ویروس های غول پیکر، گرمایش جهانی را مهار می نمایند

به گزارش مجله وتورلد، ویروس های غول پیکری که به تازگی کشف شده اند، ممکن است با آلوده کردن جلبک هایی که باعث ذوب شدن یخ های گرینلند شده اند، به از بین بردن شکوفه های مضر جلبکی یاری نمایند. این ویروس ها به کاهش بعضی از اثرات تغییرات آب وهوایی یاری می نمایند.

ویروس های غول پیکر، گرمایش جهانی را مهار می نمایند

تینا مزدکی: محققان قطب شمال، نشانه هایی از ویروس های غول پیکر روی ورقه یخی گرینلند شناسایی نموده اند که می توانند به کاهش بعضی از اثرات تغییرات آب وهوایی یاری نمایند. ویروس های غول پیکر که می توانند تا حدود 1500 برابر بزرگ تر از ویروس های معمولی باشند، ممکن است به جلبک های میکروسکوپی ای حمله نمایند که رنگ یخ گرینلند را تیره تر می نمایند. این جلبک ها همان جلبک هایی هستند که باعث ذوب شدن یخ ها می شوند.

دانشمندان برای اولین بار شواهدی را شناسایی کردند که نشان می دهد روی یخ و برفی که حاوی جلبک های رنگی زیادی است، ویروس های غول پیکری زندگی می نمایند؛ بنابراین زندیگی ویروس ها و جلبک ها باهم در ارتباط است.

دانشمندان امیدوارند بامطالعه ویروس ها بتوانند راه هایی را برای کنترل طبیعی رشد جلبک ها و درنتیجه کاهش ذوب یخ ها بیابند. جلبک ها سراسر یخ های گرینلند را در بر گرفته اند. آن ها در بهار شکوفا می شوند و قسمت هایی از چشم انداز معمولاً سفید را تیره می نمایند. رنگ تیره تر، نور خورشید را در مقایسه با برف و یخ سفید، بیشتر جذب می نماید و این مسئله ذوب شدن را تسریع می نماید.

محققان در سال های 2019 و 2020 نمونه هایی از یخ تیره، برف قرمز و حفره های ذوب را در مکان های مختلف ورقه یخی گرینلند جمع آوری کردند. آن ها سپس DNA یافت شده در آن نمونه ها را برای شناسایی توالی ژن هایی با شباهت زیاد به ویروس های غول پیکر که به شاخه Nucleocytoviricota تعلق دارند، تجزیه وتحلیل کردند.

هم در یخ تیره و هم در برف قرمز، نشانه هایی از ویروس های غول پیکر فعال پیدا شد. این اولین باری است که آن ها روی یخ و برف سطحی یافت می شوند که حاوی فراوانی ریز جلبک های رنگ دانه ای است. جلبک ها بخشی از زیست بوم پیچیده ای هستند که شامل باکتری ها، قارچ ها و پروتیست ها (موجودات معمولی کوچک و تک سلولی که در گروه های دیگر قرار نمی گیرند) می گردد.

دانشمندان تحقیقات بیشتری را برای درک بهتر زیست بوم انجام خواهند داد، بنابراین آن ها می توانند معین نمایند که ویروس ها چه میزبانانی را آلوده می نمایند و از این که آن ها به جلبک ها حمله می نمایند، مطمئن شوند. آن ها به مطالعه ویروس های غول پیکر ادامه خواهند داد تا درباره تعاملات آن ها و اینکه دقیقاً چه نقشی در زیست بوم دارند، اطلاعات دقیق تری به دست آورند.

منبع: livescience

54323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 خرداد 1403 بروزرسانی: 20 خرداد 1403 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 2341

به "ویروس های غول پیکر، گرمایش جهانی را مهار می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس های غول پیکر، گرمایش جهانی را مهار می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید