موارد مصرف و عوارض جانبی لوپرامید

به گزارش مجله وتورلد، لوپرامید برای درمان اسهال ناگهانی (از جمله اسهال مسافرتی) استفاده می گردد. لوپرامید با کند کردن حرکت روده عمل میکند. این دارو تعداد حرکات روده را کاهش میدهد و مدفوع را سفت تر می نماید. لوپرامید بعلاوه برای کاهش اندازه تخلیه در بیماران مبتلا به ایلئوستومی مورد استفاده قرار می گیرد. بعلاوه به درمان اسهال در افراد مبتلا به بیماری التهاب روده یاری می نماید.

موارد مصرف و عوارض جانبی لوپرامید
لوپرامید (با نام انگلیسی: Loperamide و نام تجاری: ایمودیوم) از داروهای ضد اسهال است که با کند کردن حرکات روده عمل نموده و با کاهش تعداد حرکات روده و آب مدفوع به درمان اسهال یاری می نماید.

لوپرامید به صورت تجویزی و بدون نسخه قابل استفاده است و معمولا به شکل قرص، کپسول و شربت عرضه می گردد.

موارد مصرف لوپرامیدلوپرامید اغلب برای درمان اسهال ناگهانی - از جمله اسهال مسافرتی - مصرف می گردد.

این دارو برای کاهش ترشحات در بیمارانی که تحت عمل ایلئوستومی قرار گرفته اند نیز استفاده می گردد. ایلئوستومی نوعی عمل جراحی است که طی آن به دلیل مشکل روده بزرگ یا راست روده قسمتی از انتهای روده کوچک به پوست وصل می گردد تا مواد ضایع بدن از این طریق دفع گردد.

لوپرامید برای معالجه اسهال مداوم در افراد مبتلا به بیماری التهاب روده نیز مصرف می گردد.

توجه: این دارو تنها برای درمان علائم عارضه می باشد و دلیل آن را که ممکن است عفونت یا بیماری دیگری باشد رفع نمی نماید. برای درمان دلیل و سایر علائم ضروری است به پزشک مراجعه گردد.

نکته مهم: داروی لوپرامید ممکن است با اسامی تجاری گوناگونی در بازار عرضه گردد که در این مطلب تنها به یکی از آن ها اشاره شده است.

نحوه مصرف لوپرامیداگر از محصولات بدون نسخه لوپرامید استفاده می کنید قبل از مصرف دستور العمل درج شده روی برچسب محصول را با دقت مطالعه کنید.

لوپرامید به صورت خوراکی معمولا بعد از هر بار اسهال رفتن یا طبق دستور پزشک مصرف می گردد.

دوز مصرف دارو به شرایط و پاسخ بدن به درمان بستگی دارد و در بچه ها براساس سن و وزن آن ها معین می گردد.

اگر از قرص جویدنی لوپرامید استفاده می کنید آن را با معده خالی مصرف کنید و قبل از بلعیدن آن را خوب بجوید.

قبل از مصرف شربت لوپرامید آن را خوب تکان داده و از قاشق مخصوص دوز برای مصرف بهره ببرید.

اگر از قرص های سریع حل شونده لوپرامید استفاده می کنید قبل از باز کردن بسته دست خود را کامل خشک نموده، قرص را روی زبان قرار دهید و بگذارید خودش حل گردد سپس آن را بدون آب ببلعید. از خرد کردن یا شکستن قرص قبل از مصرف اجتناب کنید.

اسهال می تواند باعث از بین رفتن جدی آب بدن یا کم آبی گردد، توصیه می گردد در طول بیماری مایعات و مواد معدنی فراوان (الکترولیت ها) بنوشید تا کم آبی بدن جبران گردد.

اگر دچار علائم کم آبی بدن از جمله تشنگی شدید، کاهش ادرار، گرفتگی عضلانی، ضعف یا حالت غش شده اید سریع به پزشک اطلاع دهید.

در طول دوره بیماری و برای کاهش تحریک معده و روده ممکن است احتیاج به یک رژیم غذایی ملایم داشته باشید، در این باره با پزشک مشورت کنید.

ممکن است تا مشاهده اثر دارو و بهبودی 48 ساعت طول بکشد.

اگر بعد از 2 روز اسهال بهبود نیابد یا شرایط بدتر گردد یا علائم تازه مشاهده گردد به پزشک اطلاع دهید.

در صورت مشاهده خون در مدفوع، تب یا احساس ناراحتی، ورم معده و شکم یا اگر گمان می کنید دچار مشکل جدی سلامتی شده اید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

اگر از این دارو برای اسهال مداوم زیر نظر پزشک مصرف می کنید در صورتی که بعد از 10 روز، اسهال ادامه پیدا کند با پزشک مشورت کنید. 1

عوارض جانبی لوپرامیددر صورت بروز علایم واکنش آلرژیک از جمله کهیر، مشکل در تنفس، تورم صورت، دهان، لب ها و گلو به اورژانس مراجعه نمایید. بعلاوه در صورت بروز واکنش شدید پوستی (تب، گلودرد، سوزش چشم ها، درد پوستی یا جوش زدگی های قرمز یا بنفش رنگ که توسعه میابند و باعث پوسته پوسته شدن و تاول زدن پوست میشوند.) به اورژانس مراجعه کنید.

در صورت رویت علائم زیر فورا با پزشک تماس بگیرید:

اسهال خون آلود یا آبکی

نفخ یا درد معده

اسهال بدون توقف یا بدتر شونده

ضربان قلب سریع، تپش قلب، لرزیدن قفسه سینه، تنگی نفس و سرگیجه ناگهانی (احساس از حال رفتن)

عوارض جانبی شایع می تواند شامل موارد زیر باشد:

یبوست

سرگیجه یا خواب آلودگی

حالت تهوع

گرفتگی معده 2

موارد احتیاطی مصرف لوپرامیدقبل از مصرف لوپرامید در صورت حساسیت به این دارو یا اگر از هر گونه آلرژی دیگر رنج می برید با پزشک مشورت کنید.

در صورتی که به بیماری یا مسائل خاص مبتلا هستید از این دارو استفاده نکنید، در صورت ابتلا به موارد زیر قبل از مصرف لوپرامید با پزشک مشورت کنید:

درد معده یا شکم بدون اسهال

انسداد روده

قرص های سریع حل شونده ممکن است حاوی آسپارتام یا فنیل آنالین باشند. اگر به فنیل کتونوری یا هر بیماری دیگری که احتیاج به محدود کردن این مواد دارد مبتلا هستید با پزشک مشورت کنید.

مصرف آنتی بیوتیک ها ممکن است به ندرت و به دلیل یک نوع مقاومت باکتریایی به یک بیماری جدی روده ای به نام اسهال کلستریدیوم دیفیسیل منجر شوند. این بیماری گاهی هفته ها بعد از قطع مصرف آنتی بیوتیک رخ می دهد و مصرف لوپرامید ممکن است علائم آن را بدتر کند. علائم این بیماری عبارتند از:

اسهال مداوم

گرفتگی یا درد مدام معده یا شکم

مشاهده خون یا مخاط در مدفوع

در صورت مشاهده علائم ذکر شده به خصوص اگر اخیرا آنتی بیوتیک استفاده نموده اید از مصرف لوپرامید اجتناب نموده و به پزشک مراجعه کنید.

اگر سابقه پزشکی خاصی دارید از مصرف لوپرامید اجتناب نموده و به پزشک مراجعه کنید، قبل از مصرف این دارو سابقه پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید به خصوص اگر از مسائل زیر رنج می برید:

مدفوع تیره یا قیری

مشاهده خون یا مخاط در مدفوع

تب بالا

عفونت اچ آی وی، ایدز

مسائل کبدی

عفونت های معده یا روده ای خاص مانند سالمونا و شیگلا

نوع خاصی از بیماری روده (کولیت زخمی حاد)

لوپرامید ممکن است باعث بروز اختلال طولانی شدن زمان QT گردد که روی ریتم قلب اثر می گذارد و در بعضی موارد نادر ممکن است به ضربان قلب سریع یا نامنظم کشنده یا علائم دیگر مانند سرگیجه شدید و خستگی منجر شده و ضروری است به اورژانس مراجعه گردد.

ابتلا به بعضی بیماری های خاص یا مصرف بعضی داروها ممکن است خطر طولانی شدن زمان QT را افزایش دهد. قبل از مصرف لوپرامید فهرست داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار داده و در صورتی که به مسائل قلبی خاص (نارسایی قلبی، ضربان قلب کند، طولانی شدن زمان QT در EKG) مبتلا بوده یا سابقه خانوادگی ابتلا به مسائل قلبی خاص (از جمله طولانی شدن زمان QT در EKG و مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی) دارید به پزشک اطلاع دهید.

پایین بودن سطح پتاسیم یا منیزیم در خون نیز خطر ابتلا به اختلال طولانی شدن زمان QT را افزایش می دهد به خصوص اگر داروهای خاص مانند دیورتیک ها مصرف می کنید یا دچار تعریق شدید، اسهال یا استفراغ هستید.

قبل از عمل جراحی فهرست داروهای خود را در اختیار پزشک یا دندانپزشک قرار دهید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی گردد لذا تا زمانی که تحت تاثیر دارو هستید از رانندگی، کار با ماشین آلات سنگین و هر گونه فعالیتی که به هوشیاری کامل احتیاج دارد اجتناب کنید.

افراد مسن نسبت به عوارض دارو به خصوص طولانی شدن QT حساس تر هستند.

در دوره درمان از قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد، کم آبی بدن یا ورزش کردن خودداری کنید.

بعضی محلول های لوپرامید ممکن است حاوی اندکی الکل باشند. 1

تداخلات داروییتداخلات دارویی ممکن است چگونگی عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جدی را افزایش دهند. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه و آن را به پزشک و داروساز خود ارائه دهید. مصرف هیچ دارویی را بدون تایید پزشک آغاز یا متوقف نکنید، و دوز داروها را تغییر ندهید.

بعضی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند: پراملینتاید، استفاده اخیر یا فعلی از آنتی بیوتیک، داروهایی که باعث یبوست می شوند (مانند آنتی کولینرژیک هایی مانند بلادونا / هیوسین / بنزتروپین ، داروهای ضد اسپاسم مانند گلیکوپیرولات / اکسی بوتینین، داروهای مسکن درد قوی مانند مورفین، آنتی هیستامین های خاص مانند دیفن هیدرامین، داروهای ضد افسردگی سه گانه مانند آمی تریپتیلین)، کلستیرامین، ریتوناویر، ساکویناور.

بسیاری از داروها همراه با لوپرامید ممکن است بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تاثیر بگذارند از جمله آمیودارون، کلرپرومازین، هالوپریدول، متادون، موکسی فلاکساسین، پنتامیدین، پروکائین آمید، کینیدین، سوتالول، تیوریدازین، زیپراسیدون، و غیره. 3

پی نوشت:

1.www.coca.ir

2.www.darooy.ir

3.www.rastineh.com

منبع: راسخون
انتشار: 11 بهمن 1400 بروزرسانی: 11 بهمن 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1973

به "موارد مصرف و عوارض جانبی لوپرامید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موارد مصرف و عوارض جانبی لوپرامید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید