فرسودگی 75 درصد موتورسیکلت های کشور

به گزارش مجله وتورلد، تهران (پانا) - دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور اظهار داشت براساس آمارها 12میلیون موتور سیکلت در کشور وجود دارد که 75 درصد یعنی تعداد 9 میلیون از آنها فرسوده هستند.

فرسودگی 75 درصد موتورسیکلت های کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، پوریا محمدیان با بیان اینکه امروز یکصد و شصت و پنجمین جلسه این شورا به ریاست جمالی نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و رئیس این شورا - برگزار گردید، گفت: با توجه به این که موضوعات مربوط به موتور سیکلت تنوع زیاد و احتیاج به آنالیز های بیشتر دارد، مقرر شد دبیرخانه شورای عالی هماهنگی ترافیک، موضوع کار را بر عهده بگیرد و کارگروه تخصصی در این زمینه فعال کند. همچنین طرح غدیر و برنامه عملیاتی آن را برای بازه های زمانی مختلف تدقیق کند تا در جلسات بعدی شورای عالی ترافیک ارائه و در صورت تصویب به دستگاه های مختلف برای اجرا ابلاغ گردد.

وی اضافه نمود: جلسه امروز شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور به آنالیز و هم اندیشی درخصوص مسائل ساماندهی شرایط موتورسیکلت در کشور پرداخته شد که علاوه بر اعضای اصلی شورا، نمایندگان شهرداری تهران، رئیس پلیس راهور پایتخت، بخش حمل و نقل مرکز پژوهش های مجلس و کمیته حمل و نقل دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، سازمان ملی استاندارد، اداره کل صنایع خودرو و نیروی محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه حمل و نقل همچنین اداره کل پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در این جلسه حضور داشتند.

محمدیان در ادامه با ارائه آماری در مورد شرایط موتورسیلکت در کشور گفت: بر اساس آمارها درحال حاضر 12میلیون موتور سیکلت در کشور داریم که 75 درصد این تعداد معادل 9 میلیون دستگاه فرسوده هستند. همچنین در حدود 5 میلیون و300 هزار نفر از جمعیت کشور دارای گواهینامه موتور هستند. در شهر تهران نیز دو و نیم میلیون موتورسیکلت داریم.

وی اضافه نمود: براساس آمار پلیس راهور، در 11 ماهه سال 99، یک میلیون و 870 هزار برگ جریمه برای موتور سیکلت سواران و تخلفات آنان صادر شده است.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور با اشاره به اینکه در جلسه امروز طرحی از سوی پلیس راهور نیروی انتظامی تحت عنوان طرح غدیر مطرح شد و مورد آنالیز نهاده شد، اظهار کرد: طرح غدیر برای ساماندهی شرایط تردد موتور سیکلت ها در کشور توسط ناجا تدوین و به وزارت کشور جهت اظهار نظر ارسال شده است که امروز اولین جلسه ای بود که این طرح به بحث و آنالیز گذاشته شد.

محمدیان با بیان اینکه در طرح غدیر سه نوع اقدام در سه بازه زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت درنظر گرفته شده است، گفت: در بخش اول این طرح، بیشتر تمرکز بر اقدامات آموزشی و فرهنگسازی در حوزه موتور سیکلت همچنین جلب مشارکت سازمان هایی مثل بیمه ها، شهرداری ها، بخش قضایی و دیگر سازمان ها در بخش اقدامات آموزشی و توجیهی رانندگان موتور سیکلت است.

وی ادامه داد: در بخش دوم طرح غدیر که شامل اقدامات میان مدت می گردد، به دنبال هویت بخشی کردن و به هنگام کردن اسناد مالکیت موتور سیکلت ها هستیم. همچنین تسهیل صدور گواهینامه برای راکبان موتور سیکلت در قالب فرایندی و با درنظر دریافت تسهیلات و مشوق هایی به منظور مشارکت بیشتر موتور سواران از اقدامات مدنظر بخش دوم طرح غدیر است.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور توضیح داد: در گام دوم علاوه بر این که اصالت موتورسیکلت معین می گردد، هویت راکبان آن نیز معین و تدقیق می گردد تا در برابر رفتار ترافیکی که انجام می دهند، جوابگو باشند.

محمدیان بخش سوم طرح غدیر را اقدامات بلندمدت اعلام نمود و گفت: اقدامات بلند مدت به بحث تجهیز دوربین های ترافیکی جهت کنترل و رصد تخلفات موتور سواران همچنین بهره گیری از اعمال مجازات های جایگزین مانند محرومیت های اجتماعی برای متخلفان موتور سوار است که مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

وی اضافه نمود: به همین دلیل در جلسه امروز شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور، به طرح موتوریار که توسط پلیس راهور تهران عظیم درحال انجام است، اشاره شد و با قدردانی از کوشش های پلیس راهور تهران عظیم، مقرر شد که ضمن تقویت نقاط قوت این طرح و اثرسنجی مثبت آن، امکان تعمیم به شهرهای دیگر و استان های دیگر فراهم گردد.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور،در انتها تاکید نمود: با توجه به این که موضوعات مربوط به موتور سیکلت تنوع زیاد و احتیاج به آنالیز های بیشتر دارد، مقرر شد دبیرخانه شورای عالی هماهنگی ترافیک، موضوع کار را بر عهده بگیرد و کارگروه تخصصی در این زمینه فعال کند تا ضمن آنالیز موضوعاتی مثل توسعه استفاده موتورهای برقی، برای ایجاد ضوابط و مقررات بیشتر در این حوزه به منظور ساماندهی بهتر و بیشتر اقدام کند. همچنین طرح مربوطه و برنامه عملیاتی آن را برای بازه های زمانی مختلف به صورت دقیق آنالیز کند تا در جلسات بعدی شورای عالی ترافیک ارائه و در صورت تصویب به دستگاه های مختلف برای اجرا ابلاغ گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1560

به "فرسودگی 75 درصد موتورسیکلت های کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرسودگی 75 درصد موتورسیکلت های کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید