کاربران به جای شما تصمیم می گیرند

به گزارش مجله وتورلد، رؤیای مخوف کنترل زندگی شخصی دیگران از جمله سناریوهایی است که فقط در فیلم ها شاهد آن بودیم ولی اگر در واقعیت هم این امکان ، آن هم با پرداخت مقدار اندکی پول، وجود داشته باشد و شما بتوانید جنبه های مختلف زندگی فرد دیگری را کنترل کنید چه حسی خواهید داشت؟ این همان اتفاقی است که یک اپلیکیشن موبایلی جدید امکان آن را فراهم می کند.

کاربران به جای شما تصمیم می گیرند

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سرگرمی و سفر بیشتر بدانید.

اپلیکیشنی که این روزها نسخه آزمایشی و قبل از انتشار آن آماده شده و چنین امر غیرممکنی را برای کاربران عملی می کند توسط فردی به نام کورتن اسمیت کارآفرین امریکایی ساخته شده است. اپلیکیشن جدید نیونیو نام دارد و از آن به عنوان یک بازار سهام انسانی یاد می شود که کاربران در آن می توانند سهام مربوط به تصمیمات مختلف زندگی افراد واقعی از جمله خوردن غذا، تماشای فیلم، نوع پوشیدن لباس، رفتن به مسابقات ورزشی یا... را خریداری کنند و سپس شاهد نتیجه نهایی باشند تا متوجه شوند چقدر در فرایند زندگی فرد تأثیرگذار بوده اند. فعالیت این اپلیکیشن برای بسکمک از ما ناخوشایند به نظر می رسد ولی سازندگان آن می گویند که نحوه عملکرد آن در واقعیت چندان هم نگران کننده نیست و هدف آن خلق اتفاقاتی است که نویسندگان، نقاشان، نوازندگان، طراحان مد، وبلاگ نویسان و ... هم در آثار خود رقم می زنند.

مشارکت در زندگی دیگران

ایده این اپلیکیشن از آنجا آغاز شد که براندن وانگ نویسنده کانادایی یک شب پس از انجام فعالیت های کاری نتوانست تصمیم بگیرد چه غذایی را از رستوران های نزدیک محل زندگی سفارش دهد و سپس از دنبال کنندگان خود در شبکه اجتماعی نیونیو خواست پیشنهادهای خود را مطرح کنند و در واقع به جای او تصمیم بگیرند. برای عملی کردن این اتفاق یک نظرسنجی در صفحه شخصی آقای وانگ برگزار شد و هر یک از افرادی که می خواستند درگیر معضل شام خوردن این جوان 24 ساله شوند 5 دلار برای حضور در نظرسنجی پرداخت کردند و در نهایت حکم اکثریت این بود که او باید غذای کره ای برای خود سفارش دهد. وانگ سپس غذایی با مشخصاتی که کاربران گفته بودند سفارش داد و آنها را از نتیجه این ماجرا مطلع کرد.نویسنده جوان در صحبت های بعدی خود گفت: من نمی توانستم بین غذای چینی و کره ای تصمیم بگیرم. بنابراین نظرسنجی که برگزار کردم بسیار مفید بود. پس از این اتفاق دوباره از نظرسنجی های نیونیو استفاده کردم تا در مورد لباسی که باید در یک روز خاص بپوشم یا موارد مشابه دیگر هم از دنبال کنندگان خود کمک بگیرم. او که از حدود سه ماه قبل سراغ اپلیکیشن مربوطه رفته است، هفته ای سه یا چهار نظرسنجی بین دوستان خود برگزار می کند و تا به امروز بیش از 1700 رأی در زمینه های مختلف جمع آوری کرده است.

نیونیو ایده کورتن اسمیت کارآفرین خلاق امریکایی است که هنوز در مرحله آزمایشی به سر می برد و هدف از راه اندازی آن مشارکت در زندگی اطرافیان با رضایت آنها اعلام شده است. این ابزار به عنوان روشی برای تعامل با دوستان و اطرافیان محسوب می شود که در اصل ارتباط نزدیک تر و واقعی تر بین آنها را برقرار می کند و به گفته بسکمک، این اپلیکیشن توانسته است در دنیای واقعی زندگی انسان ها هم گام بردارد.

زمانی که یک کاربر در این اپلیکیشن صفحه اختصاصی راه اندازی و دنبال کننده ها را جذب می کند، با انتشار عکس یا تصاویر ویدیویی از آنها می خواهد در مورد جنبه های کاری یا زندگی شخصی او نظر بدهند و در نهایت با توجه به نظر نهایی جمع هواداران خود تصمیم می گیرد. وانگ که در سایت اینترنتی واتپد داستان نویسی می کند با رأی گیری خود در نیونیو در مورد ژانر بعدی کتابی که قرار است بنویسد هم از دوستان خود نظرسنجی کرد و حتی انتخاب نام شخصیت ها و نحوه پیشرفت داستان را هم به آنها سپرد.

هر زمان که یک رأی در این اپلیکیشن داده می شود، فردی که نظرسنجی را ایجاد کرده است پول های جمع آوری شده را از آن خود می کند. فرد سازنده نظرسنجی دو پاسخ را پیش روی کاربران قرار می دهد و دنبال کنندگان باید با پرداخت پول به یکی از آنها رأی بدهند و البته برای انجام این اقدام هرچند بار که بخواهند، می توانند پول پرداخت کنند. فارغ از اینکه نتیجه به کدام سمت پیش می رود و کدام تصمیم نهایی اتخاذ می شود، کاربران نمی توانند مبالغ پرداخت شده را دوباره پس بگیرند. البته به جز این، کاربران با پرداخت هزینه اضافه (حداقل 20 دلار) می توانند به صاحب صفحه پیشنهاد دهند که یک کار دیگر خارج از گزینه های انتخاب شده را انجام دهد تا به عنوان مثال، در کتابی که قرار است توسط وانگ نوشته شود یک شخصیت دیگر را اضافه کنند.

تصمیم به جای دیگران

از زمانی که نیونیو فعالیت خود را آغاز کرده است تنها چند ماه می گذرد و صاحبان آن می گویند برای نخستین بار است که فناوری این فرصت را برای عموم مردم ایجاد می کند تا با پرداخت هزینه اندک، به جای فرد دیگر تصمیم بگیرند و از او بخواهند کاری را انجام دهد که باب میل آنهاست. اینکه افراد بتوانند در تصمیم گیری های واقعی زندگی شخص دیگری اثرگذار باشند برخی نگرانی ها را مطرح کرده است و در این میان مت ناوانا از کارشناسان شبکه های اجتماعی می گوید که همین نگرانی ها باعث خواهد شد چنین فناوری هایی نتوانند عمر طولانی داشته باشند. البته شرکت توسعه دهنده اپلیکیشن نیونیو توانسته است حامیان و سرمایه گذاران بزرگی را به سمت خود جذب کند.

پیتر تیل از بنیانگذاران اپلیکیشن پرداخت های الکترونیکی پِی پل و از سرمایه گذاران اصلی فیس بوک از جمله کسانی است که هم اکنون در فرایند توسعه نیونیو هم حضور دارد. ویل اسمیت بازیگر سرشناس هالیوود نیز از دیگر سرمایه گذاران این اپلیکیشن محسوب می شود و شبکه اجتماعی اسنپ چت نیز در زمینه فنی و تکنیکی به مهندسان توسعه نیونیو کمک کرده است.

استوارت داف از روانشناسان حوزه تجارت بر این باور است که فلسفه ساخت نیونیو می تواند سرگرم کننده به نظر برسد و در نهایت پیوند بین سازندگان نظرسنجی و دنبال کنندگان را ایجاد کند ولی باید به این مسأله توجه کرد که برخی از نظرسنجی ها هم می تواند ناسالم باشد و در نهایت آسیب های جدی به کاربران وارد کند.

او می گوید: مدت زیادی طول نخواهد کشید که توسعه دهندگان نرم افزار محدودیت های بیشتری را برای انتشار نظرسنجی و تصمیم گیری به جای فرد دیگر اعمال کنند تا از این طریق جلوی انتشار سناریوهای ویرانگر و تحقیرآمیز گرفته شود. در حالی که هنوز نسخه نهایی این اپلیکیشن به صورت رسمی وارد بازار نشده است، بسکمک از کاربران در شبکه اجتماعی توئیتر از آن به عنوان آیینه سیاه یاد و توضیح دادند اینکه افراد بتوانند در هر سطحی به جای فرد دیگر تصمیم بگیرند و در مورد زندگی شخصی او اظهارنظر کنند اصلاً خوشایند به نظر نمی رسد. در یکی از توئیت ها نوشته شده است: این اپلیکیشن به شما امکان می دهد زندگی دیگران را کنترل کنید. حتی اگر فضای اپلیکیشن جالب و سرگرم کننده باشد، نباید اجازه دهید فناوری با تخریب زندگی شخصی شما پول زیادی را وارد جیب سازندگان اپلیکیشن کند.

هنوز به درستی معلوم نیست که نیونیو در دنیای اشباع شده شبکه های اجتماعی تا چه اندازه می تواند پیروز باشد و مخاطبان را به سمت خود جذب کند. ولی اینکه فناوری برای نخستین بار به کاربران امکان داده است کنترل زندگی دیگران را در دست بگیرند و به جای آنها تصمیم گیری کنند برای شمار زیادی از کاربران اتفاق جذابی محسوب می شود و انگیزه آنها برای پرداخت 5 دلار و شرکت در نظرسنجی را بیشتر کرده است.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1712

به "کاربران به جای شما تصمیم می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربران به جای شما تصمیم می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید