2 ابتلا به تب کریمه کنگو طی امسال، خرید محصولات گوشتی تنها از مراکز مجاز

به گزارش مجله وتورلد، رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تب کریمه کنگو از جمله بیماری های مشترک بین انسان و حیوان است که در فصول گرم سال و با شروع فعالیت کنه ها، شیوع بیشتری پیدا می کند، گفت: تا به امروز طی امسال 2 مورد ابتلا به این بیماری گزارش شده است.

2 ابتلا به تب کریمه کنگو طی امسال، خرید محصولات گوشتی تنها از مراکز مجاز

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

دکتر بهزاد امیری در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یا CCHF یک بیماری ویروسی است، گفت: مخزن و ناقل این ویروس در طبیعت کنه های سخت و عمدتاً گونه ای به نام هیالوما است. این کنه ها حدود 800 روز عمر می کنند و می توانند ویروس را از طریق تخم به نسل بعدی خود انتقال دهند. زمانیکه این کنه ها حیوان را مورد گزش قرار می دهند، ویروس را به بدن دام منتقل می کنند و دام در طی مدت دو هفته ناقل ویروس خواهد بود و ممکن است خود دام علامتی بروز ندهد. چنانچه در طی این مدت، دام از طریق انسان بدون رعایت نکات بهداشتی و بدون استفاده از وسائل حفاظت فردی ذبح شود و در معرض خون و ترشحات دام آلوده قرار گیرد، احتمال انتقال بیماری به انسان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه کنه آلوده می تواند انسان را مورد گزش قرار داده و او را آلوده کند، شرح داد: اگر انسان نادانسته کنه آلوده به ویروس را با دست له کند و همچنین اگر فرد با یک بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در تماس باشد، چنانچه اصول بهداشتی و استفاده از وسائل حفاظت فردی به درستی رعایت نشود، ممکن است ویروس از طریق ترشحات آلوده و خون بدن بیمار، به فرد دیگری سرایت کند.

وی در خصوص علائم بیماری تب کریمه کنگو، شرح داد: تعداد زیادی از افراد مبتلا، بدون علائم هستند؛ اما افرادی که دچار علائم می شوند در فاز اولیه دچار تب ناگهانی، لرز، سردرد، درد عضلانی، درد عضلات شکم و کمر، گیجی، حالت تهوع، استفراغ و پرخونی مخاط می شوند، اما اگر بیماری وارد فاز حاد شود، خونریزی زیر پوستی، کبودی بدن، خونریزی داخل ملتحمه چشم، خونریزی مخاط، خونریزی از مجاری بدن و در نهایت درگیری چندین ارگان بدن مثل سیستم گوارشی، ادراری و تنفسی بروز می کند که اگر درمان مناسب انجام نشود، ممکن است منجر به مرگ بیمار شود. در فاز حاد بیماری، 10 تا 40 درصد احتمال فوت بیمار وجود دارد. بنابراین تشخیص و درمان به موقع بیماری بسیار مهم است.

امیری تاکید کرد: روش های تشخیص و درمان تب کریمه کنگو در کشور مهیا شده و در هر نقطه ای از کشور امکان انتقال نمونه و تشخیص نهایی بیماری وجود دارد و بیماران باید در صورت مشاهده اولین علامت، به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند.

امیری بیشترین گروه سنی در معرض ابتلا به تب کریمه کنگو را گروه سنی جوان و میانسال و جمعیت مولد کشور معرفی کرد و گفت: برخی از مشاغل در معرض خطر انتقال ویروس CCHF قرار دارند؛ به نام مثال افرادی که مشاغلی در حیطه دام، دامداری، قصابی و کشتارگاه دارند، بیشترین جمعیت در معرض خطر هستند.

وی درباره فعالیت کنه های ایجاد کننده بیماری تب کریمه کنگو، گفت: فعالیت کنه ها با آغاز گرمای هوا آغاز می شود، بنابراین بیشترین موارد ابتلا به بیماری CCHF را در انتهای فصل بهار و تابستان مشاهده می کنیم، به همین علت توصیه می شود در فصول گرم سال توصیه های بهداشتی بیشتر رعایت شود.

وی افزود: در سال 1399 تعداد 40 مورد مبتلا به تب کریمه کنگو در کشور شناسایی شدند که 5 نفر به علت ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند. همچنین از ابتدای سال جاری تا کنون 2 نفر بیمار مبتلا شناسایی شدند و خوشبختانه تا به امروز مورد فوت ناشی از ابتلا به CCHF در کشور نداشته ایم.

رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوانات مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر اجتناب از خرید گوشت هایی که خارج از نظارت شبکه سازمان دامپزشکی ذبح و عرضه می شوند، اظهار کرد: مردم باید از تهیه گوشت دام و سایر محصولات دامی همچون جگر خصوصا از کنار جاده ها و معابر خودداری کنند و این امر جز با آگاهی رسانی نسبت به عوارض مصرف گوشت آلوده میسر نیست. بهتر است، دام را از میادین عرضه مجاز دام خرید کنند؛ چراکه این مراکز تحت نظر سازمان دامپزشکی است. ذبح دام باید در کشتارگاه ها انجام شود، چراکه در تمامی کشتارگاه های مجاز دام، دامپزشکان حضور دارند و دام را قبل و بعد از ذبح بررسی و معاینه می کنند. برخی از انواع بیماری در دام ها نظیر CCHF علائم ظاهری مشخصی ندارند و فقط دامپزشکان و کارشناسان بهداشتی قادر به تشخیص آن هستند.

وی افزود: به هیچ نام مردم نباید دام را در منازل و معابر عمومی ذبح کنند؛ چراکه خونابه های جاری می تواند منجر به آلودگی محیط و افزایش بروز و شیوع بیماری های منقله از دام به انسان شود. برای اعیاد اسلامی و یا سایر مناسبت های مذهبی هم توصیه می کنیم ذبح دام را به کشتارگاه ها واگذار کنند. افرادی که به ذبح دام مشغول هستند، باید از وسایل محافظت کننده مانند دستکش، چکمه و لباس مناسب استفاده کنند و ابزارشان را بعد از ذبح، ضدعفونی کنند و همچنین خونابه ها هم به طریق بهداشتی دفع شود.

وی با تاکید بر اینکه گوشت دام ذبح شده، قبل از مصرف باید به مدت حداقل 24 ساعت در دمای 4 درجه سانتی گراد در یخچال قرار داده شود، گفت: این اقدام به آن جهت است که پدیده جمود نعشی منجر به گلیکولیز شود. گلیکولیز هم منجر به افزایش مقدار اسیدیته و کاهش PH گوشت می شود که این فرایند باعث می شود، چنانچه ویروسی در گوشت وجود داشته باشد از بین برود. البته توصیه می کنیم، جگر و سایر امعا و احشای دام، پس از 48 ساعت نگهداری در دمای چهار درجه سانتی گراد، مصرف شوند.

امیری با بیان اینکه مصرف جگر خام علاوه بر افزایش احتمال ابتلا به ویروس کرونا می تواند منجر به افزایش ریسک احتمال انتقال سایر بیماری های قابل انتقال دیگر از دام به انسان شود، شرح داد: مواردی از ابتلا به CCHFدر سال های گذشته، به واسطه مصرف جگر خام وجود داشته است. بنابراین، مردم باید از مصرف جگر خام و حتی نیمه پخته شده خودداری کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1748

به "2 ابتلا به تب کریمه کنگو طی امسال، خرید محصولات گوشتی تنها از مراکز مجاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 ابتلا به تب کریمه کنگو طی امسال، خرید محصولات گوشتی تنها از مراکز مجاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید