آینده روشن در انتظار هواپیماهای الکتریکی، آیا ایرلاین ها هواپیماهای جدید را می پذیرند؟

به گزارش مجله دامپزشکی، صنعت حمل و نقل هوایی با شتاب بالایی در حال تغییر و معرفی انواع جدید از هواپیماها برای ورود به ناوگان هوایی کشورهای مختلف است.

آینده روشن در انتظار هواپیماهای الکتریکی، آیا ایرلاین ها هواپیماهای جدید را می پذیرند؟

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، یکی از مهم ترین و با ارزش ترین روش های حمل و نقل مسافران و کالا در سراسر دنیا جابه جایی با هواپیما است. اکنون به دلیل تغییرات اقلیمی و کاهش بیش از پیش ذخایر سوخت فسیلی شرکت های بزرگ صنعت هواپیمایی در تلاش اند تا رویکرد جدیدی را برای تولید محصولات آینده خود در نظر بگیرند.

صنعت هواپیمایی در همه کشورهای دنیا از اهمیت زیادی برخوردار است و به عنوان یکی از شاخصه های قدرت سیاسی، نظامی و اقتصادی در شناخته می شود. روزانه هزاران پرواز از شهرها و کشورهای مختلف به مقاصد گوناگون صورت می گیرد. تقریبا صد در صد هواپیماهای فعال در خطوط هوایی از سوخت فسیلی استفاده می کنند.

حالا برخی از شرکت های صاحب نام در صنعت هواپیمایی به دنبال تولید و جایگزینی هواپیماهای الکتریکی با هواپیماهای کنونی هستند.اما با مطرح شدن این تصمیم و اجرای بخشی از برنامه های مرتبط با هواپیماهی الکتریکی کارشناسان در صدد تا بدانند که آیا این دسته از هواپیماها به درستی می توانند وسایلی کارامد و بدون تولید آلایندگی برای سفرهای هوایی باشند؟

هواپیماهایی مسافربری به دلیل ظرفیت بالا برای جابه جایی مسافران و کالا از ابعاد بسیار بزرگی برخوردار هستند. یعنی این هواپیماها وزنی برابر با صدها تن دارند و از تجهیزات مختلفی برای ارائه بهترین عملکرد بهره می برند. همه انرژی مورد نیاز در این غول های پرنده از طریق سوخت فسیلی تامین می شود. آزمایش های اولیه نشان داده است موتورهای الکتریکی می تواند جایگزینی برای موتورهای کنونی در هواپیماها باشد ولی به نظر می رسد تولید هواپیماهایی کاملا الکتریکی با چالش هایی همراه است.

چگونگی تامین انرژی کافی در هواپیماهای الکتریکی

مقایسه ای ساده بین مصرف انرژی در خودروهای الکتریکی با هواپیمایی که از نیروی برق برای تامین انرژی خود استفاده می کنند نشان می دهد این دسته از وسایل نقلیه به چه نیروی بزرگی برای پرواز کردن نیاز دارند!

اکنون مهندسان فعال در صنایع حمل و نقل هوایی در تلاش هستند تا با طراحی انواع جدیدی از هواپیماهای الکتریکی مصرف انرژی را در آن ها حداقل تا چند درصد کاهش داده و امکان پرواز در مسیرهای طولانی تر را مهیا سازند. هواپیماهای الکتریکی که تا کنون ساخته شده اند عموما ظرفیت بسیار محدودی داشته و تنها برای مدت کوتاهی قادر به پرواز کردن هستند. کارشناسان صنعت هوایی معتقدند طراحی آیرودینامیکی می تواند مهم ترین گام برای تولید هواپیمای الکتریکی مقرون به صرفه و توانمند باشد.

لزوم توجه به طراحی آیرودینامیکی در هواپیماهای الکتریکی

طراحی آیرودینامیکی نه تنها در مصرف انرژی بلکه در سرعت و کیفیت پرواز هواپیماهای الکتریکی نیز تاثیر دارد. هواپیماها در هنگام پرواز به شدت تحت تاثیر شرایط جوی قرار دارند و همین حساسیت سبب می شود برای ایجاد هرگونه تغییری در شکل ظاهری هواپیما به مسائل متعددی دقت شود. مهندسان صنعت هواپیمایی در حال بررسی طرحی هستند که در آن بال های هواپیما کمی کوچک تر شده و قسمت اتنهایی تا حدودی پهن تر می شود.

مدل های شبیه سازی شدن با چنین طراحی در رایانه نشان می دهد هواپیماهایی که از این طراحی برخوردار هستند در هنگام پرواز با قدرت بیشتری هوا را شکافته و در عین حال انرژی کمتری را مصرف می کنند. همچنین این نوع از هواپیماهای الکتریکی تاثیر کمتری از آب و هوای متغیر می پذیرند و به دلیل کوچک شدن سطح تماس قسمت جلو هواپیما با هوا در آب و هوایی مانند طوفان هم توانایی زیادی برای حفظ تعادل هواپیما را در اختیار خلبان قرار می گیرد.

طراحی جدید هواپیماهای الکتریکی Heaviside نامگذاری شده است. کارشناسان صنعت هواپیمایی معتقدند Heaviside ایده ای مشترک بین خودروسازان و شرکت های هواپیمایی است و نمی تواند آن را تنها منحصر به نوع خاصی از وسایل نقلیه دانست. با پیشرفت پروژه های درحال اجرا به منظور تولید هواپیماهای الکتریکی می توان امیدوار بود که در آینده این نوع از هواپیماها به طور گسترده ای در ناوگان حمل و نقل هوایی به کارگیری شوند.

آینده ای روشن در انتظار هواپیماهای الکتریکی

حتی اگر نتوان از هواپیماهای الکتریکی برای مسیرهای طولانی از قاره ای به قاره دیگر استفاده کرد به کارگیری آن ها در مسافرت های داخل کشور نیز صرفه جویی زیادی در مصرف سوخت فسیلی داشته و میزان کلی آلایندگی این وسایل نقلیه غول پیکر را کاهش می دهد.

اشتیاق مردم و دولت های مختلف به استفاده از هواپیماهای الکتریکی در صنعت هوایی موجب شده مطرح ترین شرکت ها در این صنعت میلیارد دلاری سرمایه گذاری روی توسعه هواپیمای الکتریکی کرده و پروژه های گذشته خود را با شتاب بیشتری دنبال کنند.

4144/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1068

به "آینده روشن در انتظار هواپیماهای الکتریکی، آیا ایرلاین ها هواپیماهای جدید را می پذیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده روشن در انتظار هواپیماهای الکتریکی، آیا ایرلاین ها هواپیماهای جدید را می پذیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید