بهترین دعای شب آرزوها (لیله الرغائب)

به گزارش مجله دامپزشکی، گزیده ای از اعمال نظیر روزه برای درک فضیلت لیله الرغائب، نماز و احیاء این شب، زمینه را برای مناجات و دعای شب آرزوها فراهم خواهد کرد. در این شب، هر انسانی بنابر روحیات و نیازهایش میتواند آنچه را مطلوب نظر و خواست وی است، از درگاه خداوند طلب کند.

بهترین دعای شب آرزوها (لیله الرغائب)

در همه ادیان و آیین ها، برخی اعمال، عبادات و دعاها در زمان هایی خاص مورد تاکید خداوند متعال بوده و این از اسرار الهی است. ما از دلایل آن آگاه نیستیم و این امور به مسائل عالم تکوین باز می شود. یکی از شبهایی که در آن اعمالی ذکر شده است و دعا و نیایش به درگاه خداوند در آن توصیه شده است، اولین شب جمعه ماه رجب در دین اسلام است. برای اطلاع از اعمال و دعای شب آرزوها با خبرنگاران همراه شوید.

دعای شب آرزوها

هر انسانی بنابر روحیات، حاجات و نیازهایش میتواند آنچه را مطلوب نظر و خواست وی است، از درگاه پر از مهر و لطف خداوند طلب کند.

رغائب در زبان عربی، جمع رغیبه است به معنی امرٌ مرغوب فیه عکاء کثیر یعنی شبی که در آن عطاها و مواهب فراوان بدست می آید. جالب است بدانید، شب آرزوها با سرزمین منی تناسب دارد، چرا که واژه منی از تمنی یعنی؛ آرزو می آید و از حیث مکانی، سرزمین آرزوهاست. از منظر زمانی نیز لیلة الرغائب برای آرزوها در نظر گرفته شده است.

همچنین خواندن دعای ماه رجب، دعای فرج و سلامتی امام زمان (ع)، دعا در حق پدر و مادر، دعا در حق فرزند و ... توصیه میشود.

توجه داشته باشید، خوب است هنگام دعا شب آرزوها، بیشتر بر این صفات خدا که کریم العفو است و با بزرگورای از خطای بندگان می گذرد و مبدل السیئات بالحسنات است و بدیهای بندگان را با نیکی پاسخ می دهد، تکیه و تاکید کنید. و به حضرت محمد(ص) و امام معصوم (ع) توسل یابید و آن عزیزان را شفیع خویش بسازید، باشد که سفیدرویی آن عزیزان باعث امرش و استغفار شود و پایان شب را با توسل به صاحبان معصوم شب به انتها ببرد و اصلاح حال خویشتن و دوستانتان را از خداوند حق تعالی بخواهد.

اعمال شب آرزوها (لیله الرغائب)

در صورت امکان و بلامانع بودن اولین روز پنج شنبه ماه رجب روزه گرفته شود. همچنین در کتاب های دعا نمازی با کیفیتی مخصوص برای این شب ذکر شده است. طریقه خواندن نماز لیله الرغائب به شرح زیر است:

در هنگام غروب آفتاب، بین نماز مغرب و عشا 12 رکعت نماز به جای آورید و هر دو رکعت نماز را با یک سلام تمام کنید.

در هر رکعت، یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر و دوازده مرتبه سوره توحید خوانده میشود و بعد از اتمام دوازده رکعت، 70 مرتبه بگویید:

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ النَّبِىِّ الْأُمِّىِّ وَعَلى آلِهِ

خدایا! بر محمّد پیامبر درس ناخوانده و خاندانش درود فرست

پس به سجده بروید و 70 مرتبه بگویید:

سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَالرُّوحِ

پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح

پس سر از سجده بردارید و 70 مرتبه بگویید:

رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَتَجاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ اِنَّکَ اَنْتَ الْعَلِىُّ الأَعْظَمُ

پروردگارا! مرا بیامرز و بر من مهرورز و از آنچه از من میدانى بگذر، تو خود خداى برتر و بزرگترى

پس باز به سجده بروید و 70 مرتبه بگویید:

سُبُّوحٌ قُدّوُسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَالرُّوحِ

پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح

سپس می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت می رسد.

مقالات مرتبط

اعمال شب آرزوها در اولین شب جمعه ماه رجب چیست؟

درباره ماه رجب چه چیزهایی را باید بدانیم؟

روزه ماه رجب چگونه است و چه ثوابی دارد؟

حضرت محمد (ص) در مورد انجام اعمال و دعا در شب آرزوها، فرموده اند:

سوگند به آنکه جانم در دست اوست، هیچکس این نماز را به جای نمی آورد مگر آن که گناهانش بخشوده می شود، هر چند گناهانش به انبوهی کف های دریاها، ریگ های بیابان ها، هم وزن کوه ها و به شماره برگ های درختان باشد، در قیامت شفاعت او درباره هفتصد تن از خویشان و بستگان دوزخی اش پذیرفته می شود ودر شب اول قبر نیز پاداش این نماز در زیباترین چهره و اندام تمثل و تجسم می یابد. خوشروی، خوشگوی و خوش بوی نزد او می رود و او را به رهایی از غم بشارت می دهد.

فرد نمازگزار می پرسد: تو کیستی؟

پاسخ می شنود: عزیز من! دوست من! من پاداش آن نمازم که در فلان شب به جای آوردی. اینک نزد تو آمده ام تا حق تو را بپردازم. ترس تو را فرو ریزم و در این وحشت و تنهایی همدمت باشم. پس از نفخ صور نیز در عرصه سوزان قیامت در سایه ات گیرم، آری با توام و هرگز خیرو خوبی من از تو دور نخواهد شد.

منبع: کتاب مفاتیح الجنان، ثواب الاعمال، شریف المراقبات

منبع: setare.com
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1471

به "بهترین دعای شب آرزوها (لیله الرغائب)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین دعای شب آرزوها (لیله الرغائب)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید