صندلی و صلاحیت شورای عالی دولت جنجال تازه بین طرف های قدرت در افغانستان

به گزارش مجله دامپزشکی، در حالی که قدرت بین اشرف غنی و عبدالله بر اساس توافق سال گذشته تقسیم شده است، صندلی و صلاحیت شورای عالی دولت بار دیگر بین جناح های داخلی افغانستان جنجال برانگیز می گردد.

صندلی و صلاحیت شورای عالی دولت جنجال تازه بین طرف های قدرت در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، منابعی به رسانه ها در افغانستان گفته است که کوشش ها برای تشکیل شورای عالی دولت تسریع یافته و احتمال می رود که ترکیب این شورا در روزهای آینده نهایی و اعلام گردد.

این منابع همچنین خبر داده اند که قرار است 18 نفر از جمله چهار زن عضویت شورای عالی دولت افغانستان را داشته باشند اما صندلی و صلاحیت این شورا به یک موضوع جنجالی بین طرف ها تبدیل شده است.

بعضی منابع نیز به هشت صبح گفته اند که شماری از سیاسیون شامل عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه، حامد کرزی رئیس جمهور سابق، عبدالرب رسول سیاف و تعدادی تاکید دارند که شورای عالی دولت باید نقش و صندلی اجرایی و تصمیم گیری در مسائل صلح و جنگ، سیاست خارجی، استقلال و حاکمیت ملی داشته باشد.

از سوی دیگر، گفته می گردد که اشرف غنی اصرار دارد تا این شورا تنها به دولت مشورت دهد و صلاحیت اجرایی و تصمیم گیری متعلق به نهاد ریاست جمهوری باشد.

گفته می گردد که صلاح الدین ربانی رهبر حزب جمعیت اسلامی نیز عضویت در شورای عالی دولت را نپذیرفته است.

منابعی نیز می گویند که گلبدین حکمتیار با عضویت امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری و مارشال عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در این شورا مخالف نموده است.

پیش تر عبدالله و حامد کرزی نیز با حضور حمدالله محب مشاور امنیت ملی و فضل محمود فضلی رئیس اداره امور ریاست جمهوری افغانستان در شورای عالی دولت مخالفت نموده بودند.

در 28 اردیبهشت 1399، اشرف غنی و عبدالله توافق نامه سیاسی را برای شکل گیری حکومت کنونی امضا کردند. این توافق در شش بخش تهیه شده بود.

در بخش اول توافق آمده بود که یک شورا تحت عنوان شورای عالی دولت متشکل از رهبران سیاسی و شخصیت های ملی با هدف ایجاد اجماع سیاسی تشکیل گردد.

در فقره دوم از بخش اول این توافقنامه تصریح شد که این شورا در مسائل مهم ملی به رئیس جمهور مشاوره دهد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1709

به "صندلی و صلاحیت شورای عالی دولت جنجال تازه بین طرف های قدرت در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صندلی و صلاحیت شورای عالی دولت جنجال تازه بین طرف های قدرت در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید