حل مشکل خام سوزی خودرو با 6 راه حل قطعی!

به گزارش مجله وتورلد، وقتی در خودرو، بنزین به خوبی و به میزان لازم با اکسیژن ترکیب نمی گردد، فرآیند احتراق به صورت کامل انجام نمی گردد و بنزین بدون واکنش از اگزوز خارج می گردد. به این روند مشکل خام سوزی خودرو یا ناقص سوختن سوخت خودرو می گویند.

حل مشکل خام سوزی خودرو با 6 راه حل قطعی!

در واقع هنگام خام سوزی، بنزین در مسیر درستی واقع شده است؛ اما به دلایل متعددی بد یا ناقص می سوزد. ما در این مطلب به آنالیز صفر تا صد خام سوزی ماشین و روش رفع آن خواهیم پرداخت.

توجه داشته باشید که مشکل خام سوزی خودرو با راهنمایی نشانگر آمپر به سمت قرمز، خودش را نشان می دهد و یک مسئله بسیار جدی است که ممکن است گاهی خودرو را از کار بیاندازد.

یادآور می شویم که خدمات تعمیر خودرو در محل و بعلاوه مکانیک سیار ماشین در محل تهران از سرویس های پردرخواستی هستند که از طریق تیم امدادرسانی سیار ارائه می گردد. چنانچه برای رفع مشکل خودروی خود احتیاج به نظر کارشناسی دارید، روی لینک مربوطه کلیک نموده و درخواست خود را ثبت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • برای جلوگیری از احتراق ناقص سوخت، شمع خودروی خود را به صورت دوره ای چک و در صورت احتیاج تعویض کنید.
 • حتماً از سوخت مناسب برای اتومبیل خود بهره ببرید.
 • اجازه ندهید سوخت خودروی شما به حداقل خود برسد.
 • ورود علامت آمپر به منطقه قرمز، از نشانه های شاخص خام سوزی خودرو است.

علائم خام سوزی خودرو

حالا که متوجه شدیم خام سوزی ماشین چیست بهتر است نشانه های مشکل خام سوزی خودرو را بشناسیم. به این ترتیب می توانیم با تشخیص به موقع برای رفع مشکل اقدام کنیم. زمانی که یکی از علائم زیر را مشاهده کردید، ضروری است که به سرعت خودروی خود را جهت آنالیز، نزد یک تعمیرکار ببرید؛

 • مصرف بیش ازحد بنزین در خودرو
 • بالا رفتن آمپر
 • ریپ زدن ماشین
 • خروج دوده سفید از خودرو
 • خروج بنزین از اگزوز ماشین
 • خروج بوی شدید بنزین
 • کارکردن بی نظم موتور خودرو در هنگام درجا کارکردن
 • وجود دوده روی شمع ماشین
 • روشن شدن چراغ چک اتومبیل

مشکل خام سوزی خودرو و دلایل آن

برای شناخت راه چاره رفع خام سوزی ماشین ضروری است که ابتدا عیب یابی کنید و دلیل بروز این مشکل را بیابید؛ زیرا دلایل متعددی باعث ایجاد مشکل خام سوزی خودرو هستند که شایع ترین آن ها به توضیح زیر است؛

 • خرابی سیستم جرقه زنی ماشین

سیستم جرقه زنی ماشین از قسمت های مختلفی مانند شمع، وایر، کویل و غیره تشکیل شده است. چنانچه در هریک از این قسمت ها نقصی به وجود بیاید باعث مشکل خام سوزی خودرو یا ریپ زدن موتور می گردد. این مشکل به این دلیل است که جرقه زنی ناقص باعث احتراق درون محفظه نشده و بنزین به درستی نمی سوزد.

بعلاوه اگر شمع خودرو به صورت کامل خراب گردد و جرقه ای در سیستم احتراق به وجود نیاورد، همه بنزین موجود در سیلندر بدون هیچ گونه واکنشی از اگزوز خارج می گردد و مشکل خام سوزی خودرو به صورت شدیدتری رخ می دهد.

 • نقص در سیستم انژکتور

انژکتورها، سوخت مایع را به ذرات بسیار ریز تبدیل می نماید و به درون سیلندر تزریق می نمایند؛ بنابراین اگر انژکتور به خوبی کار نکند و یا دارای نقصی در بدنه باشد، ممکن است بنزین را بیشتر از حالت نرمال به درون سیلندر تزریق کند و نسبت بین سوخت و هوا به هم بریزد و درنهایت خام سوزی اتفاق بیفتند. برای رفع این مشکل، انژکتورها را مرتب سرویس و چک کنید.

 • خرابی سنسور اکسیژن و سایر حس گرها

حس گر یا سنسور اکسیژن با تجزیه و تحلیل گازهای خروجی از اگزوز، اطلاعات لازم را به کامپیوتر مرکزی خودرو می رساند تا میزان دقیقی پاشش سوخت به اگزوز را تنظیم کند. اگر سنسور خراب گردد، پاشش سوخت انژکتور به داخل سیلندر درست نخواهد بود و ممکن از بیش ازحد باشد و مشکل خام سوزی خودرو رخ دهد.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو !

 • خرابی اگزوز

یکی دیگر از دلایل ناقص سوختن بنزین، خرابی اگزوز است. خرابی اگزوز می تواند از طریق لرزش بیش ازحد ماشین خودش را نشان دهد ؛ بنابراین اگر خودروی شما لرزش زیادی دارد، ممکن است به دلیل خرابی اگزوز باشد و خرابی اگزوز درنهایت منجر به ایجاد مشکل خام سوزی خودرو می گردد.

 • خرابی شمع

اگر شمع خودرو خراب باشد، جرقه زنی در سیستم سوخت نیز ناقص اتفاق می افتد. یکی از علائم خراب بودن شمع فرآیند استارت زدن سخت به خصوص در روزهای سرد سال است. این شرایط برترین زمان تعویض شمع خودرو است تا سیستم جرقه زنی به درستی عمل کند.

 • مشکل در سیستم سوخت

در صورت وجود نقص یا خرابی در سیستم تامین سوخت مانند پمپ سوخت، فیلتر سوخت یا بردهای الکترونیکی مربوط به سوخت، خودرو ممکن است خام سوزی کند.

 • کیفیت پایین سوخت

استفاده از سوخت ناخالص، آب در سوخت، سوخت با کیفیت پایین و مواردی از این دست ممکن است باعث خام سوزی گردد. سوخت مناسب برای پیشگیری از مشکل خام سوزی خودرو، بسیار مهم است.

 • تنظیمات نادرست سیستم سوخت رسانی

اگر تنظیمات سیستم سوخت رسانی مانند دمای ترموستات یا تنظیمات سیستم تزریق سوخت نادرست باشند، خودرو ممکن است خام سوزی کند.

 • خرابی سیستم الکتریکی

خرابی در سیستم الکتریکی خودرو مانند سیستم تزریق سوخت (EFI)، سنسورها یا ماژول های کنترل موتور می تواند به خام سوزی خودرو منجر گردد.

در صورت روبرو شدن با مشکل خام سوزی خودروی خود، بهتر است از یک مکانیک متخصص یاری بگیرید تا با تشخیص دلیل خام سوزی ماشین تعمیرات لازم را انجام دهد.

تعمیرات تخصصی خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو با تیم حرفه ای خبرنگاران

راه چارههای حل مشکل خام سوزی خودرو

مشکل خام سوزی خودروی شما ممکن است دلایل متعددی داشته باشد که هریک از این دلایل، راه چاره ویژه خود را دارد؛ بنابراین بسیار مهم است که ابتدا دلیل خام سوزی را پیدا کرد، سپس اقدام به رفع مشکل خام سوزی خودرو کنید. برای این کار می توانید از را ه حل های زیر بهره ببرید؛

1. اطمینان از کافی بودن سوخت

یک راه چاره رفع مشکل خام سوزی خودرو چک کردن سطح بنزین آن است. آنالیز کنید که سطح سوخت در مخزن سوخت مناسب است و خودروی شما به میزان کافی بنزین دارد.

2. تمیز کردن فیلتر هوا

فیلتر هوای کثیف عملکرد موتور را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث خام سوزی می گردد. آنالیز کنید که اگر فیلتر هوا کثیف است، آن را تعویض کنید.

3. تعمیر سیستم تزریق سوخت

در صورت وجود مشکل در هر یک از اجزای سیستم تزریق سوخت، میزان بیشتری از سوخت وارد سیلندر موتور شده و خام سوزی ایجاد می گردد. بنابراین در صورت احتیاج، باید سیستم تزریق سوخت را آنالیز و تعمیر کنید.

4. تنظیم کردن درست سیستم تزریق سوخت

برخی از ماشین ها دارای تنظیمات قابل تغییر برای سیستم تزریق سوخت خود هستند. با یاری یک تعمیرکار حرفه ای این تنظیمات را به درستی انجام دهید.

5. تعمیر سیستم جرقه زنی

اگر شمع یا هریک از اجزای جرقه زنی خراب شده باشد، به راحتی می توانید آن را تعویض کنید. برای این کا در وهله اول باید آن ها را از نظر ساییدگی آنالیز کنید.

6. نشتی سوخت یا گاز را آنالیز کنید

نشت زیاد هوا به محفظه احتراق، باعث مخلوط شدن زیاد هوا با سوت می گردد؛ بنابراین احتیاج است که یک واشر مناسب نصب کنید.

بیشتر بخوانید: علائم خرابی اگزوز خودرو چیست؟

سخن پایانی

عوامل مختلفی مانند سوخت ناسالم، تنظیمات نامناسب سیستم تزریق سوخت، مسائل در سیستم اطلاعات و نمایشگر خودرو و … نیز می توانند منجر به خام سوزی شوند و شما می توانید با رفع این مسائل، به احتراق درست خودرو یاری کنید.

در صورتی که راه چاره رفع خام سوزی ماشین را پیدا نکردید بهتر است خودرو را به یک مکانیک متخصص معرفی کنید تا عیب یابی دقیق تری انجام دهد.

مشکل خام سوزی خودرو یکی از نواقصی است که به راحتی می توانید از بروز آن پیشگیری کنید. توجه به کیفیت سوخت و آنالیز های دوره ای موجب می گردد که عملکرد سیستم سوخت رسانی خودرو به درستی کار کند و هرگونه ایرادات جزئی رفع گردد.

سوالات متداول

دلیل کلی مشکل خام سوزی خودرو چیست؟

خام سوزی یعنی ترکیب ناقص سوخت با اکسیژن و احتراق ناقص آن که منجر به فراوری اشکالاتی در موتور و سیستم سوخت رسانی ماشین می گردد.

آیا خام سوزی ماشین خطرناک است؟

بله- این امر گاهی حتی منجر به از کار افتادن خودرو می گردد.

برترین سوخت برای ماشین چیست؟

سوخت خالص و بدون آب برای خودرو بسیار مهم است.

دلیل ریپ زدن ماشین چیست؟

خام سوزی عمده ترین دلیل ریپ زدن خودرو است.

منبع: آچاره
انتشار: 9 مرداد 1402 بروزرسانی: 9 مرداد 1402 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 2305

به "حل مشکل خام سوزی خودرو با 6 راه حل قطعی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل مشکل خام سوزی خودرو با 6 راه حل قطعی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید