احیای چشمه علی دامغان و بافت تاریخی سمنان

به گزارش مجله وتورلد، خبرگزاری خبرنگاران-مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی گفت: با همکاری دوجانبه مدیران استان سمنان و مدیران محلی، چشمه علی دامغان به عنوان یک اثر فاخر بین المللی احیا و زمینه بهره برداری بهینه از این اثر با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم گردد.

احیای چشمه علی دامغان و بافت تاریخی سمنان

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران،آقای هادی میرزایی اضافه کرد: یکی از نکاتی که در طول سال های قبل آسیب دیده در حوزه حفاظت از بافت تاریخی سمنان بوده است که امیدواریم با اهتمام نماینده مردم شریف شهرستان های سمنان، مهدی شهر و سرخه و مدیرکل استان سمنان، زمینه انعقاد تفاهم نامه سه جانبه در راستای مشخص و اعطای کاربری و بهره برداری از ابنیه تاریخی با مالکیت خصوصی و بخش دولتی فراهم گردد.

آقای میرزایی گفت: امیدوارم ظرف سه ماه آینده این تفاهم نامه منعقد گردد و اقدامات اثربخشی در حمایت از مالکان بناهای تاریخی تحقق یابد.

وی اضافه کرد: طی هفته های آینده کاروانسراهای آجری آهوان و چند بنای تاریخی دامغان نیز واگذار می گردد و خانه میرابراهیمی دامغان به عنوان موزه آموزش و پرورش احیا خواهد شد.

آقای میرزایی ادامه داد: در 15 سال گذشته اماکن مهمی از استان سمنان از جمله بادگیر خانه کلانتر، خانه طاهری، خانه حشمت اللشکر، کاروانسرای شاه عباسی دامغان، کاروانسرای میاندشت به بخش خصوصی واگذار شده است.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی ابراز امیدواری کرد: تا خاتمه سال 1401 بخش عمده ای از این بناها با سرمایه گذاری بخش خصوصی احیا گردد.

وی اضافه کرد: حفاظت از این بناهای تاریخی با واگذاری به مردم ثابت نموده است که محدودیت منابع و اعتماد به بخش مردمی می تواند زمینه احیا و حفاظت از این مواریث تاریخی و فرهنگی را برای نسل های آینده فراهم کند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 23 خرداد 1401 بروزرسانی: 23 خرداد 1401 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 2094

به "احیای چشمه علی دامغان و بافت تاریخی سمنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای چشمه علی دامغان و بافت تاریخی سمنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید