توضیح احمد زیدآبادی درباره پاسخ به درخواست رئیسی

به گزارش مجله دامپزشکی، یک پژوهشگر مسائل سیاسی در واکنش به درخواست رئیس جمهور منتخب برای ارائه راهکار و پیشنهاد در کانال تلگرامی اش متنی را منتشر کرد.

توضیح احمد زیدآبادی درباره پاسخ به درخواست رئیسی

احمد زیدآبادی در کانال تلگرامش چنین نوشت:

پاسخی برای فردا!

سال های سال یکی از اعتراضات امثال من به زمامداران کشور این بوده است که چرا حاضر به شنیدن حرف های ما نیستند و راه حل های مان را برای ادارۀ درست جامعه به کلی نادیده می گیرید.

اکنون فردی که در مقام ریاست جمهوری قرار گرفته است، به هر دلیلی، از من و تعداد بسیاری از منتقدان صریح اللهجۀ وضع موجود، درخواست کرده است که اگر انتقاد و پیشنهاد و راه حلی داریم به طور مستقیم در اختیار دفترش قرار دهیم.

در مقابل این درخواست، منطقاً به چهار طریق می شد واکنش نشان داد. نخست اینکه آن را به سکوت برگزار کنیم و بی پاسخ بگذاریم. دوم اینکه بگوییم اصلاً شما را به رسمیت نمی شناسیم و هیچ راه حلی هم برایتان نداریم. سوم اینکه بگوییم نظرات و پیشنهادات مان در آثار نوشتاری و گفتاری مان مطرح شده است، اگر می خواهید می توانید به آن ها رجوع کنید و چهارم همه اینکه بگوییم، باشد! من پیشنهاداتم را به صورت موجز و مرتب به شما منتقل می کنم و منتظر تأثیر آن ها در برنامه هایتان می مانم.

با این حساب، اگر من به تکبرم بها می دادم، طریق نخست را برمی گزیدم، اگر خواهان ساقط کردن نظام سیاسی بودم، طریق دوم را انتخاب می کردم، اگر در پی فرستادن طرف در پی نخود سیاه برمی آمدم به طریقۀ سوم متوسل می شدم. ولی من ترجیحم این است که پیشنهادات و انتقاداتم مورد توجه قرار گیرد و حتی المقدور به کار گرفته شود تا بلکه کشورم از این شرایط اسفبار گامی به جلو بردارد، بنابراین طریق چهارم را منطقی تر یافتم.

هیچ ضمانتی در کار نیست که پیشنهادات امثال من مورد کمترین توجهی قرار گیرد و یا اثری بر جا بگذارد. شاید حتی خوانده هم نشود و اگر هم خوانده شود شاید با ریشخند روبرو شود!

این ها را من بهتر از دیگران می دانم، ولی در عین حال، این را هم می دانم که اگر فردا روزی کشور با بحرانی جدی و خطرناک روبرو شد، باید برای آرامش وجدانم پاسخی در چنته داشته باشم.

در آن شرایط اگر یکی مانند سید ابراهیم رئیسی به دلیل بروز تهدید علیه کشور، مورد انتقادمان قرار گرفت، برنشود و بگوید که این وضع تقصیر خود شماست! مگر من نگفتم که هر پیشنهاد اصلاحی دارید در اختیارم بگذارید. چرا نادیده گرفتید؟ چرا گفتید دولت مرا قابل ارائۀ راه حل نمی دانید؟ چرا دفتر مرا در پی نخود سیاه فرستادید تا در میان سیاهۀ انبوهی از نوشته ها و گفته هایتان در پی راه حل بشود؟ من که از شما به صراحت خواستم، چرا زحمت چند ساعت وقت گذاری برای نوشتن چند صفحه را به خود ندادید و اینطور متکبرانه برخورد کردید؟ پس این خود شمایید که سبب ساز این شرایط تهدیدآمیز هستید!

بر این اساس، نوشتن چند صفحه پیشنهاد برای من، بهترین پاسخ برای فرداست. حداقل اینکه حکمِ سنگ مفت گنجشک مفت را برایم دارد. اگر به آن ها عمل شد که چه بهتر از این؟ و اگر نشد فردا روزی می توانم با وجدانی آسوده بگویم؛ من که هر چه به عقلم می رسید با زبانی آرام و خیرخواهانه به شما پیشنهاد کردم، چرا به کار نگرفتید؟

حال شما را به خدا در مقابل این منطق روشن و شفاف، به برخی از این نقد ها در فضای مجازی نگاه کنید! متهم شده ام! گویی به صرف ارائه چند انتقاد و پیشنهاد که نمونه ای از آن ها را در سال 86 هم در نامه ای به رهبر جمهوری اسلامی مطرح کرده بودم، به طور رسمی به مقام مشاور عالی ریاست جمهوری منصوب شده ام! وقتی نزاع سیاسی تا این حدِ شرم آور و زشت و رسوا سقوط می کند، چرا نباید بیش از یک صد سال درجا بزنیم و دور خود بچرخیم و از ملل دیگر عقب نمانیم؟

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1768

به "توضیح احمد زیدآبادی درباره پاسخ به درخواست رئیسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیح احمد زیدآبادی درباره پاسخ به درخواست رئیسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید