تیم هایی از شرکت های مختلف درمانی جمع کردیم تا روی واکسن داخلی کار نمایند

به گزارش مجله وتورلد، تهران(پانا) - وزیر بهداشت خاطرنشان کرد چند روز قبل اولین فاز مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا در کشور انجام شد. از روزهای اول تیم هایی را از شرکت های دانش بنیان، انستیتو پاستور، رازی و بنیاد برکت جمع و تقاضا شد که بر روی ساخت واکسن داخلی کار نمایند.

تیم هایی از شرکت های مختلف درمانی جمع کردیم تا روی واکسن داخلی کار نمایند

به گزارش وبدا، سعید نمکی در دهمین گردهمایی مجازی ائمه آدینه سراسر کشور اظهار کرد: تاکید ما بر ساخت واکسن کرونا در داخل کشور است، چون عزت ملی از جهت فراوری ملی می گذرد و در درون کشور دانشمندان بزرگی داریم که قابل احترام هستند. به عنوان یک متخصص رشته ایمونولوژی، چند دهه است که اعتلای واکسن در کشور را دنبال می کنم.

وی اضافه نمود: خوشبختانه تیم هایی برای ساخت واکسن در کشور تشکیل شده است. ائمه آدینه مستحضر باشید شاید مطالبی را از کانال های مختلف بشنوید اما آنچه را که از بنده می شنوید، از دو جهت مورد عنایت و توجه قرار دهید. اول، فردی این سخنان را می گوید که متخصص این رشته است و دوم اینکه فردی این سخنان را مطرح می نماید که سکان وزارت بهداشت را در دست دارد و فرایند بیماری را به دقت مطالعه و آنالیز می نماید.

وزیر بهداشت یادآور شد: تردید نکنید که به لطف خدا در اواخر بهار سال آینده، واکسن داخلی کرونا در حد فراوری بالا در دسترس مردم خواهد بود چون از همه پلتفرم ها و زیرساخت های متنوع ساخت واکسن دنیا، در داخل کشور استفاده می کنیم. در حال حاضر با 6-5 روش برای کووید19 واکسن فراوری می گردد که در کشور با همه این روش ها، زیرساخت را آماده و نتایج را ارزیابی می کنیم و در آینده ای بسیار نزدیک، دومین و سومین گروه از واکسن داخلی، مطالعات بالینی انسانی خود را آغاز می نمایند.

نمکی ادامه داد: تردید نکنید که سال آینده یکی از واکسن سازهای مطرح دنیا برای کووید19 خواهیم بود. الان اگر سایت های بین المللی مانند یونیسف یا سازمان دنیای بهداشت را مشاهده کنید، ایران را به عنوان یکی از واکسن سازهای مطرح نشان می دهند.

وی اظهار داشت: تا قبل از اینکه واکسن داخلی تایید و روانه بازار گردد، باید گروه های آسیب پذیر را در مقابل بیماری واکسینه کنیم. در این راستا کوشش کردیم که شتاب زدگی نداشته باشیم، از مطمئن ترین منابع دنیا، واکسن مورد احتیاج را تهیه کنیم و آنچه در ترکیه و امارات و بعضی کشورهای منطقه به عنوان آغاز واکسیناسیون مطرح می گردد، آغاز واکسیناسیون از آن نوعی که ما مطرح می کنیم، نیست. آن یک مطالعه بالینی فاز سه است که با یاری یکی دو واکسن ساز بیرونی این کشورها به آن پیوسته اند و اجازه داده اند که مردم شان تحت آزمایش بالینی این شرکت ها قرار گیرند.

وزیر بهداشت یادآور شد: به هیچ فراوری نماینده خارجی واکسن اجازه ندادیم که مردم را وارد آزمایش بالینی واکسن خود نمایند و عزت ملی مان را فراتر از این دیدیم که تبدیل به آزمایشگاه بعضی از واکسن سازهای دنیا شویم. یک شرط گذاشتیم و گفتیم زمانی مطالعه بالینی را با شرکت های خارجی آغاز می کنیم که تعهد کنید در داخل ایران بتوانیم واکسن فراوری مشترک را بسازیم که یک کشور این مورد را پذیرفته و الان گروهی را به خارج از کشور فرستاده ایم که مذاکره می نمایند و به زودی این کار را به انتها می رسانیم تا فاز سه مطالعات بالینی را در کشور خودمان پس از گذراندن دو فاز اول در آن کشور خارجی، آغاز کنیم.

نمکی گفت: مستحضر باشید که در فشارهای رسانه ای و جوسازی که در خارج از کشور برای ما می نمایند و متاسفانه بلندگوهایی هم در داخل کشور دارند که در دام این تبلیغات سوء رسانه های بیگانه افتاده اند، اما ما برای مردم مان از مطمئن ترین منابع تایید شده، واکسن را تهیه و برای گروه های آسیب پذیر آغاز می کنیم.

وی اظهار داشت: در خصوص ویروس جدید جهش یافته دیروز اعلام کردم که اولین مورد از این ویروس که توسط یکی از هموطنان ما از انگلیس وارد شده بود را شناسایی کردیم. خوشبختانه حال عمومی وی، خوب است و وخامتی هم ندارد. این ویروس، جوان ترها را بیشتر گرفتار می نماید و از یک جهت حُسن است که شاید مرگ و میر کمتری داشته باشد اما با مرگ و میر وحشتناکی که در اروپا و انگلیس می بینیم، نمی توانیم به این مورد هم خیلی اطمینان داشته باشیم.

وزیر بهداشت اعلام کرد: در کشور به غیر از اولین موردی که شناسایی کردیم و موردی از نزدیکان وی که تست های پیگیری آن انجام می گردد، هنوز موردی از ویروس جدید در کشور نداشته ایم. تردید ندارم که با همدلی، وفاق و صمیمیتی که بین ما، ائمه آدینه و روحانیت معزز کشور برقرار است به عنوان یاران و یاوران قدیمی نظام، انقلاب و مردم، این طوفان را پشت سر خواهیم گذاشت.

نمکی توضیح داد: در خصوص بازگشایی مراسم نماز آدینه خوشبختانه در شهرهای زرد، نماز آدینه برگزار می گردد و امروز تقریبا همه شهرهای کشور به سمت زرد شدن حرکت می نمایند. 160 شهر قرمز و تعداد قابل توجهی شهرهای نارنجی تبدیل به شهرهای زرد شده اند و اگر پروتکل ها را خوب رعایت و وفاق و همدلی و صمیمیت را حفظ کنیم، قطعا شهرهای زرد به شهرهای سفید تبدیل خواهند شد و امیدوارم که هرچه زودتر مراکز دینی و زیارتی را بر روی مشتاقان اهل بیت بگشاییم.

وی تاکید نمود: خودمان و همکاران مان نگرانی های بسیار جدی در خصوص بیماری کووید19 داریم. یکی از نگرانی های ما، تغییرات جهشی در ویروس است. الان مرتب در قسمت های مهم ویروس، دچار جهش می گردد. هر روز گزارشات جهش ویروس را در کل دنیا می خوانیم و در کشور خودمان نیز جهش های متنوعی از ویروس دیده ایم اما تا چند روز پیش که انگلیسی ها جهش در قسمت پروتئینی یا اسپایک ویروس که می تواند به مخاط بچسبد و خودش را در بخش های مختلف بدن جایگزین کند را گزارش نمایند، جهش ها در قدرت بیماری زایی و مرگ زایی ویروس خیلی نقش عمده نداشت.

وزیر بهداشت ادامه داد: جهش ها تا پیش از گزارش ویروس جهش یافته در انگلیس، قدرت سرایت را بالا می برد اما در بیماری زایی و مرگ زایی، نقش مهم و حساسی نداشت، اما امروز متاسفانه اتفاقاتی که برای ویروس می افتد، جهش در قسمت هایی از ویروس است که می تواند به مرگ زایی و بیماری زایی ویروس بسیار یاری موثری کند. یکی از نگرانی های ما و همکاران این است که جهش های ویروس، ما را گرفتارتر کند، اما تنها کاری که می توانیم انجام دهیم، تشدید رعایت پروتکل ها است. از ائمه آدینه و جماعات که در کشور مورد وثوق مردم هستند، تقاضا دارم که راهبری را در راهنمایی مردم به رعایت دستورالعمل ها، کماکان ادامه دهند و ما را همراهی نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1463

به "تیم هایی از شرکت های مختلف درمانی جمع کردیم تا روی واکسن داخلی کار نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیم هایی از شرکت های مختلف درمانی جمع کردیم تا روی واکسن داخلی کار نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید