مصائب سرما در جاده چالوس

به گزارش مجله دامپزشکی، خبرنگاران - گروه استان ها - نیوشا فتحی زاده: ثبت بیش از 160 میلیون تردد از محورهای البرز در ایام تابستان خبری بود که به تازگی از سوی اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای این استان اعلام شد.

مصائب سرما در جاده چالوس

این اداره کل هم جواری با پایتخت، بزرگ ترین مرکز جمعیتی کشور و قرار دریافت در مسیر ارتباطی بیش از 13 استان شمالی، غربی و شمال غربی و قرار داشتن دو مسیر از چهار مسیر دسترسی به استان های سرسبز و مستعد گردشگری شمالی کشور در این استان را از دلایل عمده تردد بالا خاطرنشان کرد.

وجود محور توریستی کرج - چالوس برای دسترسی به استان های شمالی باعث شده که حجم بالایی از ترافیک به استان البرز تحمیل گردد، بسیاری از متولیان بر این باور هستند که زیرساخت های فعلی این جاده جوابگو نیست به همین منظور بحث ایمن سازی جاده در فصل بارش از موضوعات پراهمیتی است که با آغاز فصل سرما بیش از گذشته موردتوجه قرار می گیرد.

در چنین شرایطی بحث ایمن سازی محورهای استان البرز ازجمله کرج - چالوس و نصب تابلوهای هشداردهنده، ایمن سازی جاده و به کارگیری تجهیزات برای برطرف انسداد و بازگشایی مسیرها از اهمیت بالایی برخوردار است.

از طرفی با توجه به اینکه محور کرج - چالوس مسیری پرتردد بوده و همواره حجم خودروهای عبوری از آن به ویژه در روزهای تعطیل سال بی شماراست، توجه به رعایت نکات ایمنی در آن و اجرای طرح های فنی- عمرانی ضرورت دارد تا سفری کم خطر و ایمن برای مسافران در این محور فراهم گردد.

در این میان برای ایمن سازی محورهای استان هم با توجه به احتمالات زیادی که برای بارش باران در شهرهای البرز پیش بینی شده است، احتمال سقوط سنگ در مناطق کوهستانی از جمله محور کرج - چالوس به دنبال بارش باران و برف زیاد است.

محمدباقر آسرایی شهردار آسارا با اشاره به اهمیت برطرف نقاط حادثه خیز در جاده چالوس به مجله دامپزشکی گفت: پیاده سازی برنامه مدون و فنی برای اصلاح نقاط حادثه خیز در محدوده کرج - کندوان و مهار سنگ ها لازم است.

وی اعلام کرد: نقاط بحرانی محور کرج - چالوس ازلحاظ پرداختن به مهار سنگ ها و لق گیری مشتمل بر محدوده پل خواب، روستای حسنکدر و یا دوراهی نوجان است زیرا امکان بروز حادثه در این نقاط بالا است.

اما عباس صفری معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان البرز در خصوص برطرف نقاط حادثه خیز در محدوده هایی از محور کرج - چالوس، اعلام کرد: ریزش سنگ از خطراتی است که در محورهای کوهستانی همیشه احتمال وقوع آن وجود دارد اما از طرفی عبور از این محورهای کوهستانی هم جذابیت ها و شرایط خاص خود را دارد.

وی گفت: برای ایمن سازی محورهای کوهستانی مانند محور کرج - چالوس چندین راه وجود دارد که راه اول لق گیری سنگ هایی است که انجام عملیات مهار این سنگ ها در حریم قانونی فعالیت های اداره راهداری استان البرز تعریف شده است.

نصب توری برای مهار سنگ در جاده چالوس

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان البرز اعلام کرد: حریم مجاز راهداری البرز برای مهار سنگ ها و انجام عملیات لق گیری 22.5 کیلومتر است و بعدازآن حریم منابع طبیعی محسوب می گردد که برای انجام عملیات تحت پوشش این اداره کل ازجمله آبخیزداری تعریف شده است.

صفری گفت: در محور کرج - چالوس و در حوزه استحفاظی استان البرز حدود شش کیلومتر تونل وجود دارد که پوشش سقف این تونل ها عمدتاً سنگی است، به همین دلیل در تونل شماره پنج (امیرکبیر) پروژه ای عملیاتی شده که بر اساس آن لغزندگی و لق گیری سنگ های داخل تونل تثبیت گردد.

وی ادامه داد: بدین منظور با استفاده از فناوری روز جهان پروژه ای به کاربرده ایم که در قالب آن توری هایی برای مهار سنگ ها استفاده می گردد که اجرای این پروژه برای حدود یک کیلومتر از تونل شماره پنج تعریف شده است و در قالب آن پوشش روی سنگ ها به منظور برقراری امنیت بیشتر مردم در هنگام ترددها انجام می گردد.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان البرز گفت: با توجه به قدمت محور کرج - چالوس و برای ایمنی هرچه بیشتر این محور فناوری هایی جدید از خارج کشور واردشده که تاکنون در حدود 300 متر از تونل شماره پنج اجرایی شده است.

در دوراهی نوجان احتمال ریزش سنگ از کوه وجود دارد

صفری با اشاره به اینکه برای اجرای کامل این طرح در تونل شماره پنج نیازمند انسداد تونل هستیم، گفت: این مهم به راحتی امکان پذیر نیست به همین دلیل حدود سه سال است که درگیر پیاده سازی این پروژه هستیم.

وی ادامه داد: بحث ریزش سنگ ها و به کارگیری اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز آن موضوعی جدی است اما چون در محور کرج - چالوس روستاهای زیادی از ابتدای جاده تا تونل کندوان وجود دارد این موضوع موجب شده که شاهد حجم بالای تردد خودروها باشیم.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان البرز گفت: به دلیل حجم بالای تردد جاده به طور کامل برای انجام هر نوع عملیات ایمن سازی و نگهداری راه در اختیارها نیست، گاهی اوقات از ارتفاع 400 متری بالای کوه ها که تنها حیات وحش در آنجا حضور دارد ممکن است شاهد سقوط و رهاسازی سنگ ها باشیم که زمان رخداد چنین حوادثی قابل پیش بینی نیست.

صفری اعلام کرد: علاوه بر فضای درونی تونل ها، در بخش هایی دیگر از محور مانند دوراهی نوجان که احتمال ریزش سنگ از کوه وجود دارد، عملیات بهسازی و تثبیت سنگ ها با انجام مطالعات مربوط دنبال شده است.

وی مطرح نمود: در کنار موضوع انسداد برای انجام عملیات لق گیری و تثبیت سنگ ها بحث تأمین اعتبار لازم است که باید به آن پرداخته گردد تا بتوان اقدامات لازم را به طور کامل اجرایی کرد.

آغاز فصل سرما در کنار همه جذابیت ها مسائلی نیز رقم می زند این مسائل در مناطق کوهستانی و برف گیر به مراتب بیشتر است. ریزش کوه و وقوع بهمن که در بسیاری مواقع کشته می دهد از جمله حوادث تلخی است که همه باید برای عدم تکرارش کوشش نمایند، دی ماه سال 95 بود که براثر ریزش سنگ در محور کرج - چالوس یک خانواده چهارنفری کشته شدند، خاطره ای که هنوز از یاد البرزی ها نرفته است، پلیس راه وزن سنگ را 400 کیلو اعلام نموده بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 70

به "مصائب سرما در جاده چالوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصائب سرما در جاده چالوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید