ریشه یایی مسائل آپارتمان نشینی

به گزارش مجله وتورلد، شمار جمعیت آپارتمان نشین شهرها در حالی رو به افزایش هست که متاسفانه هنوز هم بسیاری از آپارتمان نشینان، با شرایط سکونت در آپارتمان سازگاری ندارند و اجبار در پذیرش این نوع سکونت مغایر با فرهنگ و نگرش جامعه سنتی و نا آشنا به قوانین و فرهنگ آپارتمان نشینی محیط های آپارتمانی را به فضایی تنش زا تبدیل نموده است.

ریشه یایی مسائل آپارتمان نشینی

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، حمیدرضا محمدی، مدرس دانشگاه و حقوقدان در این باره معتقد است: قوانین کم و بی اطلاعی مردم از این قوانین اختلافات زیادی بین همسایگان را رقم می زند.

وی با بیان اینکه تا قبل از سال 1343 قانونی در رابطه با آپارتمان ها وجود نداشت، گفت: تا آن موقع اساسا مسئله آپارتمان نشینی خیلی ظهور و بروز ننموده بود و بیشتر مردم در خانه های تک واحدی زیست می کردند. اما امروز خانواده ها در واحدهای کوچک آپارتمانی با یکدیگر زندگی می نمایند. این مسئله ممکن است عامل بروز اختلافاتی گردد و در نتیجه قانون برای برطرف این اختلافات احتمالی قوانینی را در رابطه با آپارتمان نشینی وضع نموده است.

وی با بیان اینکه قانون آپارتمان نشینی از سال 1342 تا به امروز بارها اصلاح شده است، اظهار کرد: آخرین اصلاح قانون آپارتمان نشینی مربوط به سال 1376 است و هم اکنون نیز در حال اصلاح و تغییراتی در این قانون هستیم که البته هنوز مصوب نشده است.

این حقوقدان، حجم قوانین و مقررات مربوط به آپارتمان نشینی را بسیار کم عنوان و اعلام کرد: با وجود آنکه قوانین مربوط به این حوزه چند صفحه بیشتر نیست اما بیشتر مردم در این زمینه بی اطلاع هستند و در نتیجه اختلافات زیادی بین همسایگان یک ساختمان دیده می گردد. از سوی دیگر قوانین نیز به روز رسانی نشده اند و به همین جهت از نظر قانونی نیز دچار مشکل هستیم.

وی با اشاره به تفکیک آپارتمان به عمومی و خصوصی توسط قانونگذار گفت: قسمت های مشترک مانند راه پله ها، پشت بام ها و حیات برای همه ساکنین آپارتمان قابل استفاده است و فرد یا افرادی نمی توانند آن را به صورت اختصاصی مورد استفاده قرار دهند.

این مدرس دانشگاه که در یک برنامه رادیو صحبت می کرد، درباره اینکه آیا مرجع خاصی برای رسیدگی به اختلافات آپارتمان نشینی وجود دارد یا خیر، اظهار کرد: دادگاه خاص و ویژه برای رسیدگی به این اختلافات وجود ندارد و دادگاه های عمومی و شوراهای حل اختلاف به مسائل آپارتمان نشینی رسیدگی می نمایند.

محمدی با اشاره به اینکه در اسلام به توجه به همسایه ها سفارش بسیار زیاد شده است، اعلام کرد: متاسفانه با توجه نکردن به توصیه های دینی شاهد بروز اختلافات و دعواهای حقوقی در میان همسایگان یک ساختمان هستیم. گاهاً وقتی پرونده های اختلافی را آنالیز می کنیم با عناوینی برخورد داریم که بسیار کوچک هستند؛ به عنوان مثال دو همسایه فقط به خاطر قرار دادن جای کفشی یا یک گلدان در راهرو با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1671

به "ریشه یایی مسائل آپارتمان نشینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریشه یایی مسائل آپارتمان نشینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید