گوهری پنهان در اوگاندا، مقصد مهم گردشگری در سال 2016

به گزارش مجله وتورلد، اوگاندا به دلیل داشتن چشم انداز ها طبیعی بسیار زیبا و حیات وحش، به عنوان مروارید آفریقا شناخته شده و در حال حاضر طی چند سال اخیر، مقصد توریستی بسیاری از توریست ها قرار گرفته است. با این حال یکی از بهترین گنجینه های آن، هنوز ناشناخته به جای مانده است. پارک ملی کیدپو (Kidepo)، با راه های خاکی و پرپیچ و خم، در میان تپه های ناهموار و دره های اوگاندای شمالی واقع شده اما این مکان با شگفتی های خود تا به امروز عمدتا ناشناخته مانده است.

گوهری پنهان در اوگاندا، مقصد مهم گردشگری در سال 2016

پارک ملی کیدپو، سکونت گاه کوچک ترین قبیله آفریقا، به نام ایک است. طبق گفته های مردم محلیء این قبیله بیشتر در نواحی شرقی آفریقا زندگی می کردند و صدها سال پیش، از ات یوپی به این منطقه آمده اند.آنها که به خدایان باستان اعتقاد دارند، بر این باور بودند که روزی مجبور خواهند شد دره کیدپو را ترک کنند. اما مردم این قبیله در حال مبارزه برای حفظ زبان و فرهنگ منحصر به فرد خود هستند؛ هیچ یک از قبایل رقیب، زبان قبیله ایک را نمی فهمند.

یک زبان شناس به نام تریل شراک، با سه نسل از افراد این قبیله کار کرده است تا پرده از راز زبان ایک بردارد. او شواهدی یافته است که ارتباط بین زبان و فرهنگ این قبیله را با منطقه ها جنوبی مصر نشان می دهد. او می گوید ؛

این زبان مثل یک موزه است که اطلاعات تاریخی، فرهنگی و زیست محیطی را در خود جای داده است. از بین رفتن یک زبان مانند زبان قبیله ایک، درست شبیه آتش گرفتن یک کتابخانه و بسته شدن پنجره ای رو به گذشته است که در آینده به هیچ وجه نمی توان آن را باز یافت.

تالاب دایمی نارو، قلب پارک ملی کیدپو، در گذشته دچار مشکلاتی شده بود. جنگ های قبیله ای در طول سال های 1980 تا 1990 باعث کاهش جمعیت حیات وحش این تالاب شده بود. اما الان با بهتر شدن شرایط حیوانات، تالاب بار دیگر رونق گرفته است.

این پارک با وسعت 540 مایل مربع، شامل چشم اندازهای متنوع، از رشته کوه های باعظمت گرفته تا دشت های پهناور و سکونت گاه بیش از 500 نوع پرنده و 77 نوع پستان دار است. اگر در دشت های این پارک پرسه بزنید، احتمالا مجموعه بی نظیری از جانوران مانند شترمرغ، بزکوهی آفریقایی و زرافه را خواهید دید. سرپرست پارک، جانسون ماسرکا می گوید ؛

در یک دوره طولانی مدت، شما نمی توانید این ویژگی های منحصر به فرد وتمامی گونه های موجود در پارک کیدپو را فقط در یک پارک بیابید. به نظر من این بهترین ویژگی اوگاندا است.

بالغ بر 700 قطعه شترمرغ در پارک کیدپو زندگی می کنند.

درقسمتی از پارک، منطقه پنهانی وجود دارد که در آن، مجموعه ی کوچکی از حوضچه ها هست که با حرارت آتش فشان کهن، می جوشند. این جاذبه گردشگری بی نظیر، چشمه های آب گرم کانانگروک است که در نزدیکی مرز بین المللی اوگاندا و سودان جنوبی واقع شده است. کمی به سمت جنوب ، رودی که در دره کیدپو جریان دارد، جلگه کیدپو را پدید آورده است. در باران های شدید، رودخانه طغیان می کند و از میان پارک به سمت سودان جنوبی جریان می یابد ولی چند ساعت بعد، ناپدید شده و یک رودخانه شنی بر جای می گذارد که عرض آن در بعضی نقاطَ به 165 فوت می رسد. یکی از نگهبانان پارک می گوید؛

زیر شن ها هنوز آب هست و می تواند حفره هایی باشد که حیواناتی مانند بابون (که یک گونه از میمون هاست) و فیل حفر کرده اند. این جا آب به وفور یافت می شود و به همین خاطر است که در این دره حیوانات زیادی وجود دارند.

چشمه های آب گرم کانانگروک پارک ملی کیدپو

منبع ؛ CNN

منبع: کجارو
انتشار: 9 بهمن 1400 بروزرسانی: 9 بهمن 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1971

به "گوهری پنهان در اوگاندا، مقصد مهم گردشگری در سال 2016" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوهری پنهان در اوگاندا، مقصد مهم گردشگری در سال 2016"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید