ثبت جهانی میدان امام اصفهان با عنوان ثروت میراث فرهنگی

به گزارش مجله دامپزشکی، سیدکمیل طیبی، مدیر دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه اصفهان، گفت: میدان امام اصفهان با توجه به ویژگی های منحصربه فرد میراثی، تاریخی، مالی و شهری که دارد در طرح تحقیقاتی که توسط اتحادیه اروپا انجام شد، به عنوان ثروت میراث فرهنگی برای معرفی به سازمان های بین المللی انتخاب و معرفی گردید.

ثبت جهانی میدان امام اصفهان با عنوان ثروت میراث فرهنگی

طیبی با بیان این که این طرح تحقیقاتی با عنوان زنجیره جذب سرمایه گذاری برای تعریف کاربری های جدید از میراث فرهنگی شهرهای مهم جهان در قالب اَبَر پروژه افق 2020 اتحادیه اروپا اجرا شد، افزود: به تازگی، میدان امام اصفهان بعنوان دارایی (asset) میراث فرهنگی از سوی اتحادیه اروپا در این طرح تحقیقاتی، معرفی و ثبت شد.

افق 2020 یک اَبَر طرح پژوهشی است که اجرای آن از سال 2016 توسط اتحادیه اروپا در زمینه های مختلف مانند توسعه پایدار، محیط زیست، انرژی پاک و میراث فرهنگی و با همکاری موسسه ها و دانشگاه های مختلف جهان شروع شد.

طیبی با اشاره به این که دانشگاه اصفهان بعنوان تنها دانشگاه همکار از ایران در این طرح تحقیقاتی از 2 سال گذشته مشارکت داشت، افزود: این طرح با هدف مقایسه عملکرد استفاده مجدد از میراث فرهنگی و تنظیم سیستم نظارتی برای دارایی های میراث فرهنگی اجرا شد به گونه ای که در قالب آن میراث فرهنگی شهرهایی مانند اصفهان، آمستردام، بخارست، لندن، پاریس، بارسلونا، استکهلم، میلان، عمان و کازان مورد آنالیز و مطالعه نهاده شد.

وی گفت: هدف نهایی طرح مذکور این است که بتوان با معرفی ثروت های میراث فرهنگی به جهان به وسیله همایش ها و محافل هنری، فرهنگی و مالی و در چارچوب سازمان هایی مانند اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و بانک جهانی نسبت به سرمایه گذاری و استفاده بهینه از این دارایی ها، تصمیم های مناسب اتخاذ گردد.

طیبی گفت: در این طرح کوشش می گردد تا توجه کشورهای مختلف، سازمان های بین المللی و کارآفرینان به دارایی های میراث فرهنگی جهان جلب و الگوهای جدیدی متناسب با ویژگی های فرهنگی آن شهرها طراحی گردد.

وی افزود: در این طرح، اصفهان بعنوان یکی از 6 شهر دارای الگو بین المللی در زمینه دارایی میراث فرهنگی در کنار شهرهایی مانند مونترال، عمان، سن خوزه و تیرانا معرفی گردید.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه میدان امام اصفهان با دارا بودن ویژگی های جامع شهری که در طراحی و معماری آن وجود دارد، در این طرح بعنوان دارایی میراث فرهنگی انتخاب شد، گفت: این اثر تاریخی دارای امکانات و کاربری های فراوان مانند کسب و کار، مذهبی، هنری، فرهنگی، صنایع دستی و ورزشی است و می توان کاربری های جدید در کنار این امکانات با هدف جذب سرمایه گذاری و کسب و کار بیشتر تعریف کرد.

طیبی با اشاره به این که مجموعه میدان امام اصفهان، میزبان حدود 9 هزار نوع فعالیت هنری و صنایع دستی و کسب و کار است، توضیح داد: این موضوع می تواند الگویی برای حفظ میراث فرهنگی و بازنگری در کاربری های جدید برای سایر شهرهای مهم و تاریخی جهان باشد.

وی با بیان این که ما تا کنون در زمینه تبلیغات و معرفی جاذبه های میراثی و گردشگری کشورمان ضعیف عمل نموده ایم، تاکید نمود: ثبت میدان امام اصفهان بعنوان دارایی میراث فرهنگی، بزرگترین تبلیغ برای ایران است که باید به بهترین نحو از این فرصت بویژه در دوران پسا کرونا استفاده کرد.

طیبی با اشاره به این که دانشگاه اصفهان با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در این طرح تحقیقاتی مشارکت کرد، افود: نتایج این طرح فرصت خوبی برای رونق و سرمایه گذاری هرچه بیشتر در بخش گردشگری اصفهان و کشور است.

میدان امام (ره) در زمان صفویه و حدود 400 سال قبل بنا شد. معماری و مهندسی این مجموعه تاریخی که زنجیره ای از احتیاج های اجتماعی ، مالی و فرهنگی شامل بازار، مسجد، مدرسه، امکانات تفریحی و ورزشی را در خود جای داده پس از گذشت 400 سال نه تنها همچنان کاربردها و نقش خود را حفظ نموده بلکه به کانون جذب گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است.

بناهای تاریخی موجود در چهار طرف این میدان شامل عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سر در قیصریه است. علاوه بر این بناها 200 حجره دو طبقه در اطراف میدان واقع شده که بیشتر صندلی عرضه صنایع دستی اصفهان است.

میدان امام در بهمن 1313 به شماره 102 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در اردیبهشت 1358 جزو نخستین آثار ایرانی بود که به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید.

ایرنا نوشت، دانشگاه اصفهان به عنوان دانشگاه جامع و مادر استان اصفهان دارای حدود 15 هزار دانشجو و 650 عضو هیات علمی بعنوان یکی از دانشگاه های منتخب ایران در طرح تبدیل به یکی از پنج دانشگاه برتر کشور در تراز بین المللی انتخاب شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1077

به "ثبت جهانی میدان امام اصفهان با عنوان ثروت میراث فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت جهانی میدان امام اصفهان با عنوان ثروت میراث فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید