه منافع جهانی را می دهد.

اتمر تاکید نموده است که تروریسم خوب و بد ندارد و تمایز میان گروه های تروریستی نباید سیاست کشورها باشد.

محمد حنیف اتمر گفته است: این که روی یک گروه تروریستی تمرکز شود و امیداور باشید که بقیه گروه ها به شما آسیب نمی زنند، واقع گرایانه نیست. این گروه ها در پی شما خواهند آمد.

اتمر اضافه نموده است که افغانستان و آمریکا می دانند که طالبان و گروه های دیگر تروریستی یک تهدید قوی برای صلح و ثبات منطقه و جهان هستند.

در همین حال، او خاطرنشان نموده است که هدف طالبان از جنگ، خروج سربازان خارجی از افغانستان نیست، بلکه آنان می خواهند تا امارات اسلامی را دوباره روی کار بیاورند.

او گفته است: طالبان به تعهدات خود در توافق نامه دوحه پابند نیست در حالی که ما با تمام ایمان به آن عمل کردیم.

به نقل از اسپوتنیک، اتمر خاطرنشان نموده است که گروه طالبان با اعلام خروج سربازان خارجی از افغانستان، دامنه وسیع از ترورها را در سراسر کشور توسعه داد و به خشونت ها اضافه نمود.

به گفته وزیر امور خارجه افغانستان، در نتیجه این حملات طالبان بیش از 35 هزار نفر کشته شدند که از این میان 30 درصدشان غیرنظامیان هستند. اتمر اضافه نمود: بیش از 200 هزار نفر از خانه های شان آواره شده اند.

در همین حال، اتمر تصریح نموده است که طالبان زمانی به خشونت و جنگ اضافه نموده اند که افغانستان در معرض کرونا و خشک سالی واقع شده است. او گفت که این گروه نمی توانست زمان سخت تری را برای شروع این کارزار وحشیانه و تهاجمی در افغانستان انتخاب کند.

حنیف اتمر به فارن پالسی گفته است که افغانستان با توجه به اهمیت استراتژیک خود از نظر نقطه اتصال منطقه ای از ثبات بهره مند خواهد شد؛ زیرا ثبات منطقه بستگی به ثبات افغانستان دارد.

با این وصف، وزیر امور خارجه این کشور گفت، اگر پاکستان باور دارد که صلح و ثبات در افغانستان یک ضرورت منطقه ای است، باید در این راستا سهیم شود.

اتمر بر نقش چین و پاکستان برای تشکیل اجماع منطقه ای با هدف حمایت از صلح افغانستان تأکید نموده و گفته است که چین به آمریکا و دیگر بازیگران در منطقه و جهان به صراحت گفت که افغانستان مکان همکاری برای منافع مشترک دو طرف است و باید از آن بهره برد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مرداد 1400 بروزرسانی: 14 مرداد 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1779

به "وزیر خارجه افغانستان: دامنه جنگ به کشورهای منطقه و جهان می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه افغانستان: دامنه جنگ به کشورهای منطقه و جهان می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید