استاتین ها تاثیری در بهبود عوارض کووید 19 ندارند

به گزارش مجله دامپزشکی، استاتین ها دارای تاثیرات ضدالتهابی هستند و مصرف آنها بعد از بستری شدن در بیمارستان موجب کاهش ریسک لخته شدن خون، سندرم حاد تنفسی یا مرگ نمی شود.

استاتین ها تاثیری در بهبود عوارض کووید 19 ندارند

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر ، در اوایل پاندمی کووید 19، پزشکان گزارش دادند که به نظر می رسد در بیماران مبتلا به نوع شدید بیماری کووید 19، خطر لخته شدن خون بیشتر است. حدس و گمان هایی هم وجود داشت که استاتین ها- نوعی داروی کاهش دهنده کلسترول- می توانند به کاهش این مشکل کمک کنند.

از اینرو محققان بیماران کرونایی بستری در بیمارستان را مورد مطالعه قرار دادند تا دریابند چگونه استاتین ها می توانند بر دو عارضه کووید 19 تأثیر بگذارند: لخته شدن خون و سندرم حاد تنفسی.

این آزمایش شامل تقریباً 600 نفر در ایران بود که به دلیل کووید 19 در 11 بیمارستان در بخش های مراقبت ویژه بستری شده بودند. به نیمی از بیماران روزانه 20 میلی گرم (میلی گرم) استاتین موسوم به آتورواستاتین داده شد در حالی که به نیمی دیگر دارونما داده شد. در سرانجام 30 روز، محققان مواردی از لخته شدن خون، استفاده از اکسیژناسیون برای درمان سندرم حاد تنفسی یا مرگ و میر ناشی از آن را در طی 30 روز از شروع آزمایش ثبت کردند.

هنگامی که بیماران پس از بستری شدن در بیمارستان شروع به مصرف دارو کردند، دوز اولیه توصیه شده یک استاتین- 20 میلی گرم- تفاوتی در عوارض بیماران ایجاد نکرد.

دکتر بهنود بیکدلی، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان بریگام و زنان در بوستون، در این باره می گوید: استاتین درمانی در شرایط حاد بیماری، برای درمان افراد مبتلا به کووید 19 مناسب نیست، اما همچنان برای درمان بهبود چربی خوب است.

محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

منبع: اور دی هلث

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: vetworld.ir شناسه مطلب: 1721

به "استاتین ها تاثیری در بهبود عوارض کووید 19 ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاتین ها تاثیری در بهبود عوارض کووید 19 ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید