کشف کتیبه ای قاجاری در محوطه حشم روستای کهتویه شهرستان بستک

به گزارش مجله وتورلد، میراث آریا/ براساس آخرین خبر و گزارشهای منتشر شده، کشف کتیبه ای قاجاری در محوطه حشم روستای کهتویه شهرستان بستک صورت گرفت.

کشف کتیبه ای قاجاری در محوطه حشم روستای کهتویه شهرستان بستک

محمد محسنی گفت: کتیبه قاجاری کشف شده، تنها شواهد موجود از دیوارنگاری مکتوب صخره ای متعلق به قرون متأخر اسلامی است که به ذکر نام یکی از زمامداران خطه جهانگیریه اشاره دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان با اشاره به اینکه کتیبه ها به مثابه اسناد مهمی هستند که اطلاعات دقیقی را از نام شخص نگارنده و فعالیت های او در بردارند، اظهار کرد: در محوطه حشم تخته سنگ عظیمی که به سه قسمت تقسیم شده و کتیبه ای بر آن حکاکی شده که بر تخته سنگ میانی نام سطوت الممالک قابل مشاهده است.

او اضافه کرد: محمدرضا خان بستکی که در بستک به سطوت الممالک نیز معروفیت دارد، فرزند محمدتقی خان صولت الملک از دودمان مشایخ بنی عباسیان است که در دوران حیات واپسین پدر به حکمرانی بستک و جهانگیریه گماشته شد.

محسنی بیان نمود: با توجه به وفور قنات و بعلاوه توجه به مکان تفرجگاهی محوطه حشم به نظر می رسد سطوت الممالک از این مکان بازدید نموده یا در مکان حضور داشته و این حکاکی از او یا به دستور او بر سنگ مورد نظر حک شده باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 10 تیر 1403 بروزرسانی: 10 تیر 1403 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 2344

به "کشف کتیبه ای قاجاری در محوطه حشم روستای کهتویه شهرستان بستک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف کتیبه ای قاجاری در محوطه حشم روستای کهتویه شهرستان بستک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید