راه های درمان خانگی سوختگی و تاول؛ برای سوختگی چی خوبه؟

به گزارش مجله دامپزشکی، راه های درمان خانگی سوختگی و تاول؛ برای سوختگی چی خوبه؟ درمان تاول سوختگی وقتی که پوست دچار آسیب هایی مانند سوختگی با روغن داغ، آتش، اسید، آب جوش و نظایر آن می شود با روش های مختلفی انجام می شود. بعضی از این درمان ها دارویی بوده و در مواردی که سوختگی شدید باشد بهتر است که از درمان های دارویی استفاده شود. اما در موارد سوختگی سطحی و تاول های کوچک می توانید از روش هایی که در ادامه گفته می شود در منزل استفاده کنید.

راه های درمان خانگی سوختگی و تاول؛ برای سوختگی چی خوبه؟

خبرنگاران| مواقعی که افراد دچار سوختگی می شوند در اغلب موارد تاول در پوست آن ها ظاهر می شود که با روش های مختلفی درمان می شود. اگردرمان تاول سوختگی به موقع انجام نشود باعث عفونت پوست می شود و یا اثر سوختگی بر روی پوست باقی می ماند. درمان تاول سوختگی کار سختی نیست فقط باید برخی از نکات ساده را رعایت کرد. اگر سوختگی عمیق باشد حتما باید به پرشک مراجعه شود، اما در سوختگی های سطحی با روش های خانگی هم می توان آن را درمان کرد. اما بهترین راه درمان تاول سوختگی چیست؟

درمان تاول سوختگی وقتی که پوست دچار آسیب هایی مانند سوختگی با روغن داغ، آتش، اسید، آب جوش و نظایر آن می شود با روش های مختلفی انجام می شود. برخی از این درمان ها دارویی بوده و در مواردی که سوختگی شدید باشد بهتر است که از درمان های دارویی استفاده شود. اما در موارد سوختگی سطحی و تاول های کوچک می توانید از روش هایی که در ادامه گفته می شود در منزل استفاده کنید.

یکی از اولیه ترین روشدرمان تاول سوختگی این است که از دستکاری آن بپرهیزید. تا حد امکان از ترکاندن تاول ها خودداری کنید به جز در مواردی که اندازه تاول ها بزرگ بوده و باعث ایجاد ناراحتی شود در این صورت خالی کردن تاول ها باید تحت نظر پزشک انجام شود. پزشک با استفاده از یک سرنگ استریل اقدام به خالی کردن تاول می کند.

در صورتی که پوست تاول دچار آسیب یا خراش شد، از کندن باقی مانده پوست خودداری کرده تا باعث عفونت نشود. در این شرایط با استفاده از یک پماد ضدعفونی کننده و پارچه استریل تاول را ببندید تا در معرض هوای محیط قرار نگیرد. بانداژ آن را مرتبا تعویض کنید و آن را به صورت شل روی تاول ببندید تا از وارد شدن فشار و ترکیدن آن جلوگیری شود. اطراف تاول و روی آن باید خشک و تمیز باشد بنابراین تا حد امکان از تماس مواد مرطوب با تاول خودداری کنید.

از فشار دادن تاول پوستی خودداری کنید. اگر تاول بر روی پا می باشد تا حد امکان باید مراقب راه رفتن و فشار وارد بر آن باشید. می توانید از مقداری نمد یا اسفنج برای پوشاندن اطراف تاول پا استفاده کنید. این کار از ترکیدن تاول جلوگیری می کند. همچنین پوشیدن کفش مناسب نیز باعث جلوگیری از زدن تاول و یا ترکیدن آن می شود.

اگر تاول ترکید با استفاده از گاز وازلین سطح آن را بپوشانید و با گاز استریل نیز آن را باند پیچی کنید. همچنین قبل از عوض کردن بانداژ و یا دست زدن به تاول حتما دست ها را با آب و صابون بشویید.

از آنجایی که تعداد زیادی از سوختگی ها و تاول های ناشی از آن در محیط خانه اتفاق می افتد بنابراین ابتدایی ترین درمان ها نیز باید در منزل انجام شود. معمولا بیشتر این تاول ها از این طریق درمان می شوند. یکی از درمان هایی که در کاهش سوزش نیز موثر است استفاده از آب ولرم است. توصیه می شود که بلافاصله بعد از سوختگی به مدت یک ربع قسمتی که دچار سوختگی شده است را با آب تماس دهید. این کار از عمیق شدن سوختگی جلوگیری می کند و از آسیب به لایه های زیرین پوستی جلوگیری می شود.

غوطه ور کردن پوست در شیر اثر مفیدی بر درمان آفتاب سوختگی پوست دارد. البته، باید از شیر سرد استفاده کنید. چربی شیر و pH مناسب آن، برای آفتاب سوختگی خیلی مفید است.

اگر شیر کافی ندارید که ظرفی را پر کند تا بتوانید پوستتان را در آن شناور کنید، می توانید، ابتدا یک حوله کوچک را در یک کاسه شیر سرد بگذارید. سپس، آن را به شیر آغشته کنید و به آرامی، در نقاطی از پوستتان که آفتاب سوخته شده بگذارید.

با کمک شیر یک لایه پروتئینی روی پوست شما به وجود می آید. این لایه گرما، درد و حساسیت را کاهش می دهد.

وقتی که آفتاب سوخته می شوید، خیلی مهم است که پوست خود را کاملاً آبرسانی کنید و آن را مرطوب نگه دارید. زیرا، رطوبت درد را بهبود می بخشد و به فرایند بهبود پوست سرعت می دهد.

یک ترفند بسیار عالی این است که وازلین را برای چند دقیقه در یخچال بگذارید تا کاملاً سرد شود.

سرما شدت آفتاب سوختگی را کم می کند و درد شما را تسکین می دهد. وازلین لایه محافظ پوست شما را بازسازی می کند و فرایند بهبودی و ترمیم آن را سرعت می بخشد.

یکی از بدترین عوارض آفتاب سوختگی، خارش بیش از حد پوست است. این در حالی است که پوست در حال پوسته پوسته شدن است و اگر آن را بخارانید، وضع آن بدتر می شود.

حمام کردن با آب ولرم فقط یکی از درمان آفتاب سوختگی است که خارش شدید آن را آرام می کند و سوختگی پوست را تسکین می دهد.

یک یا چند فنجان بلغور جو دوسر آسیاب شده را در آب حمام بریزید و با دستانتان آن را در وان حمام با آب مخلوط کنید. سپس، به مدت 15 تا 20 دقیقه بدن خود را در وان غوطه ور کنید.

بلغور جوی دوسر، رطوبت را جذب می کند و آن را نگه می دارد. به این ترتیب به رطوبت رسانی پوست کمک می کند. افزون بر این، بلغور جوی دوسر ترکیباتی دارد که التهاب، سوزش و خارش پوست را تسکین می دهد.

اگر یک بار این ترکیب را امتحان کنید، از برطرف شدن خارش پوست خود لذت می برید و احتمالاً می خواهید این حمام را چند بار در طول روز تکرار کنید.

برای درمان آفتاب سوختگی یک منطقه از پوستتان (مثل انگشت یا لب هایتان)، می توانید یک قرص آسپیرین بدون روکش (مثلاً آسپیرین 100 یا 325 میلی گرم) را در یک قاشق غذاخوری خرد کنید. بعد آن را در آب خنک حل کنید و یک خمیر بسازید.

در پایان، این خمیر را روی منطقه آسیب دیده بمالید. البته، مراقب باشید لب هایتان را با زبانتان خیس نکنید. زیرا این خمیر بسیار تلخ است.

بگذارید این خمیر 5 دقیقه روی محل آسیب دیده باقی بماند. سپس، آن را با آب بشویید.

زمانی که منتظرید تا ترکیبات این خمیر جذب شود، می توانید برای کاهش درد و التهاب خود یکی از همان قرص های آسپیرین را بخورید.

نگران نباشید، اگر آلوئه ورا در دسترس تان نیست. عناصر زیادی در آشپزخانه هستند که جایگزین خوبی برای آلوئه ورا هستند و تأثیر زیادی در از بین بردن آفتاب سوختگی دارند.

ماست غلیظ، یک ماده خنک کننده و آبرسان سریع پوست است. برای درمان آفتاب سوختگی خود می توانید از آن به صورت موضعی استفاده کنید.

افزون بر این، خواص ضد باکتری ماست از ایجاد عفونت در قسمت هایی از پوست که نمی توانید از خارش آن دست بردارید، جلوگیری می کند.

سرکه سیب در درمان آفتاب سوختگی و راش (بثورات) پوستی معجزه می کند. سرکه سیب یک مایع ضد قارچ و ضد عفونی کننده است. به همین دلیل می توانید از آن برای سم زدایی پوست استفاده کنید.

خیلی ساده می توانید یک قاشق چای خوری سرکه سیب را روی قسمت آفتاب سوخته پوست تان بمالید و پوست تان را با آن خیس کنید. (می توانید این کار را با استفاده از یک تکه پنبه انجام دهید.)

سرکه، بخش آسیب دیده پوست شما را ضدعفونی و تمیز می کند. همچنین، با برگرداندن pH طبیعی پوستتان، آن را آبرسانی می کند.

چای یک ضماد کلاسیک و قدیمی شناخته شده است که خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد. چای کمک می کند پوستتان زودتر ترمیم شود و حس بهتری داشته باشد.

می توانید از چای بابونه هم استفاده کنید. به این ترتیب که اول آن را دم کنید و بگذارید خنک شود. سپس، از کیسه های چای یا دستمال تمیز برای کمپرس کردن استفاده کنید و آن را روی محل سوختگی بگذارید.

چند کپسول ویتامین E را باز کنید

آفتاب سوختگی ها دردناک اند. زیرا اشعه فرا بنفش در بدن شما رادیکال های آزاد تولید می کند. رادیکال های آزاد از مولکول های سالم بدنتان، الکترون می دزند و به آن آسیب می زنند. می توانید برای جلوگیری از این فرایند از ویتامین E استفاده کنید.

مصرف ویتامین E یکی از بهترین درمان آفتاب سوختگی است. این ویتامین الکترون ها را برای رادیکال های آزاد فراهم می کند و مانع نابودی مولکول های بدن شما می شود.

می توانید ویتامین E را به صورت خوراکی مصرف کنید. ولی، برخی معتقدند که اثر این کار از استفاده موضعی آن کمتر است.

احتمالا ویتامین D را با نام ویتامین آفتاب می شناسید، چراکه بدن ما برای تولید این ماده مغذی و حیاتی به نور خورشید نیاز دارد.

این ویتامین برای داشتن استخوان ها و مفاصلی سالم، شادابی و بهبود خلق و خو، ضروری است و در برابر اختلالات خود ایمنی، بیماری های قلبی عروقی و سرطان از شما محافظت کند.

علاوه بر فواید گفته شده، تحقیقات جدید نشان می دهد مصرف ویتامین D به بهبود آفتاب سوختگی هم کمک می کند.

عسل ارگانیک یک مرهم طبیعی برای درمان آفتاب سوختگی است. پدر و مادر ها پیشنهاد می کنند با استفاده از آن سوختگی خود را درمان کنید.

مطالعات نشان می دهد که عسل ممکن است بهتر از برخی کرم های آنتی بیوتیک عمل کند و فرایند بهبود پوست، کاهش عفونت و به حداقل رساندن درد را سرعت بخشد.

اگر به توصیه های ما عمل کرده باشید، احتمالاً متوجه شده اید که به طور کلی، غوطه ور کردن و در آب خیساندن راهی عالی برای درمان و رطوبت رسانی به پوست آفتاب سوخته است.

حمام جوش شیرین نیز راهی برای درمان و رطوبت رسانی به پوست است. ممکن است فکر کنید حمام جوش شیرین برای پوست شما کمی خشن است، اما، در واقع این کار بسیار عالی است و خارش پوستتان و التهاب آن را بهبود می بخشد.

فقط یک یا دو پیمانه پودر جوش شیرین را در آب ولرم در حمام بریزید. سپس، تا وقتی که آب سرد شود، پوستتان را در آن بخوابانید.

خیار ضد التهاب است. به همین دلیل است که از آن برای از بین بردن پف چشم هایتان استفاده می کنیم. خیار حاوی آنتی اکسیدان طبیعی است که اثر مسکن (خاصیت ضد درد) دارد.

برای استفاده از فواید آن، دو خیار خنک را در مخلوط کن با هم مخلوط کنید. سپس، آن را به صورت پماد در بیاورید و یک خمیر بسازید. خیار خمیر شده را به هر قسمتی که سوخته یا پوسته پوسته شده، بمالید تا التهاب و درد آن تسکین یابد و به بهبود آن سرعت بخشد.

چند درمان خانگی آفتاب سوختگی را در مقاله بالا خواندید. حال، بگویید تا به حال این درمان ها را امتحان کرده اید یا نه؟ همچنین، تجربه های خود را بیان کنید تا خوانندگان دیگر نیز از آن استفاده کنند.

منبع: فرادید
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1606

به "راه های درمان خانگی سوختگی و تاول؛ برای سوختگی چی خوبه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های درمان خانگی سوختگی و تاول؛ برای سوختگی چی خوبه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید