نشریه چینی: حضور چین در ائتلاف دریایی آمریکا توهمی بیش نیست

به گزارش مجله دامپزشکی، یک رسانه چینی با اشاره به روابط راهبردی پکن و تهران تأکید کرد که چین هرگز در ائتلاف دریایی تحت رهبری آمریکا در آب های غرب آسیا که هدفش آسیب زدن به منافع ایران است، مشارکت نخواهد کرد.

نشریه چینی: حضور چین در ائتلاف دریایی آمریکا توهمی بیش نیست

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نشریه چینی گلوبال تایمز روز آدینه در یادداشتی تأکید کرد ایران شریک راهبردی چین است و چین هرگز قبول نخواهد نمود که به ائتلاف دریای تحت رهبری آمریکا در آب های غرب آسیا به منظور اعمال فشار بر ایران ملحق گردد.

این نشریه چینی در یادداشت خود با اشاره به اینکه آمریکا بدون ارائه هیچ مدرک قانع نماینده ای ادعا می نماید که ایران در حمله به نفتکش ها در خلیج فارس و دریای عمان دست داشته است، نوشت: هدف آمریکا از تشکیل ائتلاف دریایی صرفا ً افزایش فشار بر ایران است. در واقع آمریکا برای افزایش فشار بر ایران از سایر کشورها یاری می خواهد.

تحلیلگر گلوبال تایمز در ادامه می افزاید: بعضی آمریکایی ها آرزو می نمایند که چین در این ائتلاف مشارکت کند زیرا فکر می نمایند این کار به کاهش تنش هایی که بر اثر جنگ تجاری آمریکا علیه چین ایجاد شده، منجر خواهد شد و همچنین به کاهش بعضی نقدها مبنی بر اینکه ائتلاف دریایی به زیان منافع ایران است، یاری خواهد نمود.

گلوبال تایمز خاطرنشان می نماید: مطمئناً این یک اندیشه متوهمانه است. ایران شریک راهبردی چین است و چین خود را به حفظ صلح و ثبات در خلیج فارس متعهد می داند. هدف ائتلاف آمریکایی آسیب زدن به منافع ایران است که تضعیف منافع چین را نیز در پی خواهد داشت.

این نشریه چینی که به زبان انگلیسی منتشر می گردد، در انتها یادداشت خود تصریح می نماید: البته که باید یک ائتلاف دریایی در منطقه تشکیل گردد اما قطعاً نه به رهبری آمریکا و نه در خدمت راهبردهای آمریکا. این ائتلاف دریایی باید از منافع کشورهای منطقه و شرکای تجاری مشروع آنها حمایت کند.

آمریکا و انگلیس در هفته های اخیر به بهانه آنچه تأمین امنیت آب های منطقه و حمایت از تردد آزاد کشتی ها می خوانند، کوشش برای تشکیل یک ائتلاف دریایی خودخوانده در آب های غرب آسیا را شروع نموده اند؛ ائتلافی که آمریکا می خواهد خود را به عنوان رهبر آن معرفی کند.

آمریکا ادعا می نماید کشورهای زیادی را برای ائتلاف دریایی در آب های غرب آسیا در کنار خود دارد، اما بعضی متحدان مهم آمریکا در اروپا و آسیا از جمله آلمان و ژاپن صراحتاً درخواست آمریکا برای پیوستن به این ائتلاف را رد نموده اند.

مقامات آلمان بارها با اعلام اینکه درباره اهداف واقعی ائتلاف خودخوانده آمریکایی تردید دارند، تأکید نموده اند که در کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران مشارکت نخواهند کرد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 280

به "نشریه چینی: حضور چین در ائتلاف دریایی آمریکا توهمی بیش نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشریه چینی: حضور چین در ائتلاف دریایی آمریکا توهمی بیش نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید