چگونه این مدرسه در صحرای هند حتی در گرمای شدید خنک می ماند؟

به گزارش مجله وتورلد، در شهر بیابانی جیسالمر در شمال هند که به علت مجموعه ای از معماری های ماسه سنگی زرد به شهر طلایی نیز معروفیت دارد دمای هوا در اوج تابستان به حدود 49 درجه سانتی گراد می رسد. در ان منطقه ساختمان ها مدت هاست که برای انطباق با گرما طراحی شده اند سنتی که دایانا کلوگ معمار نیویورکی نیز با کار خود در مدرسه دخترانه راجکوماری راتناواتی در آن منطقه از آن دنباله روی نموده است.

چگونه این مدرسه در صحرای هند حتی در گرمای شدید خنک می ماند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از سی ان ان؛ این پروژه به منظور توانمندسازی زنان و دختران به وسیله آموزش در منطقه ای اجرا شده که نرخ باسوادی زنان در آنجا در پایین ترین سطح در مقایسه با دیگر نقاط هند است و به وسیله CITTA یک سازمان غیر انتفاعی امریکایی که حمایت مالی و آموزشی به زنان را در منطقه ها دور افتاده و حاشیه نشین ارائه می نماید اجرا شده است. این اولین گام در یک پروژه معماری سه بخشی است که شامل یک مرکز تعاونی زنان و یک فضای نمایشگاهی نیز می گردد.

به گفته کلوگ این مدرسه ماسه سنگی دوستدار محیط زیست که از سوی نشریه تخصصی حوزه معماری Architectural Digest India در سال 2010 میلادی به عنوان سازه سال نامگذاری شد در نوامبر 2021 میلادی افتتاح شده و در حال حاضر 120 دختر در برنامه درسی آن ثبت نام نموده اند.

خنک نماینده طبیعی

طراحی یک فضای آموزشی راحت در قلب بیابان می تواند تصمیمی چالش برانگیز باشد به خصوص در جایی که تغییرات آب و هوایی دوره های خشکسالی را طولانی تر و شدیدتر می سازد. کلوگ که معمولا پروژه های مسکونی پیشرفته را طراحی می نماید در سال 2014 میلادی برای سفر به جیسالمر انگیزه پیدا کرد و قصد داشت این سازه را با ادغام جنبه های معماری سنتی آن منطقه با طراحی مدرن بسازد تا نماد امید و انعطاف پذیری کویر باشد.

او به سی ان ان می گوید:روش هایی برای خنک کردن فضاها وجود دارد که قرن ها مورد استفاده قرار گرفته اند. کاری که من انجام دادم این بود که آن روش ها را با یکدیگر ترکیب کردم اقدامی که کارساز بود. سقف های بلند و پنجره ها در این مدرسه به تخلیه گرمای محبوس شده در کلاس های درس یاری می نمایند. ماسه سنگ به کار برده شده در ساخت این سازه کار را از نظر هزینه نیز معقول ساخت. ماسه سنگ باعث خروج گرما از سازه و هم چنین حفظ خنکی آن در شب می گردد.

او برای طراحی این سازه استفاده از ماسه سنگ محلی را انتخاب کرد که ماده ای مقاوم در برابر آب و هوا است و مدت ها برای ساختمان های آن ناحیه مورد استفاده قرار گرفته است از جمله در قلعه جیسالمر در بخشی از شهر که میزبان یک چهارم جمعیت آن است و در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

از جمله تکنیک های سنتی که در طراحی این مدرسه گنجانده شده پوشش دیوارهای داخلی با گچ آهکی است یک ماده خنک نماینده متخلخل و طبیعی که به رهاسازی هر گونه رطوبت به دام افتاده ناشی از رطوبت یاری می کند.

او هم چنین با الهام از ساختمان های دیگر آن منطقه یک دیوار جالی نصب کرد که شبکه ای از ماه سنگ است که باد را قادر می سازد در پدیده ای به نام اثر ونتوری* سرعت بگیرد و فضای حیاط را خنک نموده و در عین حال سایه ای از خورشید ایجاد کند. سقف های بلند و پنجره ها گرمای فزاینده ای را در کلاس ها آزاد می نمایند در حالی که سایبان پنل خورشیدی سایه و انرژی را فراهم می نماید.

این سازه که نسبت به بادهای غالب زاویه دار است شکلی بیضوی دارد که به علت توانایی آن در گرفتن و گردش هوای خنک و هم چنین به علت مفاهیم نمادین زنانگی مطابق با روح و هدف اجرای پروژه انتخاب شده است. کلوگ آن را یک آغوش بزرگ و محکم می نامد.

کلوگ اذعان می نماید علیرغم آن که بسیاری از تکنیک های خنک نماینده مورد استفاده در آن مدرسه قابلیت اجرا در نقاط دیگر را نیز دارند اما مقدار و درجه اثربخشی و پایداری آن از ناحیه ای به ناحیه دیگر فرق دارد. او اشاره می نماید که جهت های مختلف و خاص باد و ماسه سنگ های مختلف دما را به شکلی متفاوت از مواد یافت شده و مورد استفاده در جیسالمر در نقاط دیگر تنظیم می نمایند.

در آن سازه تهویه مطبوع در هیچ کجای ساختمان استفاده نمی گردد نه تنها به علت تاثیرات زیست محیطی آن بلکه به این علت که اصولا استفاده از تهویه مطبوع در آن منطقه رایج نیست. کلوگ معتقد است که با اتخاذ سازوکارهای خنک نماینده سنتی و طبیعی که دانش آموزان با آن آشنا هستند می توانند در محیط اطراف شان احساس راحتی نمایند که همین موضوع باعث افزایش اعتماد به نفس آنان خواهد شد.

او می گوید:من این تغییر را در دانش آموزان دختر مشاهده کردم آنان از دخترانی خجالتی به استعدادهایی درخشان تبدیل شده اند که هر نوع اطلاعاتی را که در مقابل شان قرار دهید می بلعند!

* اثر ونتوری اثر کاهش فشار در سیالی است که از یک لوله باریک عبور می کند. اثر ونتوری به نام جیووانی باتیستا ونتوری دانشمند ایتالیایی نامگذاری شده است. محدودیت اثر ونتوری زمانی است که لوله ونتوری به قدری باریک گردد که سیال به حالت خفگی برسد. در این حالت سرعت سیال به سرعت صوت می رسد. وقتی سیال به خفگی می رسد دبی جرمی سیال با کاهش بیش تر فشار افزایش پیدا می کند. هرچند در سیال تراکم پذیر سیال فشرده شده و چگالی آن زیاد می گردد سرعت نیز زیاد خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1402 بروزرسانی: 20 مرداد 1402 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 2309

به "چگونه این مدرسه در صحرای هند حتی در گرمای شدید خنک می ماند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه این مدرسه در صحرای هند حتی در گرمای شدید خنک می ماند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید