صادرات کالا به ترکیه به روال عادی گذشته برگشته است

به گزارش مجله دامپزشکی، روز یکشنبه، چهارم اسفندماه 1398؛ ترکیه مرزهای زمینی خود را با ایران بست و مرزهای هوایی اش را یکسره کرد؛ ساعت پنج عصر روز یک شنبه وزیر بهداشت ترکیه عنوان نمود که تمام بزرگراه ها و خطوط راه آهن از جهت ایران بسته شدند و پرواز هواپیماها از این کشور نیز معلق شدند.

صادرات کالا به ترکیه به روال عادی گذشته برگشته است

از چهارم اسفندماه دو گذرگاه مرزی کاپیکوی (رازی) در استان وان، اسندره (سرو) در استان هاکاری ترکیه و هم چنین گذرگاه بازرگان به روی مسافران ایرانی بسته شد. تا اینکه در پانزدهم خردادماه مرزهای زمینی ترکیه با ایران بازگشایی شده و تجارت ایران با ترکیه به وسیله ریل و گمرک رازی فعال شد؛ اما سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک از کند بودن سرعت صادرات گلایه می نماید.

به گفته لطیفی، به علت سخت گیری های دولت ترکیه در کنترل کالا و دریافت تست کرونا از افراد، صف های طولانی کامیون های ایرانی در مرز شکل گرفته و جهت حرکت کالاهای صادراتی ایران به کشورهای اروپایی با اختلال روبرو است. مرزهای هوایی ترکیه به روی کشورهای دیگر به غیراز ایران بازگشایی شده و شهروندان ترکیه نیز می توانند وارد یا خارج شوند. چند روز قبل وزیر امور خارجه ترکیه، کاووس اوغلو، اطلاع داد که ترکیه برنامه دارد از یازدهم مردادماه، مرزهای هوایی این کشور را به روی ایران بازکرده و پروازهای بین ترکیه و ایران را از سر بگیرد.

ایران و ترکیه در طول مرز 500 کیلومتری خود سه جهت عمده زمینی دارند.

مهرداد سعادت دهقان، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه، در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: حدود دو هفته است که مرز بازرگان با کوشش های مشترک وزارت امور خارجه، وزارت اقتصاد و دارایی، گمرک، اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه و ارگان های مختلف بازگشایی شده است؛ مرزی های زمینی تجاری حدود 18 روز است که برای صادرات و واردات کالا بازشده است.

به گفته سعادت دهقان، در مرز بازرگان حمل بار به وسیله کامیون امکان پذیر است. البته شهروندان ترکیه هم می توانند وارد ترکیه شوند، اما هنوز مسافران ایرانی نمی توانند به این کشور تردد داشته باشند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه ادامه می دهد: در مرز رازی تردد فقط با جهت ریلی امکان پذیر است؛ تجارت با جهتهای ریلی ادامه دارد.

سعادت درباره مرز سرو هم می گوید: این مرز به روی شهروندان ترکیه ای باز است؛ ترکیه ای ها و ایرانی هایی که اقامت ترکیه دارند می توانند از مرز سرو وارد ترکیه شوند.

او ادامه می دهد: طبق گفته مسئولان ترکیه، مرزهای هوایی پانزدهم مردادماه بازگشایی خواهد شد؛ تعطیلی مرزهای هوایی یکی از مشکلاتی است که برای بعضی از شهروندان دردسرهایی را به وجود آورده است. دانشجویان خارج از کشور که مهلت اقامت آن ها در کشور مقصد تمام شده و منتظر بازگشایی مرز هستند تا بتوانند به دنبال حل مسائل اقامت خود بروند.

به گفته رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه هر سه مرز بازرگان، رازی و سرو برای تردد کالا با ریل و کامیون 24 ساعته باز است، اما مرز بازرگان به دلیل تردد زیاد کامیون شلوغ است.

او می گوید: الآن شرایط صادرات به ترکیه خیلی خوب شده است؛ ما می توانیم کالاهای خود را از جهت ترکیه به کشورهایاروپایی ترانزیت کنیم و صادرات کالا به ترکیه به صورت ترانس شیپ منت است. شرایط صادرات کالا به ترکیه روال عادی گذشته برگشته است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1126

به "صادرات کالا به ترکیه به روال عادی گذشته برگشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات کالا به ترکیه به روال عادی گذشته برگشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید