برای درمان تیغ ماهی در گلو چه باید کرد؟

به گزارش مجله دامپزشکی، خیلی ها خوردن ماهی را دوست دارند ولی از گیر کردن تیغ ماهی در گلوی خود واهمه دارند. در این مطلب با راهکار درمان تیغ ماهی در گلو آشنا شوید.

برای درمان تیغ ماهی در گلو چه باید کرد؟

خبرنگاران | سرویس سلامت - هرگونه انسداد یا گیر کردن جسم خارجی در گلو و نای باعث خفگی میشود. این حالت معمولا وقتی اتفاق می افتد که غذا اشتبا ها از مجرای نای پایین میرود. در این حالت، درمان نیاز به یک واکنش سریع دارد. همچنین گیر کردن استخوان های ریز و تیغ ماهی در گلوی بچه ها و یا افراد دیگر یک رویداد رایج است، در این موارد نیز در صورت اشکال در تنفس فرد، باید برای رساندن فرد بیمار به بیمارستان شتاب نمود. لیکن راهکار هایی نیز برای درمان تیغ ماهی در گلو و همچنین در اوردن استخوان از گلو وجود دارد. برای آشنایی با این درمان ها در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

اقدامات مود نیاز برای درمان تیغ ماهی در گلو

معمولا تیغ ماهی و استخوانهای ریز در چینها و فرورفتگیهای قسمت عقب زبان، چینهای جانبی و اطراف لوزههای دو طرف گلو و قسمت پشتی حلق گیر میکند. چنانچه هنگام خوردن ماهی، تیغ ماهی در گلوی شما گیر کرد یا تکه ای غذا در گلوی شما پرید، اقدامات زیر را برای درمان ان انجام دهید:

  • برای خارج کردن و در آوردن تکه غذا یا جسم خارجی که در گلو گیر کرده، پشت سر بیمار باایستید و دور کمر او را با دست چپ خود که به حالت مشت جمع کردهاید، محکم بگیرید. انگشت شست به طرف داخل باز شده و مرکز قفسه سینه را فشار دهید. با قدرت اکنون دست راست را محکم روی دست چپ قرار داده و با قدرت به طرف بالا و داخل فشار دهید تا بیمار را به سرفه و بیرون انداختن آن چیز وادار کنید.
  • از شخص بیمار بخواهید لقمههای بزرگ نان خشک، یک موز و یا تکههایی از یک سیب زمینی پخته را بخورد. در هنگام خوردن این مواد اغلب اوقات تیغ ماهی هنگام بلع این غذاها جدا شده و به همراه آنها بلیعده میشود.
  • از دیگر روشهای درمان تیغ ماهی در گلو، نوشیدن شربت آب لیمو و عسل است. برای دریافت نتیجه بهتر توصیه میشود شربت آبلیمو و عسل را به آهستگی مز مزه کرده و آرام بنوشید. همچنین مقداری از آن را غرغره نمایید.
  • غرغره کردن ترکیبی از خیسانده دارچین و عسل نیز به درمان تیغ ماهی در گلو کمک کرده و گلوی خراشیده را آرامش میدهد.
  • غرغره کردن با محلول رقیق آب جوشده و سرکه یا آب جوشیده و آبلیمو نیز برای رفع این مشکل موثر است.
  • یکی دیگر از بهترین راهکارهای درمان تیغ ماهی در گلو استفاده از جوشانده زیتون است. به این منظور چند حبه زیتون درظرفی بریزید و با یک لیوان آب چند دقیقه بجوشانید. بعد آب آن را صاف کرده و کم کم و به آهستگی به صورت قاشق قاشق، آب را بخورید. چند دقیقه بعد احساس راحتی خواهید کرد. در حقیقت استفاده از جوشانده زیتون باعث نرم شدن تیغهای ماهی میشود.

درمان تیغ ماهی در گلو توسط پزشک

گاهی اوقات با استفاده از راهکارهای بالا و روشهای درمان خانگی امکان خارج کردن و در آورن استخوان یا تیغ ماهی که در گلو گیر کرده است وجود ندارد، در این زمان بایستی به پزشک مراجعه نمایید. البته گاهی مواقع نیز تیغ ماهی از گلو خارج شده است ولی محلی که در آن فرو رفته بود دچار سوزش است و اینطور به نظر می رسد که همچنان تیغ آنجا گیر کرده، درحالیکه چیزی وجود ندارد.

اولین اقدام پزشکان برای خارج کردن و درمان تیغ ماهی در گلو معاینه ته حلق و گلوی بیمار است. اگر تیغ به راحتی دیده شده و پزشک قادر باشد آن را به صورت سرپایی خارج کند، به صورت سرپایی این کار را انجام میدهد اما زمانهایی هست که تشخیص به راحتی انجام نشده و بیمار در گلوی خود احساس ناراحتی شدید دارد، در این موارد برای درمان تیغ ماهی در گلو نیاز به عکس رادیولوژِی و سی تی اسکن و حتی MRI است تا وجود تیغ مشخص شود. در این مواقع با انجام عمل های جراحی همراه با بیهوشی تیغ ماهی را از گلو خارج میکنند.

ذکر این نکته ضروری است که به گفته پزشکان و متخصصان گوش، حلق و بینی، فرو رفتن استخوانهای ظریف و ریز تیغ ماهی در گلو به رغم آن که دردناک است و برای فرد مسائل و ناراحتیهایی ایجاد میکند، اما خطر بالقوهای ندارد و قابل جذب است.

منبع: setare.com
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1495

به "برای درمان تیغ ماهی در گلو چه باید کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای درمان تیغ ماهی در گلو چه باید کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید