خبرنگاران افزایش 6 درصدی صادرات کالاهای کشاورزی از آذربایجان شرقی

به گزارش مجله دامپزشکی، تبریز - خبرنگاران - معاون برنامه ریزی و امور مالی جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: صادرات کالاهای کشاورزی استان نسبت به پیش بینی های برنامه ششم 6 درصد افزایش یافته است.

خبرنگاران افزایش 6 درصدی صادرات کالاهای کشاورزی از آذربایجان شرقی

فیروز باقرزاده روز یکشنبه در جلسه توسعه صادرات غیرنفتی اظهار کرد: با وجود شرایط حاکم بر محصولات کشاورزی تحت تاثیر شیوع کرونا در ماه های آخر سال گذشته که منجر به کاهش تقاضای بیش از 80 درصد برای خشکبار و کاهش تقاضای 60 درصدی برای محصولات گلخانه ای بود، بیش از 100 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی استان وارد شد که با وجود این صادرات کالا های کشاورزی سال گذشته به بیش از 355 میلیون دلار رسید.

وی با بیان اینکه میزان صادرات محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی نسبت به مدت مشابه سال قبل،از افزایش 22 درصدی برخوردار است، اضافه کرد: بدین ترتیب سهم صادرات کالاهای کشاورزی استان از کشور، به 6 درصد افزایش یافته است.

باقرزاده با بیان اینکه محصولات کشاورزی از لحاظ صادراتی به سه گروه کالایی دسته بندی می گردد، گفت: برنامه ریزی صادراتی باید براساس اولویت بندی گروه کالایی اول شامل برنج، گوشت، دانه های روغنی و جو که صادرات آنها از سال 1397 ممنوع یا با محدودیت روبرو شده است.

وی ادامه داد: گروه دوم محصولات فراوریی داخل کشور شامل سیب زمینی، گوجه فرنگی و گوشت مرغ که میزان مازاد بر مصرف احتیاج داخلی قابل صادرات بوده و در زندگی روزمره مردم تاثیر زیاد دارند که صادرات آن اقلام نیز ممنوع یا با محدودیت روبرو می گردد و گروه سوم کالایی شامل پیاز، سیب درختی، انگور ، عسل که با هدف صادرات فراوری می شوند که در نهایت اولویت صادراتی با گروه سوم است.

معاون برنامه ریزی و امور مالی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی ابراز امیدواری کرد با بهره گیری از خردجمعی و هماهنگی سایر ارگان ها شاهد افزایش چشمگیر صادرات محصولات کشاورزی در امسال باشیم .

منبع: ایرنا
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1119

به "خبرنگاران افزایش 6 درصدی صادرات کالاهای کشاورزی از آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران افزایش 6 درصدی صادرات کالاهای کشاورزی از آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید