اختصاص 8.5 درصد اعتبارات صندوق توسعه ملی به مراتع کشور

مدیرکل امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری بیان کرد که از کل اعتبارات صندوق توسعه ملی، هشت و نیم درصد به بخش مرتع اختصاص یافته است.

اختصاص 8.5 درصد اعتبارات صندوق توسعه ملی به مراتع کشور

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری فارس، ترحم بهزاد، در گردهمایی روسای مرتع اداره های کل منابع طبیعی منطقه 2 کشور گفت: اعتبارات تخصیص یافته از صندوق توسعه ملی به بخش مرتع برای اجرای عملیات کپه کاری، بذرکاری، بذرپاشی، تبدیل دیم زارهای کم بازده، کودپاشی و ذخیره نذورات آسمانی، پیتینگ، چاله فلسی و موضوعات مدیریتی نظیر مرمت چشمه، راه اندازی آبشخور دام، ساخت آب انبار، ذخیره منبع آب و ... صرف شده است.

وی اضافه نمود: خوشبختانه سال جاری با توجه به مصوبه مجلس حدود 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح آبخیزداری و آبخوانداری و نیز پروژه های بیولوژیک به منظور مدیریت بهینه منابع طبیعی به سازمان جنگل ها و مراتع آبخیزداری کشور اختصاص یافت.

بهزاد اضافه نمود: از این میزان اعتبار مبلغ 60 میلیارد تومان برای اجرای عملیات اصلاح، احیا و عملیات بیولوژیکی و نیز حفاظت و قرق به دفتر امور مراتع تخصیص داده شد.

وی با بیان اینکه بالغ بر هشتاد و چهار میلیون هکتار از 165 میلیون هکتار وسعت کشور را مرتع تشکیل می دهد، گفت: این یعنی 52 درصد کل کشور مرتع است.

مهرزاد بوستانی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس نیز در این همایش با اشاره به وجود 27 هزار خانوار عشایری و جمعیت 147 هزارنفری این قشر در فارس، گفت: بخش اعظمی از عرصه هفت میلیون و 400 هزار هکتاری مراتع طبیعی استان در اختیار جامعه عشایری فارس است که نقش بسزایی در حفاظت از مراتع استان دارند.

بوستانی گفت: در حال حاضر ظرفیت چرای دام مجاز در عرصه های طبیعی فارس بالغ بر 3 میلیون راس بوده که تاکنون برای دو میلیون و 75 هزار واحد دامی مجاز مجوز چرا صادر شده است.

وی همچنین از تهیه طرح های مرتعداری در سطح سه میلیون هکتار از عرصه های طبیعی استان اطلاع داد و گفت: اجرای این طرح ها با همکاری و مشارکت تعداد 15 هزار خانوار روستایی و عشایری در حال اجرا است.

بوستانی در ادامه با تاکید بر مشارکت حداکثری مردم در اجرای طرح های آبخیزداری و منابع طبیعی، اظهار داشت: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی باید با تعامل، همدلی و همیاری و با استفاده از ظرفیت های بیش از پیش مردمی در اجرایی کردن طرح های آبخیزداری و آبخوانداری کوشش کرد.

محمد صالحی رئیس اداره امور مراتع اداره کل منابع طبیعی استان فارس نیز هدف از برگزاری این گردهمایی را برنامه ریزی و هماهنگی کاری جهت اجرای پروژه های مختلف بویژه طرح های بیولوژیکی در حوزه مراتع بیان کرد.

صالحی گفت: امیدواریم با اجرای طرح های اصلاحی و احیائی مراتع با یاری بهره برداران و تشکل ها و نیز بهره گیری از توان ساختارهای رسمی محلی مانند شوراها و دهیاران بتوانیم در جهت احیا و توسعه پوشش گیاهی عرصه های مرتعی استان گام برداریم.

براساس این گزارش، گردهمایی یاد شده با حضور مدیرانی از استان های چهار و محال بختیاری، کرمانشاه، کردستان، همدان، زنجان، کرمان، مازندران، ایلام، لرستان، مرکزی، خراسان رضوی، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد، خوزستان و فارس در شیراز برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 27 خرداد 1398 شناسه مطلب: 162

به "اختصاص 8.5 درصد اعتبارات صندوق توسعه ملی به مراتع کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص 8.5 درصد اعتبارات صندوق توسعه ملی به مراتع کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید