بازگشایی مرکز کنترل مأموریت هیوستون به مناسبت 50 سالگی فرود روی ماه

به گزارش مجله وتورلد، به مناسبت 50 سالگی فرود اولین انسان روی ماه که در 20 ژوئیه 1969 رخ داد، مرکز کنترل مأموریت هیوستون درست مشابه آن زمان بازسازی شده است و از اوایل ژوئیه به روی عموم باز خواهد شد.

بازگشایی مرکز کنترل مأموریت هیوستون به مناسبت 50 سالگی فرود روی ماه

روز 20 ژوئیه 1969 بود که نیل آرمسترانگ به عنوان اولین انسان قدم به ماه گذاشت و این روز را در تاریخ ثبت کرد. بدون هدایت فوق العاده مردانی که این مأموریت را از مرکز کنترل مأموریت آپولو مستقر در مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون برعهده داشتند، او هرگز نمی توانست به چنین موفقیتی برسد.

پنج دهه بعد از این ماجرای تاریخی، این مرکز کنترل مأموریت با بودجه پنج میلیون دلاری مورد بازسازی قرار گرفته است و از اول ژوئیه 2019 به روی عموم باز خواهد شد. مرکز کنترل مأموریت آپولو همچنین هدایت سایر مأموریت های سفر آپولو به ماه و مأموریت های اسکای لب و شاتل فضایی را نیز در کارنامه خود دارد. ساندرا تتلی، مأمور بازسازی تاریخی مرکز فضایی جانسون، می گوید:

مأموریت ما تبدیل شرایط این مرکز به زمان 20 ژوئیه 1969 بود. ما پژوهش تاریخی فراوانی درباره این مرکز انجام دادیم تا مشابه اولیه آن را بازآفرینی یا بازسازی کنیم.

درباره کلیه کنسول های فرمان، جایگاه های دارای روکش پلی استر و تلویزیون های مدار بسته (circuit TV) بادقت درخور توجهی پژوهش و بررسی شده است تا اتاق کنترل مأموریت و چهار اتاق مجاورش مشابه همان روز تاریخ ساز شوند.

زمانی که بازدیدکنندگان وارد اتاق دیدن می شوند، فضای داخلی این مرکز با نورها، صفحه های نمایش و کنسول هایی که دارای صدا و تصویر هستند، آن ها را به اتاق دیدنی 20 ژوئیه 1969 می برد.

تتلی می گوید:

بازدیدکنندگان شاهد پنج بخش از مأموریت آپولو 11 خواهند بود: لحظه پایین آمدن و فرود روی ماه، اولین قدم ها روی ماه، خواندن لوح یادبود از طریق آلدرین و آرمسترانگ از ماه نشین آپولو، تماس نیکسون، رئیس جمهور آمریکا، پس از آنکه فضانوردان پرچم آمریکا را روی ماه برافراشتند و همچنین بازگشت امن فضانوردان. بازدیدکنندگان می توانند تمام این وقایع را از صفحه های نمایش بازآفرینی شده دیدن کنند. کلیه فایل های ویدئویی 100 درصد دقیق هستند و دیدنگران را به آن روز تاریخی می برند. تنها حلقه مفقوده این رویداد جهانی، افراد آن دوران هستند.

اتاق کنترل عملیات های مأموریت 2 (MOCR-2) در سال 1985 به عنوان یک جاذبه تاریخی ملی تعیین شد و در سال 1992 به فعالیت خود خاتمه داد. این اتاق مدرن و تاریخی تا سال 2017 شرایط اسفباری پیدا کرد، به طوری که سازمان پارک های ملی آمریکا آن را جزو تأسیسات درمعرض خطر نابودی قرار داد. تااینکه بازسازی و بازسازی این مجموعه با همکاری مرکز فضایی جانسون انجام و بودجه آن به همت مرکز فضایی غیردولتی هیوستون جمع آوری شد.

افتتاحیه خصوصی این مرکز در تاریخ 28 ژوئن 2019 و افتتاح رسمی آن برای عموم مردم در اوایل ژوئیه خواهد بود. بازدیدکنندگان در این تاریخ می توانند درقالب تور ترام ناسا (NASA Tram Tour) که به بازدید از مرکز فضایی هیوستون اختصاص دارد، از این مرکز نیز دیدن کنند که در بلیط ورودی گنجانده شده است.

منبع: کجارو / lonelyplanet
انتشار: 18 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1401 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 2067

به "بازگشایی مرکز کنترل مأموریت هیوستون به مناسبت 50 سالگی فرود روی ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشایی مرکز کنترل مأموریت هیوستون به مناسبت 50 سالگی فرود روی ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید