کسی می تواند وقوع زلزله را احساس کند؟

به گزارش مجله وتورلد، تا به امروز سازمان های زمین شناسی نیز پیروز به پیش بینی زلزله نشده اند و دانشمندان نیز به تنهایی نتوانسته اند، وقوع زلزله را پیش بینی نمایند. دانشمندانی که در حوزه زمین شناسی تخصص دارند نیز، تنها می توانند، احتمال وقوع یک زلزله مهم را در یک منطقه خاص در طی چند سال تعیین محاسبه نمایند.

کسی می تواند وقوع زلزله را احساس کند؟

پیش بینی که در مورد زلزله باشد، باید سه عنصر اصلی، تاریخ و زمان، مکان و بزرگی را در بر داشته باشد. بعضی می گویند که می توانند زلزله را پیش بینی نمایند، با این حال دلایلی زیادی وجود دارد که این گفته را بی اعتبار کند. یکی از دلایل آن است که این پیش بینی ها مبتنی بر شواهد علمی نیستند و زلزله بخشی از یک فرآیند علمی است. به عنوان مثال، زلزله هیچ ربطی به ابرها و یا دردهای فیزیکی بدن ندارد.

پیش بینی ها آنقدر کلی هستند که همواره زلزله ای رخ می دهد. مانند این پیش بینی: در 30 روز آینده یک زمین لرزه M4 در جایی در ایالات متحده رخ خواهد داد. اگر زمین لرزه ای رخ دهد که با پیش بینی آنها مطابقت داشته باشد، آنها ادعای موفقیت می نمایند حتی اگر یک یا چند عنصر پیش بینی شده آنها به شدت با آنچه در واقع اتفاق افتاده است متفاوت باشد.

پیش بینی ها (به وسیله غیر دانشمندان) معمولاً وقتی اتفاقی می افتد که پیش گویی برای زلزله ای در آینده نزدیک باشد و برای اعتبار بخشیدن به پیش بینی های خود معمولا رفتار غیرعادی حیوانات را علت عنوان می نمایند.

لازم به ذکر است که پیش بینی زلزله در چین چندین دهه پیش بر اساس زلزله های کوچک و فعالیت غیرمعمول حیوانات انجام شد. بسیاری از مردم ترجیح دادند بیرون از خانه های خود بخوابند و در نتیجه در هنگام وقوع زلزله اصلی و ایجاد ویرانی های گسترده در امان ماندند. با این حال، این نوع از فعالیت های لرزه ای به ندرت با یک زمین لرزه بزرگ همراه است و متأسفانه، اغلب زلزله ها هیچ رویداد اولیه ای ندارند. زمین لرزه بزرگ بعدی در چین هیچ پیش زمینه ای نداشت و هزاران نفر جان باختند.

منبع: usgs.gov

منبع: فرارو
انتشار: 29 مرداد 1402 بروزرسانی: 29 مرداد 1402 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 2312

به "کسی می تواند وقوع زلزله را احساس کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسی می تواند وقوع زلزله را احساس کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید