دنباله دار لئونارد 21 آذر از کنار زمین عبور می نماید

به گزارش مجله وتورلد، دنباله دار لئونارد Leonard که با نام علمی C/2021 A1 نیز شناخته می گردد، در تاریخ 21 آذر ماه از کنار زمین عبور خواهد نمود و با نزدیک شدن به افق زمین، بسیار درخشان خواهد بود و به راحتی می توان آن را رصد کرد.

دنباله دار لئونارد 21 آذر از کنار زمین عبور می نماید

به گزارش خبرنگاران، انتظار می رود هفته آینده یک دنباله دار در طول سفر خود از منظومه شمسی به سمت خورشید از کنار زمین عبور کند. این دنباله دار که به افتخار گرگوری لئونارد، منجمی که در اوایل امسال آن را کشف کرد، لئونارد نامگذاری شده است، به احتمال زیاد هنگامی که به نزدیکترین فاصله خود با زمین در 12 دسامبر برسد، بسیار درخشان خواهد بود. در واقع، این دنباله دار اکنون هم در آسمان در شرق و قبل از طلوع خورشید، قابل مشاهده است. علاقمندان می توانند این دنباله دار را بین دسته دب اکبر و ستاره آرکتوروس (ژوبین دار)، یکی از درخشان ترین ستارگانی که از زمین دیده می شوند، ببینند.

ناسا می گوید این دنباله دار که به نام C/2021 A1 نیز شناخته می گردد، با نزدیک شدن به افق زمین در طول پرواز خود، درخشان تر به نظر خواهد رسید. این شرایط البته تماشای آن را در ابتدا برای ستاره شناسان سخت می نماید، اما، پس از نزدیک شدن به زمین در 12 دسامبر (21 آذر ماه)، این دنباله دار در آسمان عصر، به خصوص درست پس از غروب خورشید، در تاریخ 14 دسامبر (23 آذر ماه)، قابل مشاهده خواهد بود.

اگرچه لئونارد یکی از درخشان ترین دنباله دار هایی است که از کنار زمین می گذرد، اما مشاهده آن بدون تلسکوپ یا ابزار های دیگر رصد سخت خواهد بود. بعلاوه، لئونارد زمانی که از زمین دور می گردد، روشنایی کمتری خواهد داشت. به گزارش EarthSky، لئونارد در حال حاضر به سمت حضیض خود - که نزدیک ترین نقطه به خورشید است - می رود. این دنباله دار در 3 ژانویه سال آینده به آنجا خواهد رسید، به این معنی که دنباله دار در این روز در نزدیک ترین نقطه از مرکز منظومه شمسی قرار خواهد گرفت. دنباله دار ها معمولاً در اطراف حضیض، در درخشان ترین حالت خود خواهند بود.

البته باید توجه داشت که حتی زمانی که دنباله دار به نزدیک ترین فاصله خود با زمین می رسد، هنوز فاصله بسیار زیادی با ما دارد. در 12 دسامبر، لئونارد 34 میلیون کیلومتر از ما دور خواهد شد و در حضیض خود در 3 ژانویه، در فاصله حدود 90 میلیون کیلومتری از خورشید خواهد بود. ناسا می گوید: پیش بینی ستاره های دنباله دار از نظر روشنایی و دید بسیار سخت است و این احتمال وجود دارد که لئونارد در آن موقع آنقدر روشن باشد که با چشم غیرمسلح نیز قابل مشاهده باشد.

منبع: gadgets

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1958

به "دنباله دار لئونارد 21 آذر از کنار زمین عبور می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنباله دار لئونارد 21 آذر از کنار زمین عبور می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید